Πριν από λίγες ημέρες η πισίνα των Χανίων είχε την τιμητική της. Περισσότεροι από 600 μικροί λάτρεις του γνωστότερου από τα θαλάσσια σπορ, βρέθηκαν εκεί για να λάβουν μέρος στους θερινούς αγώνες κολύμβησης της Περιφέρειας Κρήτης και Ρόδου και ανάμεσα τους 7 ταλαντούχα «δελφίνια» του ΓΑΣ Ρεθύμνου, που όχι απλά είχαν μια ιδιαίτερα καλή εικόνα, αλλά βελτίωσαν σε 8 περιπτώσεις τις ατομικές τους επιδόσεις. Δείγμα της πολύ καλής δουλειάς που πραγματοποιείται στην πισίνα του κέντρου υγείας και άθλησης Παλμός στο Ρέθυμνο, αλλά και της θέλησης των μικρών κολυμβητών και κολυμβητριών του ΓΑΣ, να εξελίσσονται.
Ανάμεσα σε ανταγωνιστές από 16 αθλητικούς συλλόγους της Κρήτης, η Παναγιώτα Ζωιδάκη, ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου, κατακτώντας την 1η θέση στα 50μ. ελεύθερο κοριτσιών ηλικίας 10 ετών, ενώ στα πιο… δύσκολα, αυτά του πρόσθιου, ο Λάμπρος Τσαλπάρας, κατετάγη μετά από πολύ καλή εμφάνιση 3ος στα 50μ. κατηγορίας αγοριών ηλικίας 9 ετών. Κοντά τους και ο Γιώργος Μαραμένος, που κατέλαβε την 5η θέση στα 50μ. ύπτιο αγοριών 12 ετών, αποδεικνύοντας και οι τρεις όπως και οι υπόλοιποι της 7μελούς αποστολής του Ρεθεμνιώτικου συλλόγου, ότι θα υπάρχει και συνέχεια.
Οι νεαρές κυρίες της πισίνας Παναγιώτα Ζωιδάκη, Ιωάννα Νενεδάκη, Διονυσία Μαραμένου, Ελπίδα Τσαλπάρα, αλλά και οι αντίστοιχοι μικροί «μαχητές» Γιώργος Μαραμένος, Λάμπρος Τσαλπάρας και Αναστάσιος Ξενούλης, είχαν μια ιδιαίτερα ανταγωνιστική ευκαιρία να ξεδιπλώσουν το ταλέντο τους και να προσφέρουν χαρά, όχι μόνο σε ολόκληρη την αποστολή, αλλά και σε όσους βρέθηκαν στο κολυμβητήριο των Χανίων και παρακολούθησαν τις προσπάθειές τους. Παράλληλα αποκόμισαν εμπειρίες από σημαντικούς τόσο σε αριθμό συμμετεχόντων, όσο και σε ταλέντο αγώνες όπως οι θερινοί Κρήτης – Ρόδου, που θα είναι πολύτιμες για την συνέχεια της παρουσίας τους στις πισίνες. Έξαλλου οι ηλικίες αυτές είναι εκείνες που δίνουν, όχι απλά το καλύτερο παράδειγμα του «ευ αγωνίζεσθαι», αλλά της υγιούς ανταγωνιστικότητας σε αθλήματα όπως αυτό της κολύμβησης, όπου σώμα και πνεύμα λειτουργούν με τους ίδιους ρυθμούς για το καλύτερο αποτέλεσμα. Αυτά τα στοιχεία άλλωστε είδαν και οι εκπαιδευτές των μικρών «δελφινιών» Μιχαέλα Κουνδουράκη και Ανδρέας Μπενάκης και έσπευσαν να δώσουν τα συγχαρητήρια τους τόσο στους μικρούς αθλητές, όσο και στους γονείς για την συνεργασία, την εμπιστοσύνη και την στήριξη τους στην δουλειά που γίνεται στον ΓΑΣ Ρεθύμνου.
Συγκεντρωτικά τα αποτελέσματα:
Κορίτσια 12 ετών
Ιωάννα Νενεδάκη Θέση: 16 50μ. Ελεύθερο 42.81
Θέση: 23 100μ. ελεύθερο 1.44.61
Ελπίδα Τσαλπάρα Θέση: 15η 50μ. πρόσθιο 51.97
Θέση: 20η 100μ. Ελεύθερο 1.35.18
Κορίτσια 10 ετών
Παναγιώτα Ζωιδάκη Θέση: 4η 50μ Πεταλούδα 41.41
Θέση: 1η 50μ. Ελεύθερο 34.31
Κορίτσια 9 ετών
Διονυσία Μαραμένου Θέση: 14η 50μ ύπτιο 51.93
Αγόρια 12 ετών
Γιώργος Μαραμένος Θέση: 5ος 50μ ύπτιο 42.52
Θέση: 17η 100μ. Ελεύθερο 1.25.75
Αγόρια 9 ετών
Αναστάσιος Ξενούλης Θέση: 13ος 50μ. Ελεύθερο 42.53
Λάμπρος Τσαλπάρας Θέση: 10ος 50μ. Ύπτιο 48.70
Θέση: 3ος Πρόσθιο 51.55
Γ.Μ.