Φόρο τιμής στους πεσόντες εφέδρους αξιωματικούς απέτισαν οι έφεδροι αξιωματικοί από το διαμέρισμα Μόρφου της Κύπρου που βρεθήκαν χθες στο Ρέθυμνο στο πλαίσιο εβδομαδιαίας επίσκεψης που πραγματοποιούν στο νησί.
Χθες το πρωί στην πλατεία Αυστραλών Πολεμιστών πραγματοποιήθηκε επιμνημόσυνη δέηση προεξάρχοντος του μητροπολίτη Ρεθύμνης και Αυλοποτάμου Ευγενίου και στην συνέχεια ακολούθησε κατάθεση στεφάνων στον ανδριάντα του έφεδρου αξιωματικού.
Σε σχετικές δηλώσεις του ο Στέλιος Παπαλεξάδρου, έφεδρος υπολοχαγός πρόεδρος του ΣΕΑΝ δημοτικού διαμερίσματος Μόρφου της Κύπρου ανέφερε: «Ο σύνδεσμός μας είναι ένας από τους επτά συνολικά συνδέσμους Εφέδρων Αξιωματικών που έχει η Κύπρος. Είμαστε εδώ για να αποτίσουμε φόρο τιμής στου πεσόντες στην Κύπρο 14 Κρήτες. Έχουμε πάει σε όλες τις περιοχές του νησιού, συναντήσαμε τους δικούς τους, τους συγγενείς, αφήσαμε ενθύμια και κάναμε τρισάγια στους τάφους τους. Και εδώ καταθέσαμε στεφάνι στον ανδριάντα, το μοναδικό ανδριάντα εφέδρου ανθυπολοχαγού της Ελλάδα για να υπενθυμίσουμε ξανά ότι η μνημόνευσή τους, όχι μόνο περιττή δεν είναι αλλά είναι αναγκαία στις μέρες μας και ωφέλιμη».
Ο Στέλιος Κιαγαιδακης, πρόεδρος του ΣΕΑΝ Ρεθύμνου ανέφερε: «Είχαμε την χαρά και την ικανοποίηση να μας επισκεφτεί αντιπροσωπεία από την ΣΕΑΝ Μόρφου του διαμερίσματος Μόρφου της Κύπρο και του ΣΕΑΝ Ηρακλείου. Στην πλατεία Εφέδρων Αξιωματικών, στο πάρκο Αυστραλών Πολεμιστών έγινε επιμνημόσυνη δέηση από το Μητροπολίτη Ρεθύμνης και Αυλοποταμου Ευγένιο και κατάθεση στεφάνων προκειμένου να τιμήσαμε τους εφέδρους αξιωματικούς και ειδικά τους νεκρούς μας που είτε έπεσαν σε περίοδο πολέμου είτε σε περίοδο ειρήνης».
Ο Μανόλης Τρυπάκης, πρόεδρος του ΣΕΑΝ Ηρακλείου ευχήθηκε σε όλους τους εφέδρους αξιωματικούς τόσο της Κύπρου όσο και της Ελλάδας υγεία και μακροημέρευση.