Οι πύλες του κλειστού γυμναστηρίου «Μελίνα Μερκούρη» ανοίγουν και πάλι προκειμένου να υποδεχθούν για 4η σερί χρονιά το Πρωτάθλημα Κρήτης Παγκρατίου αθλήματος και συνάμα να φιλοξενήσουν περί τους 500 αθλητές και αθλήτριες από 18 διαφορετικούς συλλόγους του νησιού.
Η Ελληνική Ομοσπονδία Παγκρατίου Αθλήματος συνεχίζει να εμπιστεύεται τους συλλόγους του Ρεθύμνου και την πόλη μας αντίστοιχα για την διεξαγωγή ενός πρωταθλήματος που θα έχει δεδομένη προγραμματική αλλά και συμμετοχική επιτυχία. Είναι άλλωστε η μεγαλύτερη διοργάνωση Παγκρατίου σε επίπεδο συλλόγων που διεξάγεται στην Ελλάδα.
Συγκεκριμένα, το Σαββατοκύριακο 9 και 10 Ιουνίου θα βρεθούν στην πόλη μας για να λάβουν μέρος αθλητές όλων ηλικιακών κατηγοριών (6-7, 8-9, 10-11, 12-14, 15-17, 18+ ετών) ενώ θα συμμετέχουν και στα αγωνίσματα «Παλαίσματα» και «Αγών Ημιεπαφής». Οι αγώνες θα ξεκινήσουν το πρωί του Σαββάτου στις 10.00 και θα διαρκέσουν έως τις 18.00 το απόγευμα.
Την επομένη (Κυριακή) θα αγωνιστούν οι μικρότερες ηλικιακές κατηγορίες από τις 10.00 έως τις 18.00. Το μεσημέρι δε της Κυριακής στις 13.00 θα πραγματοποιηθεί η επίσημη παρουσίαση των συλλόγων που θα λάβουν μέρος στο πρωτάθλημα.
Το εν λόγω Παγκρήτιο Πρωτάθλημα διεξάγεται υπό την αιγίδα της Ελληνικής Ομοσπονδίας Παγκρατίου Αθλήματος (Ε.Ο.Π.Α.), της Γενικής Γραμματείας Αθλητισμού, της Περιφέρειας Κρήτης-Περιφερειακής Ενότητας Ρεθύμνου, με την στήριξη του Δήμου Ρεθύμνου.
Οι σύλλογοι του Ρεθύμνου πίσω από την διοργάνωση
Πρωταγωνιστικό ρόλο θα έχουν και πάλι οι αθλητικοί σύλλογοι του νομού. Την ευθύνη άλλωστε της διοργάνωσης, σε τοπικό επίπεδο, έχει αναλάβει η «Ακαδημία Μαχητικών Τεχνών Ρεθύμνου» και ο προπονητής του Συλλόγου, Βαγγέλης Συνολάκης. Τη γενική ευθύνη και επίβλεψη έχει ο προπονητής του Αθλητικού Συλλόγου Μαχητικών Τεχνών Ρεθύμνου, Παναγιώτης Κανακαράκης, ως επικεφαλής του Παγκρατίου Αθλήματος στην Περιφέρεια Κρήτης. Για τους αγώνες θα βρεθεί στο Ρέθυμνο ο γενικός γραμματέας της Ε.Ο.Π.Α. Παναγιώτης Κανελλόπουλος.
Φυσικά οι σύλλογοι του Ρεθύμνου αναμένεται να αποτελέσουν τη μερίδα του λέοντος, αφού οι συμμετοχές τους θα καταλάβουν το μεγαλύτερο ποσοστό. Συγκεκριμένα πρόκειται για τους συλλόγους: Αθλητικός Σύλλογος Μαχητικών Τεχνών Ρεθύμνου (Παναγιώτης Κανακαράκης), Ακαδημία Μαχητικών Τεχνών Ρεθύμνου (Βαγγέλης Συνολάκης), Αθλητικός Σύλλογος Μαχητικών Τεχνών Ατσιποπούλου (Γιάννης Δημητρόπουλος), Αθλητικός Σύλλογος «Πολυδάμας» (Νεκτάριος Κόνδυλας), Αθλητικός Σύλλογος Καβρός Ρεθύμνου (Μιχάλης Γαραντωνάκης).