Μηχανοκίνητη πορεία διαμαρτυρίας ενάντια στην εγκατάσταση των ανεμογεννητριών στην περιοχή του Δήμου Αγίου Βασιλείου, θα πραγματοποιηθεί σήμερα Τετάρτη, όπως άλλωστε έχει αποφασιστεί σε λαϊκή συνέλευση των κατοίκων των χωριών του Αγίου Βασιλείου.
Το ραντεβού έχει δοθεί για τις 10:30 το πρωί, στα Τρία Μοναστήρια, όπου οι διαδηλωτές θα φτάσουν μέχρι το Δημαρχείο με τα οχήματά τους και από ‘κει πεζοί θα κατευθυνθούν στο κτίριο της Αντιπεριφέρειας Ρεθύμνου.
Κάλεσμα για μαζική συμμετοχή απευθύνουν με ανακοινώσεις φορείς και σωματεία.
Σε ανακοίνωσή του το Νομαρχιακό Τμήμα της ΑΔΕΔΥ Ρεθύμνου μεταξύ άλλων τονίζει: «Η Ε.Γ. του Ν.Τ. της ΑΔΕΔΥ Ρεθύμνου στέκεται αλληλέγγυα στο δίκαιο αγώνα της επιτροπής αγώνα του Δήμου Αγίου Βασιλείου ενάντια στις ΒΑΠΕ που επιχειρούν να αλώσουν τον τόπο μας και να τον μεταμορφώσουν σε ένα τεράστιο «ελικοδρόμιο». Οι πάντες, πλέον, έχουν αντιληφθεί ότι οι τόνοι μετάλλου και τσιμέντου που κάποιοι, με τη σύμφωνη γνώμη της μνημονιακής κυβέρνησης, επιθυμούν να φυτέψουν στα κρητικά βουνά, απέχουν παρασάγγας από οτιδήποτε οικολογικό. Όχι μόνο δεν πρόκειται να εξασφαλίσουν «πράσινη» παραγωγή ενέργειας αλλά θα προκαλέσουν ανεπανόρθωτη βλάβη στο μοναδικό φυσικό περιβάλλον της περιοχής μας, αλλά και σοβαρές βλάβες στον ανθρώπινο οργανισμό, που εκδηλώνονται με σοβαρές σωματικές και ψυχικές διαταραχές και οφείλεται στους υπόηχους που εκπέμπουν οι ανεμογεννήτριες. Για το λόγο αυτό καλούμε όλες τις Ρεθεμνιώτισσες και τους Ρεθεμνιώτες να ενώσουμε τις δυνάμεις μας και να αντισταθούμε στα σχέδια των πολυεθνικών του θανάτου που θέλουν να «κατακτήσουν» τον τόπο μας».
Κάλεσμα για συμμετοχή στην κινητοποίηση απευθύνει και ο Ορειβατικός Σύλλογος Ρεθύμνου. Σε σχετική ανακοίνωσή του μεταξύ άλλων τονίζει: «Παρά την χρυσοπληρωμένη προπαγάνδα των αιολικών εταιρειών, δεν πρέπει να αγνοούμε ότι η ενέργεια που παράγεται από ανεμογεννήτριες εξαρτάται από το αν και πόσο φυσάει, ενώ τα συστήματα ηλεκτροδότησης λειτουργούν μόνο όταν υπάρχει ισορροπία, κάθε στιγμή, ανάμεσα στην παραγωγή και τη ζήτηση αλλιώς καταρρέουν (black out).
Οι ανεμογεννήτριες από μόνες τους δεν μπορούν να ηλεκτροδοτήσουν ούτε ένα χωριό. Έτσι, τα εργοστάσια που καίνε συμβατικά καύσιμα συνεχίζουν, υποχρεωτικά, να λειτουργούν προκειμένου να εξασφαλισθεί η παραγωγή συνεχόμενης σταθερής ενέργειας για κάθε στιγμή που την χρειαζόμαστε.
Όπως δείχνουν οι στατιστικές, οι εκπομπές διοξειδίου του άνθρακα δεν μειώθηκαν καθόλου σε χώρες με πολλά αιολικά, ωστόσο οι αιολικές εταιρείες και τα τσιράκια τους υποστηρίζουν ότι θα σωθεί ο πλανήτης αν καταληφθούν όλα τα βουνά από ανεμογεννήτριες!
Οι αιολικές εταιρείες έχουν κάθε λόγο να γεμίσουν τα βουνά μας ανεμογεννήτριες. Αποκομίζουν τεράστια κέρδη από την υποχρεωτική επιδότηση των ΑΠΕ με χρήματα δικά μας (μέσω άμεσων και έμμεσων φόρων, ΕΤΜΕΑΡ, ΝΕΡΙΤ κλπ.) και την υποχρέωση της ΔΕΗ, βάσει νόμου, να αγοράζει πανάκριβα το όποιο ρεύμα παράγουν μετακυλώντας το κόστος στον καταναλωτή.
