Ο ΟΠΕΡ συνεχίζει με αμείωτη ένταση τα διαδοχικά «χτυπήματα» στο μεταγραφικό παζάρι. Μεταγραφές με ουσία, ποιότητα και εμπειρία και στις δύο ομάδες και δη σε Γυναίκες και Άνδρες. Οι διοικούντες αποδεικνύουν έμπρακτα την επιθυμία της δημιουργίας δύο άκρως ανταγωνιστικών συνόλων, που δίχως καμία αμφιβολία θα έχουν πρωταγωνιστικό ρόλο σε Α1 και Α2 αντίστοιχα.
Ο Κωστής Ψαρουδάκης και οι συνεργάτες του δούλευαν εδώ και αρκετό καιρό μία μεγάλη επιστροφή. Ο λόγος φυσικά για την Άννα Σαλούστρου. Οι δύο πλευρές έχουν έρθει εδώ και μέρες σε οριστική συμφωνία και χθες ανακοινώθηκε και επίσημα η επιστροφή της στον ΟΠΕΡ.
Η 30χρονη κεντρικός αγωνίστηκε στον ΟΠΕΡ την τριετία 2010-13, όταν και πανηγύρισε την άνοδο στην Α1 Εθνική κατηγορία του ελληνικού βόλεϊ. Στη συνέχεια (2013-14) προσέφερε τις υπηρεσίες της στον Γ.Σ. Χαλανδρίου, ενώ πέρυσι φόρεσε τη φανέλα του Πανναξιακού. Με τη νησιώτικη ομάδα πραγματοποίησε εξαιρετικές εμφανίσεις στην Α1, κατακτώντας την 3η θέση στην κανονική διάρκεια. Στη συνέχεια, αντιμετώπισε τον Παναθηναϊκό στα ημιτελικά και αποκλείστηκε από τον τελικό του πρωταθλήματος. Η Σαλούστρου, επίσης, γεύθηκε και την εμπειρία της Ευρώπης, φτάνοντας με τον Πανναξιακό στους «8» του Τσάλεντζ Καπ. Η πολύπειρη αθλήτρια προέρχεται από μία «γεμάτη» χρονιά και με την προσθήκη της ο ΟΠΕΡ ισχυροποιείται σε τεράστιο βαθμό κοντά στο φιλέ.
Σε γνώριμα λημέρια επιστρέφει και η Νίνα Κατερίνη. Η 32χρονη αθλήτρια αγωνίστηκε τα τελευταία χρόνια στον ΓΑΣ Μεσσαράς, αλλά από την ερχόμενη σεζόν θα επιστρέψει στην Α1, ξανά με τα χρώματα του ΟΠΕΡ. Τέλος, στις Ρεθεμνιώτισσες θα αγωνίζονται και οι νεαρές Ντέα Ντεμάι, Μαρία Αλεξίου. Η πρώτη αγωνιζόταν στο Αρκάδι και η δεύτερη στην Άθλεση.
Η ανακοίνωση του ΟΠΕΡ αναφέρει: «Η Διοίκηση του Ο.ΠΕ. Ρεθύμνου είναι στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσει τη συνεργασία με τις αθλήτριες: Σαλούστρου Άννα, Κατερίνη Ανδρονίκη, Αλεξίου Μαρία, Ντεμάι Ντέα. Η Διοίκηση του Ο.ΠΕ. Ρεθύμνου τις καλωσορίζει στην οικογένειά του».
Δυναμώνει με Παπαδάκη, Τεφτσή και επενδύει σε 4 ταλέντα
«Γεμίζει» σε όλες τις θέσεις και η ανδρική ομάδα του ΟΠΕΡ. Παίκτες της ρεθεμνιώτικης ομάδας είναι οι Μανώλης Παπαδάκης και Μιχάλης Τεφτσής. Ο 27χρονος πασαδόρος είχε αγωνιστεί στον ΟΠΕΡ τη σεζόν 2013-14, ενώ έχει περάσει και από Άθλεση, Ταταύλα, Ρέντη και Πανερυθραϊκό. Ο Τεφτσής είναι 27 ετών και αγωνίζεται ως λίμπερο. Πέρυσι φόρεσε τη φανέλα της ΓΕΗ, ενώ στο παρελθόν έχει περάσει από ΟΦΗ και Χανιά. Αμφότεροι οι αθλητές κατάγονται από το Ηράκλειο.
Τέλος, ο ΟΠΕΡ ανακοίνωσε και την απόκτηση τεσσάρων νεαρών αθλητών, που έκαναν τα πρώτα τους βήματα στο Αρκάδι. Ο λόγος για τους Κωνσταντίνο Τζανιδάκη, Βασίλη Λαρέντζο, Άγγελο Αράπη και Κρίστι Χότζα. Η ανακοίνωση αναφέρει χαρακτηριστικά: «Η Διοίκηση του Ο.ΠΕ. Ρεθύμνου είναι στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσει τη συνεργασίας με τους αθλητές: Παπαδάκης Εμμανουήλ, Τεφτσής Μιχαήλ, Αράπη Άγγελος, Λαρέντζος Βασίλειος, Τζανιδάκης Κωνσταντίνος, Χότζα Κρίστι. Η Διοίκηση του Ο.ΠΕ. Ρεθύμνου τους καλωσορίζει στην οικογένειά του».