Ο περιφερειακός σύμβουλος Κώστας Δανδουλάκης στα πλαίσια επισκέψεων ενημέρωσης και συνεργασίας με τους δημάρχους Ρεθύμνου, παραβρέθηκε την περασμένη Τετάρτη στο Δημοτικό Συμβούλιο του Δήμου Αμαρίου, παρακολουθώντας τα θέματα που συζητήθηκαν και στήριξε εκ μέρους της Αντιπεριφέρειας Ρεθύμνου την πρόταση «παραχώρησης χρήσης της γης του ΧΥΤΑ στον ΕΣΔΑΚ», για την κατασκευή του εργοστασίου του ΧΥΤΥ με τους όρους και προϋποθέσεις που θέτει ο Δήμος Αμαρίου. Παράλληλα υποστήριξε τη δημιουργία δρόμου εκτός της Μονής Αρκαδίου για την εξυπηρέτηση των απορριμματοφόρων οχημάτων προς και από του ΧΥΤΑ Αμαρίου, καθώς και τις παρεμβάσεις που απαιτούνται για την κανονική λειτουργία των Λιμνοδεξαμενών Αμαρίου.
Επίσης συμφώνησαν με τον δήμαρχο Αμαρίου κ. Παραδεισανό να συζητηθούν σε σύντομο χρόνο όλα εκείνα τα θέματα και έργα που σχετίζονται με την πορεία του Δήμου ενδεικτικά, όπως παρακάτω:
1. Παρακολούθηση – εξέλιξη έργου ΧΥΤΑ Αμαρίου.
2.Ένταξει Αμαριώτικου Δρόμου στο Σ.Ε.Σ. ή άλλου χρηματοδοτικού φορέα και βελτίωση υπάρχοντος οδικού δικτύου.
3. Φράγμα Πλατύ με ταυτόχρονη εκτέλεση δικτύων άρδευσης και λιμνοδεξαμενών.
4. Αναβάθμιση Σχολής Ασωμάτων με την δημιουργία Πρότυπου Κέντρου Αιγοπροβατοτροφίας.
5. Στήριξη ανθρωπίνου δυναμικού περιοχής με ενημέρωση για δράσεις, προγράμματα για νέους κ.λπ.