Ο κάθε δήμος θα είναι πλέον υπεύθυνος για τη διαχείριση των σκουπιδιών του. Αυτό προβλέπεται από τον νέο εθνικό σχεδιασμό διαχείρισης απορριμμάτων, το τελικό κείμενο τού οποίου δόθηκε χθες στη δημοσιότητα μετά την ολοκλήρωση της διαβούλευσης που ξεκίνησε στις αρχές Ιουνίου.
Με τον νέο σχεδιασμό καθιερώνεται η εκπόνηση τοπικών δημοτικών σχεδίων διαχείρισης των αποβλήτων στα όρια του κάθε δήμου, δίνοντας έμφαση στη διαλογή από την πηγή των ανακυκλώσιμων υλικών.
Σύμφωνα με το τελικό κείμενο τού εθνικού σχεδιασμού, όλοι οι δήμοι θα πρέπει να έχουν εκπονήσει και εφαρμόσει τα τοπικά σχέδια διαχείρισης το αργότερο έως τις 15 Σεπτεμβρίου, ενώ η αναθεώρηση των περιφερειακών σχεδίων (ΠΕΣΔΑ) θα πρέπει να γίνει μέχρι το τέλος του ίδιου μήνα.
Όπως εξηγούν, από το υπουργείο Περιβάλλοντος, οι κατευθύνσεις του εθνικού σχεδιασμού είναι δεσμευτικές για τις περιφέρειες και κάθε απόκλιση από αυτόν απαιτεί ισχυρή περιβαλλοντική, τεχνική και οικονομική τεκμηρίωση.
Ο νέος σχεδιασμός έχει χρονικό ορίζοντα ως το 2020. Στα νέα στοιχεία που έχουν προστεθεί από τη διαβούλευση συγκαταλέγεται και η απόρριψη της καύσης ως μεθόδου διαχείρισης.
Σημειώνεται ότι μέχρι στιγμής, έχει υπογραφεί μόνο η σύμβαση για το ολοκληρωμένο σύστημα διαχείρισης απορριμμάτων της δυτικής Μακεδονίας. Και αυτό έγινε επειδή είναι το μόνο από τα πέντε ανάλογα έργα που βρίσκεται σε προχωρημένο στάδιο ωριμότητας και έχει εξασφαλιστεί η χρηματοδότηση του (όπως ανακοινώθηκε τον προηγούμενο μήνα από το υπουργείο Οικονομίας, Υποδομών και Τουρισμού) από την Ευρωπαϊκή Τράπεζα Επενδύσεων.
Τα «Ρ.Ν.» επικοινώνησαν με τον ΕΣΔΑΚ τα μέλη του οποίου ωστόσο δεν είχαν ενημερωθεί σχετικά, ενώ σήμερα που θα έχουν πλήρη εικόνα θα είναι σε θέση να δώσουν απαντήσεις για το αν αλλάζει κάτι σε επίπεδο Κρήτης.