Μπορεί να «ίδρωσε», μπορεί να πέρασε χίλια κύματα όμως στο τέλος κατάφερε να περάσει από τη β’ φάση η ομάδα πόλο εφήβων του ΝΟΡ. Στο… 4μελες του ομίλου Κρήτης, ο Ναυτικός Όμιλος πέρασε ως 3ος στην ισοβαθμία με τον ΟΦΗ ελέω καλύτερου συντελεστή τερμάτων!
Τα παιγνίδια στη σειρά προγράμματος όπως αποδείχθηκε, διαδραμάτισαν ξεχωριστό ρόλο, με αποτέλεσμα να είναι ο ΝΟΡ αυτός που επωφελήθηκε για να πάρει το εισιτήριο για την γ’ φάση που θα πραγματοποιηθεί το τριήμερο 22-24 Ιουνίου.
Μαζί με άλλες 24 ομάδες εισέρχεται στο κλαμπ των κορυφαίων «25» της χώρας και εκεί φυσικά περιμένει μια καλή κλήρωση.
Ως το γ’ δεκαήμερο του Ιουνίου όμως, θα πρέπει να περιμένει πολλή δουλειά τη νέα ομάδα του Κωστή Φιτσανάκη, αφού χρειάστηκε πολλή φωνή από τον εν λόγω κόουτς στον πάγκο για να αποφευχθεί ο αποκλεισμός.
Οι Ρεθεμνιώτες πρώτα συγκρούστηκαν με τον Νηρέα Γέρακα χάνοντας στο γκολ (7-8) κι έπειτα επήλθε το άγχος και η κούραση. Οι Ρεθεμνιώτες έδειξαν πράγματι κουρασμένοι και δίχως φρέσκο μυαλό απέναντι στον ΟΦΗ, όπου και παραχώρησε ισοπαλία (8-8). Τελευταίο «ραντεβού» ήταν με τον ΝΟ Χανίων, το απόλυτο φαβορί του κρητικού ομίλου, όπου τα «έδωσε όλα» για έναν βαθμό όμως ακόμα και αυτό το 7-9 αποτέλεσε την αφορμή για περάσει ως 3η στον όμιλο.
Ας δούμε τα φ.α. του ΝΟΡ αναλυτικά:
ΝΟ Ρεθύμνου – Νηρέας Γέρακα 7-8
Τα 8λεπτα: 3-2, 2-2, 1-2, 1-2.
ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ (Κώστας Φιτσανάκης): Ψαρρός Μ., Χατζάκης, Χατζηδημητρίου, Ψαρρός Ν., Νικολακάκης, Μπερνιδάκης, Γαβαλάς, Παπαδάκης 1, Περδίκης, Φοδελιανάκης 1, Βοσκάκης, Ζουράρος 5, Κούτρας, Λιναρδάκης, Πετυχάκης.
ΝΟ Ρεθύμνου – ΟΦΗ 8-8
Τα 8λεπτα: 1-3, 4-2, 2-2, 1-1.
ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ (Κώστας Φιτσανάκης): Ψαρρός Μ., Χατζάκης 1, Χατζηδημητρίου, Ψαρρός Ν., Νικολακάκης, Μπερνιδάκης, Γαβαλάς 1, Παπαδάκης 3, Περδίκης, Φοδελιανάκης, Βοσκάκης, Ζουράρος 3, Κούτρας, Λιναρδάκης, Πετυχάκης.
ΝΟ Ρεθύμνου – ΝΟ Χανίων 7-9
Τα 8λεπτα: 2-4, 2-2, 1-0, 2-3.
ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ (Γιάννης Παναγιωτάκης): Ψαρρός Μ., Χατζάκης, Χατζηδημητρίου, Ψαρρός Ν., Νικολακάκης, Μπερνιδάκης, Γαβαλάς 1, Παπαδάκης 2, Περδίκης, Φοδελιανάκης, Βοσκάκης, Ζουράρος 4, Κούτρας, Λιναρδάκης, Πετυχάκης.
Όμιλος Κρήτης
Η Τελική Βαθμολογία
1. ΝΟ Χανίων 9
2. Νηρέας Γέρακα 6
3. ΝΟ Ρεθύμνου 1
4. ΟΦΗ 1
Αναλυτικά όλες οι τελικές βαθμολογίες στους 9 ομίλους:
Α’ Όμιλος Αττικής: Ολυμπιακός, ΑΟ Παλαιού Φαλήρου, ΑΝΟ Γλυφάδας.
Β’ Όμιλος Αττικής: ΝΟ Βουλιαγμένης, Πανιώνιος, ΑΕ Χαϊδαρίου.
Όμιλος Χίου: ΝΟ Χίου, Εθνικός, Ηλυσιακός.
Α’ Όμιλος Θεσσαλονίκης: ΠΑΣ Φοίβος, ΚΕ Κοζάνης.
Β’ Όμιλος Θεσσαλονίκης: ΠΑΟΚ, Ηρακλής.
Γ’ Όμιλος Θεσσαλονίκης: Μακεδονικός, Πύρρος Ιωαννίνων, ΝΕ Λάρισας.
Όμιλος Πάτρας: Παναθηναϊκός, ΝΟ Πατρών, ΝΕ Πατρών.
Όμιλος Κρήτης: ΝΟ Χανίων, Νηρέας Γέρακα, ΝΟ Ρεθύμνου.
Όμιλος Βόλου: ΟΥΚ Βόλου, Νίκη Βόλου, ΓΣ Περιστερίου.