Δεν είναι λίγοι εκείνοι που περιμένουν να βγουν ειδήσεις από την Γενική Συνέλευση που θα πραγματοποιηθεί σήμερα το απόγευμα (18.00) στα γραφεία της ΕΠΣΡ. Η διοργανώτρια θα φιλοξενήσει τους εκπροσώπους όλων των σωματείων που μετέχουν στις δυο κατηγορίες των ποδοσφαιρικών πρωταθλημάτων της, όμως ενδεχομένως τα «πιπεράτα» που αναμένουν όσοι θέλουν να δώσουν την συνέχεια με τα γνωστά σενάρια να είναι λιγότερα του αναμενόμενου. Και αυτό ίσως γιατί η ημερομηνία δηλώσεων συμμετοχής στα πρωταθλήματα της που αποφάσισε στο χθεσινό της συμβούλιο η διοργανώτρια, να δίνει το χρονικό περιθώριο σε κάποιες ομάδες που αναζητούν λύσεις στα προβλήματά τους, να καταφέρουν τελικά να τις βρουν.
Μάλιστα χθες το απόγευμα τα μέλη του Δ.Σ. της ΕΠΣΡ συζήτησαν για αρκετά θέματα και τα περισσότερα από αυτά θα τεθούν επί τάπητος στην σημερινή Γενική Συνέλευση. Ουσιαστικά οι άνθρωποι της Ένωσης ασχολήθηκαν με την ταξινόμηση των αιτημάτων που θα τεθούν σήμερα προς συζήτηση, έτσι ώστε να παρουσιαστούν απόλυτα έτοιμοι.
Τελευταία περιθώρια για δύο, «τέλος» η ΝΕΑΡ
Σύμφωνα με πληροφορίες οι τελευταίες ημέρες του τρέχοντος θα είναι και οι καταληκτικές, ώστε όσοι δεν έχουν εμφανίσει «σημάδια ζωής» να το πράξουν με όποιες και αν είναι οι τελικές αποφάσεις τους. Φυσικά ο λόγος είναι για τις δύο ομάδες που κατά την αγωνιστική περίοδο που πρόσφατα ολοκληρώθηκε δείχνουν να βρίσκονται προ σημαντικών για την ιστορία τους, αποφάσεων. Ο λόγος φυσικά για την ομάδα που εξασφάλισε λίγο πριν την ολοκλήρωση των υποχρεώσεών της, την παραμονή στης Α’ ΕΠΣΡ, αλλά και ένα σωματείο που είχε μια αξιοπρόσεχτη πορεία στην κατηγορία. Ο ΠΑΟ Αλφάς, δεν έχει καταφέρει μέχρι τώρα να βρει εκείνους που θα στηρίξουν την προσπάθειά του και την νέα σεζόν και ακόμη και η ύπαρξή του στον ποδοσφαιρικό χάρτη του Ρεθύμνου είναι υπό αμφισβήτηση. Θα αποτελεί μάλιστα μεγάλο «κρίμα» για μια ομάδα που έχει δικό της γήπεδο να μην βρει τελικά λύση στα προβλήματά της. Από την άλλη στην Κάλυβο, μπορεί να υπάρχει πλέον νέος πρόεδρος, με την παρουσία του Μανώλη Μανωλιουδάκη στον «θώκο», όμως οι «ερυθρόλευκοι» όπως όλα δείχνουν με την φιλοσοφία της οργάνωσης των τμημάτων υποδομής τους να αγωνιστούν στην Β’ ΕΠΣΡ. Αντίθετα για την νεοφώτιστή στην περσινή Α’ ΕΠΣΡ, ΝΕΑΡ οι αποφάσεις είναι ειλημμένες.
«Αντίο» μέχρι νεωτέρας…
Για τους «οράνιε» του Γιώργου Μπαστάκη, η απόφαση του κεντρικού Δ.Σ. του Αστέρα Ρεθύμνου, όπου υπάγεται η ομάδα, όπως είχαμε αναφέρει και σε προγενέστερο ρεπορτάζ μας, είναι να μην μετέχει την επόμενη περίοδο σε κάποια από τις κατηγορίες των πρωταθλημάτων της ΕΠΣΡ και το ρόστερ της να αξιοποιηθεί στις υπόλοιπες ομάδες του Ομίλου, τον Αστέρα της Α’ ΕΠΣΡ και τον ιστορικό Κεραυνό της αντίστοιχης Β’. Μάλιστα αυτή τους την τελική απόφαση, οι άνθρωποι της διοίκησης του Αστέρα Ρεθύμνου, αναμένεται να την εκφράσουν και επίσημα στην αυριανή Γενική Συνέλευση της διοργανώτριας, με το στοιχείο αυτό να αποτελεί και το σημαντικότερο από εκείνους που περιμένουν τις μεγάλες ειδήσεις. Και αυτό γιατί η ΕΠΣΡ αύριο το απόγευμα θέλει με τους εκπροσώπους των σωματείων της να συζητήσει τις υπάρχουσες προτάσεις τους, αλλά και εκείνες που έχει η ίδια για μια ακόμη πιο βελτιωμένη χρονιά και στις δυο κατηγορίες της.