Το βιβλίο της Λίλας Τρουλινού, «Στον κάμπο στροβιλίζονται τ’ αγκάθια», που κυκλοφόρησε τον Νοέμβριο του 2016 από τις εκδόσεις Περισπωμένη, θα παρουσιαστεί στα Χανιά την Τετάρτη 5 Απριλίου και ώρα 19.30 μμ, στον χώρο της Δημοτικής Βιβλιοθήκης Χανίων (Υψηλαντών 30).
Για το βιβλίο θα μιλήσουν η Αγγέλα Καστρινάκη, καθηγήτρια νεοελληνικής φιλολογίας Πανεπιστημίου Κρήτης και πεζογράφος, και η Μαρίνα Αρετάκη, φιλόλογος, δρ. νεοελληνικής φιλολογίας.
Αποσπάσματα από το βιβλίο θα διαβάσει η ηθοποιός Ντία Κοσκινά.
Την εκδήλωση συνδιοργανώνουν ο Δήμος Χανίων, η Δημοτική Βιβλιοθήκη Χανίων, ο Σύνδεσμος Φιλολόγων Χανίων και το Θέατρο Κυδωνία.
Περίληψη βιβλίου
Μια νεαρή δασκάλα στο χωριό Δροσιά της Κρήτης προσπαθεί να κάνει ζάφτι μια τάξη πολυπολιτισμική. Η αφήγηση παρακολουθεί την μικροκοινωνία της Δροσιάς και των γύρω χωριών, τόποι καταγωγής πολλών μαθητών. Με έναν λόγο ποιητικό η συγγραφέας πεζογραφεί, και αυτό δίνει μια τρυφεράδα στο αφήγημά της. Τα παιδιά ένα σκορποχώρι του ανέμου, από μεροκαματιάρηδες γονείς, μερικά ζουν με έναν παππού ή μια μητέρα, πολλά από αυτά σλάβικης καταγωγής. Φτωχά παιδιά με φτωχά όνειρα που στα μάτια τους φαντάζουν μεγάλα. Η κοινωνία σκληρή, τα παιδιά γίνονται σκληρότερα. Αν και όλα μαζί στις σκανταλιές εντούτοις τα χωρίζει η εθνικότητα. Μια ομάδα ρατσιστών στρατολογεί νεαρούς μαθητές στο μίσος… Η ξεγνοιασιά μπερδεύεται με την τόλμη, η αθωότητα με την μνησικακία. Τα παιδιά είναι παιδιά, τα τραύματα τους θα τα ακολουθούν σε όλη τους τη ζωή. Η Λίλα Τρουλινού αφηγείται ένα αληθινό παραμύθι με τη λεπτότητα ενός συγγραφέα και την αγάπη ενός δασκάλου.- (Από το σημείωμα του ΓΝ Μπασκόζου για τη νουβέλα της Λίλας Τρουλινού στο Περιοδικό Αναγνώστης, 20.2.17)