Για το καλό μας δήθεν, οι αιολικές εταιρείες οικειοποιούνται δημόσιες και ιδιωτικές εκτάσεις μέσω ανεξέλεγκτων δασικών χαρακτηρισμών και βάζουν χέρι στην διαχείριση των νερών μας -υπόγειων και επιφανειακών- μέσω της κατασκευής αντλησιοταμιευτήρων και της εκμετάλλευσης φραγμάτων για αντλησιοταμίευση. Κερδίζουν αυτές, καταστρέφοντας τον τόπο και τις ζωές μας. Καλούμε όλους τους Ρεθεμνιώτες, όλους τους Κρητικούς να συνταχθούν μαζί μας, στον αγώνα για την προάσπιση της γης και των νερών μας.
Καλούμε όλους στην μηχανοκίνητη πορεία και στη διαδήλωση που θα γίνουν στο Ρέθυμνο».
Παρέμβαση στη Βουλή για το θέμα από τον Ανδρέα Ξανθό
Κατατέθηκε χθες επίκαιρη ερώτηση του βουλευτή Ρεθύμνου του ΣΥΡΙΖΑ Ανδρέα Ξανθού προς τον υπουργό Περιβάλλοντος Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής για την εγκατάσταση ανεμογεννητριών στις περιοχές Λαμπινή και Καλή Συκιά του Δήμου Αγίου Βασιλείου.
Η επίκαιρη ερώτηση του Ανδρέα Ξανθού θα συζητηθεί την Δευτέρα.
Στο κείμενο της ερώτησής του ο κ. Ξανθός μεταξύ άλλων τονίζει: «Με δεδομένη την καθολική αντίθεση της τοπικής κοινωνίας και της Αυτοδιοίκησης της περιοχής που έχουν συνειδητοποιήσει ότι αυτές οι βιομηχανικές εγκαταστάσεις απειλούν την μοναδικότητα του φυσικού τοπίου, την βιοποικιλότητα, την οικονομία, την γεωργία, την κτηνοτροφία και τον τουρισμό της ευρύτερης περιοχής, η έγκριση της ΜΠΕ συνιστά μια αυταρχική επιλογή που δυναμιτίζει το αναγκαίο κλίμα κοινωνικής συναίνεσης, στο οποίο πρέπει να στηρίζεται κάθε σοβαρό σχέδιο βιώσιμης και κοινωνικά δίκαιης ανάπτυξης.
Επειδή είναι αναγκαία η αλλαγή του ενεργειακού μίγματος στη χώρα, η μείωση της εξάρτησης από τα ορυκτά καύσιμα και η καταπολέμηση της κλιματικής αλλαγής και ως εκ τούτου δεν μπορεί να υπάρχει δίλημμα «ναι ή όχι στις ΑΠΕ».
Επειδή ο ήλιος και ο αέρας είναι συλλογικά αγαθά και η αναγκαία αξιοποίησή τους μέσω των Ανανεώσιμων Πηγών Ενέργειας (ΑΠΕ) πρέπει να γίνει στα πλαίσια δημοκρατικού σχεδιασμού, με ενεργό ρόλο των τοπικών κοινωνιών και με βάση την αρχή της «τοπικής αυτάρκειας» και όχι της εξαγωγής ενέργειας.
Επειδή σε σχετική επιστολή του Επιτρόπου Περιβάλλοντος της Ε.Ε. κ. Janez Potočnik (10/07/2014) προς τον κ. υπουργό Εξωτερικών, αμφισβητείται ευθέως η πολιτική αδειοδοτήσεων του ΥΠΕΚΑ και η Επιτροπή Περιβάλλοντος της Περιφέρειας Κρήτης θεωρεί ότι η συγκεκριμένη επένδυση ξεπερνά τη «φέρουσα ικανότητα» ΑΠΕ στην περιοχή.
Επειδή με το πρόσχημα της «πράσινης ανάπτυξης» η κυβέρνηση προωθεί την λογική της «Κρήτης-μπαταρία» και την ανεξέλεγκτη εγκατάσταση μεγάλων αιολικών πάρκων σε όλους τους ορεινούς όγκους του νησιού, με υποχρεωτική απαλλοτρίωση ιδιωτικών περιουσιών στο όνομα του «εθνικού συμφέροντος».
Καταλήγοντας ο κ. Ξανθός ρωτά τον υπουργό:
1. Αν θα επανεξετάσει την υπ. αρ. 174849/12-9-2014 απόφασή του για τη συγκεκριμένη ΜΠΕ, που αφορά στα παραπάνω αιολικά πάρκα, αποδεχόμενος τη λογική του δημοκρατικού προγραμματισμού και του σεβασμού της βούλησης των τοπικών κοινωνιών.
2. Αν θα επανεξετάσει το υπάρχον ειδικό πλαίσιο χωροταξικού σχεδιασμού και αειφόρου ανάπτυξης για τις ΑΠΕ στην Κρήτη, ευνοώντας την ανάπτυξη εναλλακτικών και μικρότερης κλίμακας ΑΠΕ (π.χ. στις οικίες, στα δημόσια κτίρια, στις αγροτοκτηνοτροφικές μονάδες) και όχι βιομηχανικών εγκαταστάσεων (Β-ΑΠΕ) που είναι εις βάρος της αειφορικής ανάπτυξης της περιοχής».