Ο 20χρονος παλαιστής με μία ήττα και μία νίκη αλλά με πτώση, πήρε πανάξια πρόκριση για τους τελικούς αγώνες που θα πραγματοποιηθούν στις 8-9 Φεβρουαρίου!
Η ομοσπονδία δεν έχει συγκεκριμενοποιήσει σε ποια περιοχή της Ελλάδας θα λάβει χώρα η εκδήλωση, όμως είναι σημαντικό να αναφερθεί το γεγονός ότι ο Ρεθυμνιώτης παλαιστής συγκαταλέγεται στους 4 κορυφαίους της Ελλάδας!
Αναφορικά με την τελευταία παρουσία του Ρεθυμνιώτη αθλητή, οι αγώνες στις εγκαταστάσεις της πάλης στο ΟΑΚΑ αφορούσαν τους παλαιστές οι οποίοι ανήκουν στα σωματεία της Κεντρικής και της Νότιας Ελλάδας. Την επόμενη εβδομάδα θα πραγματοποιηθούν οι αντίστοιχοι προκριματικοί που θα συγκεντρώσουν τους παλαιστές των σωματείων της Βόρειας Ελλάδας.
Ο Απόστολος που, σημειωτέον, έχει δικαίωμα συμμετοχής και στην κατηγορία των Νέων, αντιμετώπισε στα 61κ. φτασμένους αθλητές και κέρδισε το χειροκρότημα μα και την αναγνώριση της ομοσπονδίας.
Αρχικά λοιπόν ηττήθηκε από τον Φώτη Παπαδάκη κι αυτό καθιστούσε δύσκολη ως απίθανη την πρόκρισή του στους τελικούς, γιατί θα έπρεπε να αντιμετωπίσει και να νικήσει τον Θεοδόση Βαλκανιώτη, ο οποίος έχει σημειώσει τεράστιες επιτυχίες στο πρόσφατο παρελθόν. Για του λόγου το αληθές, ο αντίπαλος του Λάνου είχε καταφέρει να έρθει 1ος στα φάιναλ-4 ανδρών, 2ος στους πανελλήνιους αγώνες ανδρών και 4ος στους τελευταίους Μεσογειακούς αγώνες!
Κι όμως! Ο Απόστολος Λάνος κατόρθωσε να επικρατήσει με πτώση πανηγυρίζοντας μαζί με τον προπονητή του, Νίκο Μπονατάκη, έξαλλα αυτή την επιτυχία.
Είναι αξιοσημείωτο επίσης ότι, από το Αρκάδι συμμετείχε στους προκριματικούς ο Χρήστος Τσανακτσίδης στα 86κ. όμως, παρά την πολύ καλή προσπάθεια που έκανε, ηττήθηκε κι αποκλείστηκε.
Μπονατάκης: «Δουλεύουμε με όρεξη»
Πώς να μην είναι χαρούμενος μετά από τέτοια επιτυχία κι ιδίως μετά από έναν εκ προοιμίου άνισο αγώνα για τον αθλητή του ο Νίκος Μπονατάκης…; Ο προπονητής του Αρκαδιού μίλησε στα «Ρ.Ν.» αναφερόμενος στις δύο ρεθυμνιώτικες παρουσίες:
«Πρώτα απ’ όλα, τα συγχαρητήρια ανήκουν και στα δύο παιδιά. Έδωσαν πολύ δυνατούς αγώνες. Ο Τσανακτσίδης είχε πολύ δύσκολο έργο αλλά με δουλειά, μπορούμε να διορθώσουμε κάποια πραγματάκια που θα κάνουν τη διαφορά.
Για τον Λάνο, το ευχάριστο ήταν ότι, ξέχωρα από την επιτυχία του, τον είδα ακόμη πιο ανεβασμένο αγωνιστικά και ψυχολογικά. Έχουμε εντατικοποιήσει ακόμη πιο πολύ τις προπονήσεις και τις πραγματοποιούμε με πολλή όρεξη.
Πιστεύω ότι θα έχουμε ένα καλό αποτέλεσμα στους τελικούς του Πανελληνίου. Δεν θέλω να μιλάω για το αν θα έρθει ένα μετάλλιο αλλά για μια καλή θέση».