Στις εντός έδρας υποχρεώσεις επιστρέφει το Αρκάδι μετά από δύο συνεχόμενες αναμετρήσεις μακριά από… το σπίτι του. Οι Ρεθεμνιώτισσες φιλοξενούν αύριο, στις 12:00 στο «Μελίνα Μερκούρη», τον Ίκαρο Καλλιθέας και δη μία ομάδα που έχει στόχο την κατάκτηση του τίτλου και την άνοδο στην Α1.
Το συγκρότημα του Κώστα Πλευράκη γνωρίζει πάρα πολύ καλά τον μεγάλο βαθμό δυσκολίας της αναμέτρησης, αλλά αυτό δεν το αποτρέπει να ελπίζει σε κάτι καλό. Εδώ και καιρό ψάχνει μία μεγάλη εντός έδρας νίκη. Μία υπέρβαση. Καλά τα λόγια, αλλά ο «καθρέφτης» των προσπαθειών είναι το παρκέ. Εκεί λοιπόν καλείται να αποδείξει το Αρκάδι πως πραγματικά θέλει μία πολύ μεγάλη επιτυχία.
Το κίνητρο είναι τεράστιο για τις «ερυθρόλευκες» που όμως θα πρέπει να κάνουν πολλά πράγματα στον αγωνιστικό χώρο από καλά έως τέλεια. Το βασικό κομμάτι είναι αυτό της συγκέντρωσης. Εφόσον οι παίκτριες του Κώστα Πλευράκη μείνουν πιστές στο πλάνο και αποφύγουν τα πολλά σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή τους, μόνο τότε θα έχουν ελπίδες για κάτι καλό.
Στην αντίπερα όχθη, ο Ίκαρος Καλλιθέας προέρχεται από την ήττα στο ντέρμπι με τον Φάρο Κερατσινίου και είναι λογικό να ψάχνει την δικιά του αντίδραση. Θεωρείται μία από τις καλύτερες και ποιοτικότερες ομάδες της κατηγορίας και μαζί με Αγία Παρασκευή, Σπόρτιγκ και Φάρο θα παλέψουν για την άνοδο. Τέλος, στον Ίκαρο αγωνίζεται η Χριστίνα Λίτσι που για χρόνια φόρεσε τη φανέλα του Αρκαδίου, πανηγυρίζοντας μία σειρά από πολύ μεγάλες επιτυχίες.
Κώστας Πλευράκης: «Συγκέντρωση στο πλάνο και σταθερότητα στην απόδοσή μας»
Ο προπονητής του Αρκαδίου επεσήμανε πως η ομάδα του καλείται να κατακτήσει μία μεγάλη εντός έδρας νίκη και αυτό θα προσπαθήσει να κάνει απέναντι στον Ίκαρο Καλλιθέας. Επίσης, τόνισε πως άπαντες καλούνται να δείξουν συγκέντρωση στο πλάνο και με σταθερότητα στην απόδοσή τους θα έχουν πιθανότητες για κάτι καλό.
«Μπροστά μας έχουμε το παιχνίδι με τον Ίκαρο Καλλιθέας και ο στόχος μας δεν αλλάζει. Έχουμε τονίσει πολλές φορές πως ψάχνουμε μία υπέρβαση και στο κυριακάτικο ματς θα διεκδικήσουμε τη νίκη. Στις αναμετρήσεις που έχουμε να δώσουμε στην έδρα μας, πρέπει να είμαστε έτοιμοι και αποφασισμένοι για τη νίκη. Δεν υπάρχει άλλο αποτέλεσμα. Πρέπει να κερδίσουμε.
Όμως για να γίνει αυτό, θα πρέπει να υπάρξει μία σταθερότητα στην απόδοση της ομάδας. Για 40 λεπτά να είμαστε συγκεντρωμένοι στο πλάνο μας, να έχουμε σταθερή απόδοση και να μην παρουσιάσουμε σκαμπανεβάσματα στο παιχνίδι μας. Αν το καταφέρουμε, θα είμαστε ανταγωνιστικοί και γιατί όχι θα έχουμε τις πιθανότητες να το διεκδικήσουμε».
Το πρόγραμμα της 15ης αγωνιστικής του Νοτίου Ομίλου
Κυριακή 12 Φεβρουαρίου
12:00 Αρκάδι – Ίκαρος Καλλιθέας
(Μελίνα Μερκούρη, Λεκατσάς-Καββαδάς)
12:00 Κυρίαρχοι – Φάρος Κερατσινίου
(Καμινίων, Αθανασόπουλος-Λαζόγκα)
13:00 Σπόρτιγκ – ΣΔΥ Τρίπολης
(Σπόρτιγκ, Μαρουδιάς-Αλεβίζος)
14:30 Μελίσσια – Ηλιούπολη
(Μελισσίων, Σιδερής-Χριστοδουλάκης)
19:15 Αγία Παρασκευή – Ελευθερία Μοσχάτου
(Κοντόπευκου, Γαρινή-Κοτσώνης)
Ρεπό: Άρης Πετρούπολης
Η βαθμολογία
Θ. ΟΜΑΔΑ ΒΑΘΜΟΙ Ν.-Η. ΠΟΝΤΟΙ
1. Ίκαρος Καλλιθέας 23 10-3 783-606
2. Αγία Παρασκευή 23 10-3 810-671
3. Σπόρτιγκ 23 10-3 751-630
4. Φάρος Κερατσινίου 23 10-3 894-697
5. Ελευθερία Μοσχάτου 19 7-5 662-648*
6. Μελίσσια 19 7-5 635-595*
7. ΓΣ Ηλιούπολης 18 6-6 658-660*
8. Άρης Πετρούπολης 18 6-7 807-688
9. Αρκάδι 15 2-11 616-804
10. Κυρίαρχοι 15 2-11 535-823
11. ΣΔΥ Τρίπολης 13 0-13 562-843
*Έχουν εκτίσει το ρεπό τους στον β’ γύρο.
**Ο Άρης Πετρούπολης ξεκίνησε με -1 βαθμό.