Στο κεντρικό κράτος θα βρίσκεται στο εξής η ευθύνη για την εκμετάλλευση και διαχείριση του αιγιαλού, σύμφωνα με χθεσινές πληροφορίες από το υπουργείο Οικονομικών, οι οποίες αναφέρουν ότι δεν θα υπάρξει έκδοση σχετικής ΚΥΑ, όπως γινόταν κάθε χρόνο και ότι οι παραλίες πλέον θα βρίσκονται στην αρμοδιότητα της κτηματικής Εταιρείας, η οποία θα τις διαχειρίζεται χωρίς οι Δήμοι να έχουν καμία ανάμειξη.
Το γεγονός αυτό προέκυψε μετά την απόφαση του Συμβούλιου της Επικρατείας, που έκρινε παράνομη την εκχώρηση του δικαιώματος στους Δήμους, να ενοικιάζουν τις παραλίες έναντι αμοιβής, καθώς όπως αναφέρει η υπ’ αριθμόν 646/2015 απόφαση του το Ε’ τμήματος, αυτές αποτελούν δημόσια κτήση. Ουσιαστικά το δικαστήριο βάζει προσωρινή φραγή στη δυνατότητα των παράκτιων Δήμων να εκμεταλλεύονται τις παραλίες, αποκομίζοντας οικονομικά οφέλη από αυτή, προκειμένου να τοποθετούνται καθίσματα, ομπρέλες, ξαπλώστρες, αναψυκτήρια, κανό, θαλάσσια ποδήλατα, κ.λπ. Το δικαστήριο θεωρεί ότι αυτή η εκχώρηση δεν μπορεί να γίνεται συλλήβδην για όλη την Ελλάδα με μία μόνο υπουργική απόφαση.
Παρά τις προσπάθειες που έγιναν από τους δημάρχους της Κρήτης και όχι μόνο, για να λυθεί το ζήτημα με νομοθετική ρύθμιση αυτό φαίνεται ότι δεν απέφερε καρπούς. Οι επιπτώσεις για τις παραλίες των τουριστικών δήμων θα είναι τεράστιες, όπως έχουν επισημάνει επανειλημμένως οι αυτοδιοικητικοί. Από τη μια δεν θα υπάρχει δυνατότητα καθαριότητας και φύλαξης, αφού οι Δήμοι δεν θα μπορούν να παρέμβουν σε περιοχή που δεν τους ανήκει και αφετέρου η απόφαση αυτή συνεπάγεται με νέα οικονομική «αιμορραγία» στα δημοτικά ταμεία. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο μητροπολιτικός δήμος του Ρεθύμνου, είχε συμπεριλάβει στον προϋπολογισμό το ποσό των 400.000 ευρώ από εισπράξεις εκμίσθωσης αιγιαλού.
Ο αρμόδιος αντιδήμαρχος Οικονομικών Στέλιος Σπανουδάκης, που ενημερώθηκε για την αρνητική αυτή εξέλιξη για τον Δήμο, μιλώντας στα «Ρ.Ν.», ανέφερε χαρακτηριστικά: «Είχα μια επικοινωνία με τον γενικό γραμματέα του υπουργείου Οικονομικών, που με ενημέρωσε ότι δεν θα δοθούν οι αιγιαλοί στους Δήμους και τη διαδικασία θα την κάνει το κράτος, μέσω των κατά τόπους κτηματικών υπηρεσιών. Μας είπαν ότι όποιος προσέρχεται στον Δήμο και ενδιαφέρεται να νοικιάσει αιγιαλό, να τον παραπέμπουμε στην κτηματική εταιρεία.
Το θέμα είναι ότι η κτηματική εταιρεία στο Ρέθυμνο έχει μόνο δύο άτομα και δεν ξέρουμε πώς θα λειτουργήσει αυτό το πράγμα. Υπάρχει ταυτόχρονα μια φημολογία ότι είναι πιθανό να δοθεί στους Δήμους ένα ποσοστό 10-20% από τις εισπράξεις του κράτους από τις παραλίες για να καλύψουν κάποια έξοδα, όπως για παράδειγμα την καθαριότητα.
Σε ό,τι αφορά το ναυαγοσωστικό δεν ξέρουμε τι θα γίνει. Το σίγουρο είναι ότι ο Δήμος δεν μπορεί να κάνει διαγωνισμό σε έκταση που δεν του ανήκει. Η ενημέρωση που έχουμε είναι ότι δεν θα εκδοθεί Κοινή Υπουργική Απόφαση, παρά μια εγκύκλιος με οδηγίες που θα απευθύνεται στις κτηματικές εταιρείες. Εμείς σαν Δήμος είχαμε προϋπολογίσει 400.00 ευρώ από τις εισπράξεις των αιγιαλών και όλη αυτή η κατάσταση εκτός των άλλων δημιουργεί τεράστια προβλήματα στον προϋπολογισμό μας. Θεωρώ δεδομένο ότι θα επικρατήσει αλαλούμ στις παραλίες μας».