Οι αγώνες στον χώρο του βόλεϊ της ΕΣΠΕΚ είχαν μικρά και μεγάλα αποτελέσματα. Στους έξι αγώνες που πραγματοποιήθηκαν με έντονο ρεθεμνιώτικο ενδιαφέρον είχαμε τον δεύτερο ημιτελικό των γυναικών, όπου ο Ν.ΟΠΕΡ πέρασε και τυπικά στον τελικό επικρατώντας στον εμφύλιο του Αρκαδιού με 3-0 σετ.
Στον τελικό που θα γίνει το Σαββατοκύριακο 20-21 Απριλίου θα αντιμετωπίσουν όπως ήταν, λίγο ως πολύ γνωστό, την ΓΕΗ που ξεπέρασε με ανάλογο τρόπο τον Πήγασο.
Στα υπόλοιπα ματς είχαμε δράση από τις μικρές κατηγορίες (Παμπαίδες και Παγκορασίδες Α’ και Β’).
Ας δούμε αναλυτικά πως είχαν όλοι οι αγώνες μέσα από τα φ.α. αλλά και τις κατατάξεις…
Πρωτάθλημα Γυναικών
ΟΚΑ Αρκάδι – Ν. ΟΠΕΡ 0-3
Τα σετ: 11-25, 19-25, 12-25.
ΟΚΑ ΑΡΚΑΔΙ (Μανώλης Αντωνάκης): Λεβεντέλη, Παπαδάκη, Μοτζάκη, Παπαδάκη Ε., Μπατζάκη, Θεοδωρακοπούλου, Τζιμπουκάκη, Βερβερίδη, Κανδεράκη, Σκούφη, Μηλά.
Ν. ΟΠΕΡ (Πετράκης – Μπονατάκης – Λαδάκης): Τσουρουπάκη, Εφεντάκη, Δαβαρία, Παπαδάκι, Σουιτσμέ, Δραμιτινού, Βροντάκη, Χατζάκη, Στέφου, Μανούρη, Μπεμπή, Περκέτσι, Συμαντηράκη, Τουρλίτη.
Τα αποτελέσματα
Ημιτελικά
Πρώτοι Αγώνες
ΓΕΗ – Πήγασος 3-1
Ν. ΟΠΕΡ – ΟΚΑ Αρκάδι 3-0
Επαναληπτικοί
Πήγασος – ΓΕΗ 0-3
ΟΚΑ Αρκάδι – Ν. ΟΠΕΡ 0-3
Τελικοί (20-21/4)
Ν. ΟΠΕΡ – ΓΕΗ
ΓΕΗ – Ν. ΟΠΕΡ
Πρωτάθλημα Παμπαίδων
ΟΚΑ Αρκάδι – ΓΕΗ 0-3
Τα σετ: 8-25, 15-25, 21-25.
ΟΚΑ ΑΡΚΑΔΙ (Παύλος Χαραλαμπίδης): Αστρινάκης, Ζουμπουλάκης, Λάσκα, Φαρίνα, Βαλασάκης, Ανδρεδάκης, Ηλιάκης.
ΟΚΑ Αρκάδι – Ν. ΟΠΕΡ 3-0
Τα σετ: 25-08, 25-06, 25-10.
ΟΚΑ ΑΡΚΑΔΙ (Παύλος Χαραλαμπίδης): Αστρινάκης, Ζουμπουλάκης, Λάσκα, Φαρίνα, Βαλασάκης, Ανδρεδάκης, Ηλιάκης.
Ν. ΟΠΕΡ (Παπαδάκις – Τζανιδάκης): Ποθητός, Γαλλιάκης Α., Γαλλιάκης Ι., Ταταράκης, Βαλουμάς, Κανακάκης, Ξυδάκης, Βουμβουλάκης, Θυμιατζής, Μαναράκης.
Τα αποτελέσματα από την εξ αναβολής 3η και 6η αγωνιστική
ΟΚΑ Αρκάδι – ΓΕΗ 0-3
ΟΚΑ Αρκάδι – Ν. ΟΠΕΡ 3-0
Η βαθμολογία
Ομάδα Β. Ν-Η Σετ
1. ΣΦΠ Χανίων 27 9-0 27-1
2. ΓΕΗ 24 8-1 25-3
3. ΟΚΑ Αρκάδι 15 5-4 15-12
4. Ηρόδοτος 8 3-6 11-21
5. Ν. ΟΠΕΡ 4 1-8 6-25
6. ΟΦΗ 3 1-8 4-25
Πρωτάθλημα Παγκορασίδων (Α’ κατηγορία)
Ν. ΟΠΕΡ – Σούδα 3-2
Τα σετ: 20-25, 25-13, 14-25, 25-21, 15-10.
Ν. ΟΠΕΡ (Ήρα Φεντότοβα): Παπαδοπετράκη, Ρεσουλάι, Κουταλά, Φοβάκη, Φραγκιαδάκη, Παπανίκου, Τσαμπεκίδου, Κλάδου, Ανυφαντάκη, Βενιανάκη, Μούτσου, Ψυχουντάκη.
ΟΚΑ Αρκάδι – Άνεμος 3-1
Τα σετ: 25-7, 25-21, 22-25, 25-15.
ΟΚΑ ΑΡΚΑΔΙ (Στέλιος Αστρινάκης): Μαμαλάκη, Ξεκαλάκη, Παυλάκη, Χατζηδάκη, Φουρφουλάκη Α., Φουρφουλάκη Δ., Πικιώνη, Μεταξάκη, Λιονή, Σταγάκη.
Τα αποτελέσματα της 15ης αγωνιστικής:
ΟΚΑ Αρκάδι – Άνεμος 3-1
Ν. ΟΠΕΡ – Σούδα 3-2
ΣΦΠ Χανίων – Παγχανιακός 3-0
Ακρωτήρι – Κύδων (αναβλήθηκε)
Η βαθμολογία
Ομάδα Β. Ν-Η Σετ
1. ΣΦΠ Χανίων 35 12-2 39-11
2. Ακρωτήρι 34 11-1 35-4
3. Κύδων 31 12-3 34-12
4. Αετός Χανίων 18 6-7 20-24
5. Σούδα 13 4-9 16-26
6. Ν. ΟΠΕΡ 14 6-7 19-28
7. ΟΚΑ Αρκάδι 14 5-7 18-25
8. Παγχανιακός 12 4-8 15-25
9. Ανεμος Χανίων -3 0-12 0-39
Πρωτάθλημα Παγκορασίδων (Β’ κατηγορία)
ΟΠΑ – ΟΚΑ Αρκάδι2 3-0
Τα σετ: 25-19, 25-11, 25-09.
ΟΚΑ ΑΡΚΑΔΙ2 (Μανώλης Αντωνάκης): Τσούλα Α., Τσούλα Δ., Φανουργάκη, Χατζηορφανού, Ξεκαλάκη, Σταυρουλάκη, Μπαροτσάκη, Βλαστού, Αγγουριδάκη, Κτιστάκη.
Τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής:
Άνεμος3 – Κύδων2 1-3
ΟΠΑ – Ακρωτήρι 3-0
Σούδα2 – Άνεμος2 3-0
Η βαθμολογία
Ομάδα Β. Ν-Η Σετ
1. Σούδα2 21 8-0 24-7
2. Κύδων2 20 6-2 22-9
3. Άνεμος3 11 4-4 16-17
4. ΟΠΑ 11 4-4 14-16
5. ΟΚΑ Αρκάδι2 5 1-7 9-21
6. Άνεμος2 4 1-6 7-18