Εντείνεται η αγωνία για τη λειτουργία των νέων σχολείων τη φετινή σχολική περίοδο, με δεδομένο ότι στις καθυστερήσεις που προϋπήρχαν προστέθηκε και η παύση εργασιών από τους εργολάβους, με αποτέλεσμα να θεωρείται αβέβαιο αν αυτά θα είναι έτοιμα για να παραδοθούν προς χρήση τον Σεπτέμβριο.
Μετά και τις τελευταίες εξελίξεις με τις κλειστές τράπεζες, όπου οι εργολάβοι δηλώνουν αδυναμία να προχωρήσουν τα έργα, φαίνεται πως θα μετατεθεί χρονικά και η συνάντηση που είχε προγραμματιστεί στην Δημοτική Επιτροπή Παιδείας με όλους τους φορείς προκειμένου να αποφασίσουν τι θα γίνει για το σχολικό συγκρότημα σε Σφακάκι και Ατσιπόπουλο.
Η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης τηρεί στάση αναμονής αυτές τις ημέρες, όπου μέσα από τα συμβούλια του Περιφερειακού Υπηρεσιακού της Συμβουλίου διευθετεί τις θέσεις των εκπαιδευτικών που προέκυψαν από τις μεταθέσεις, ωστόσο προς το παρόν έχει αφήσει πίσω το θέμα της στελέχωσης των νέων σχολείων περιμένοντας τις εξελίξεις, αλλά και τη συνάντηση που θα υπάρξει με όλους τους φορείς για να καταλήξουν από κοινού στο αν θα λειτουργήσουν τελικά τον Σεπτέμβριο τα νέα σχολεία.
Από την άλλη, σύμφωνα με τον αρμόδιο αντιδήμαρχο Παιδείας, η κατάσταση είναι ρευστή, ωστόσο όπως επισημαίνει αν οι τράπεζες ανοίξουν την ερχόμενη εβδομάδα και ομαλοποιηθεί η χρηματοδότηση τόσο από το ΕΣΠΑ όσο και των συναλλαγών των εργολάβων με τις τράπεζες ενδεχομένως να μπορέσουν να παραδοθούν τα κτίρια -ένα από κάθε σχολείο- για να μπορέσουν αυτά να λειτουργήσουν και να υποδεχτούν τους μαθητές τον Σεπτέμβριο.
Συγκεκριμένα ο κ. Γεωργαλής, μιλώντας στα «Ρ.Ν.» ανέφερε: «Είμαστε σε αναμονή. Εάν ανοίξουν οι τράπεζες από Δευτέρα, τουλάχιστον όσον αφορά τις συναλλαγές με τους εργολάβους και υπάρχει ομαλή ροή χρηματοδότησης από το ΕΣΠΑ, εγώ είμαι αισιόδοξος ότι τουλάχιστον και στα δύο συγκροτήματα μπορεί να παραδοθεί το ένα από τα δυο κτίρια για να μπορέσουν να υποδεχτούν τους μαθητές. Δηλαδή επειδή είναι δύο κτίρια στο Σφακάκι και δύο στο Ατσιπόπουλο, μπορεί να παραδοθεί και το ένα στο Σφακάκι και το ένα στο Αστιπόπουλο, οπότε θα εξυπηρετηθούν χωρίς προβλήματα τα παιδιά, γιατί τα σχολεία δεν θα είναι σε πλήρη ανάπτυξη αλλά θα λειτουργήσει μόνο η Α’ Λυκείου και ένα τμήμα της Β’ Λυκείου, ενώ στα Γυμνάσια θα λειτουργήσει η Α’ Γυμνασίου και η Β’ και ένα τμήμα στη Γ’».
Σύμφωνα με τον ίδιο, το τοιχίο που χρειάζεται να κατασκευαστεί στο σχολείο στο Σφακάκι αλλά και η ολοκλήρωση της νότιας αυλής, δεν θα επηρεάσει τη λειτουργία του σχολείου: «Το τοιχίο είναι μακριά από το σχολείο. Από την άλλη έχουμε δύο αυλές. Η βόρεια αυλή είναι στο τελικό στάδιο. Το τοιχίο θα γίνει στην νότια και ανατολική αυλή. Εμείς χρειαζόμαστε την βόρεια αυλή που θα τελειώσει, και η νότια και νοτιοανατολική αυλή μπορεί να κλείσει με πλέγμα και να δουλεύουνε όσο χρόνο θέλουνε μέχρι τον Οκτώβριο – Νοέμβριο, έτσι ώστε να ολοκληρωθεί η αυλή και να παραδοθεί» είπε, ενώ σε ότι αφορά το σχολείο Ατσιποπούλου επεσήμανε πως εκκρεμούν ελάχιστες εργασίες για την παράδοσή του.
Ωστόσο, σημειώνεται ότι τον τελικό λόγο για την παράδοση των σχολείων θα έχει η αρμόδια τεχνική υπηρεσία της Ενδιάμεσης Διαχειριστικής Αρχής που επιβλέπει τα έργα κατασκευής των σχολείων, ενώ για τη λειτουργία των σχολικών συγκροτημάτων θα συνεδριάσει ξανά η Δημοτική Επιτροπή Παιδείας προκειμένου να επανεκτιμήσει την κατάσταση.
Υπενθυμίζεται ότι στην τελευταία συνεδρίαση της Δημοτικής Επιτροπής Παιδείας στις αρχές Ιουνίου είχε αποφασιστεί ότι θα ζητηθούν εγγράφως από την Τεχνική Υπηρεσία του Δήμου τα χρονοδιαγράμματα παράδοσης των νέων σχολικών συγκροτημάτων, αλλά και από τις «Κτιριακές Υποδομές» (πρώην ΟΣΚ) η διαβεβαίωση ότι άμεσα θα αποσταλεί ο απαραίτητος εξοπλισμός για τα σχολεία.
Σε ότι αφορά το Δημοτικό Σχολείο Γερανίου, αυτό φαίνεται προς το παρόν ότι θα λειτουργήσει κανονικά, αφού οι εργασίες του είναι σε προχωρημένο στάδιο.