Η ΕΠΣ Ρεθύμνου θα σταθεί δίπλα σε μία σπουδαία διεθνή διοργάνωση, η οποία θα προβάλει με μοναδικό τρόπο την πόλη μας σε όλη την Ευρώπη και επιπλέον θα αναδείξει τα ποδοσφαιρικά δρώμενά της. Πρόκειται για μία διοργάνωση που όμοιά της δεν έχει ξαναφιλοξενήσει ποτέ ολόκληρη η Κρήτη, και σίγουρα μία από τις σημαντικότερες που έχουν έρθει στην ελληνική αθλητική ιστορία.
Με άλλα λόγια, η Ένωσή μας αποφάσισε να αποτελέσει κινητήριο μοχλό για την καλύτερη δυνατή φιλοξενία του Πανευρωπαϊκού πρωταθλήματος 2013 στην πόλη μας και είναι μεγάλη ανάγκη όλα τα ποδοσφαιρικά σωματεία να σταθούν αρωγοί και να υποστηρίξουν τις κοινές αυτές δράσεις.
Στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα θα συμμετάσχουν 24 χώρες και συνολικά 500 αθλητές από όλη την Ευρώπη. Η ΕΠΣΡ θέλοντας να περάσει το μήνυμα πως «Ο αθλητισμός ενώνει», και παράλληλα να αναδείξει με τον πιο εμφατικό τρόπο την Κρητική φιλοξενία, θα προχωρήσει σε μία πρωτότυπη ενέργεια που θα προσφέρει ιδιαίτερες συγκινήσεις σε όλους τους αθλητές των ομάδων (όλων των ηλικιών) και στους διοικητικούς παράγοντες. Κάθε ομάδα της ΕΠΣΡ θα υιοθετήσει με κλήρωση μία χώρα, με την οποία θα αδελφοποιηθεί και την οποία θα υποστηρίξει στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα τον Οκτώβριο.
Πιο συγκεκριμένα:
Στις 17 Ιουλίου 2013, ημέρα Τετάρτη και ώρα 13:00 το μεσημέρι, στο Σπίτι του Πολιτισμού στο Κέντρο της Πόλης, κάθε Σωματείο πρέπει να εκπροσωπηθεί από τουλάχιστον έναν εκπρόσωπο στην Κλήρωση των Ομίλων του Πανευρωπαϊκού και τη Συνέντευξη Τύπου. Στην κλήρωση αυτή, κάθε Σωματείο θα κληρωθεί με ποια χώρα θα αδελφοποιηθεί. Επειδή τα Σωματεία είναι περισσότερα από 24, όσες οι χώρες, κάποιες χώρες θα αδελφοποιηθούν με 2 παράλληλα Σωματεία της ΕΠΣΡ.
Όσα σωματεία επιθυμούν να αδελφοποιηθούν να ενημερώσουν την ΕΠΣΡ.
Στις 10-14 Οκτωβρίου, η ΕΠΣ Ρεθύμνου θα αναβάλει όλες τις αγωνιστικές υποχρεώσεις, ώστε οι αθλητές να γεμίσουν το γήπεδο των αγώνων του miniEURO 2013.
Όλα τα Σωματεία θα πρέπει τον ερχόμενο Οκτώβριο να υποστηρίξουν την αντίστοιχη χώρα στο γήπεδο και να βρεθούν με όλες τις ακαδημίες – υποδομές σε όλους τους αγώνες της (υποχρεωτικά) και αν είναι εφικτό και με τα ανδρικά Τμήματα (προαιρετικά). Στους αγώνες μπορούν να οργανωθούν ειδικές όμορφες ενέργειες των αθλητών των Σωματείων μας, όπως βαμμένα πρόσωπα, τραγούδια κ.τλ. υπέρ της Ομάδας που θα υποστηρίζουν κ.τλ., τα οποία μπορούν να επιμεληθούν σε συνεργασία με τους διοργανωτές, οι προπονητές των υποδομών.
Τα Σωματεία θα παραδώσουν στον αρχηγό της ομάδας που θα αδελφοποιηθούν το λάβαρό τους ως ενθύμιο και αντίστοιχα οι χώρες θα δώσουν στα Σωματεία από μια αυθεντική φανέλα της χώρας με τις υπογραφές όλων των παιχτών. Θα φωτογραφηθούν από κοινού και κάθε Σωματείο μπορεί να προβλέψει και κάποιες παραπάνω αντίστοιχες ενέργειες.
Αθλητές των Σωματείων θα κληθούν να συμμετάσχουν στην Τελετή Έναρξης και στο τελετουργικό του Τελικού και συγκεκριμένα θα συμμετάσχουν στη συνοδεία των διεθνών αθλητών εντός αγωνιστικού χώρου στον μεγάλο Τελικό, στην παρέλαση των χωρών με τις σημαίες και σε άλλες δραστηριότητες για τις οποίες θα σας ενημερώσουμε εν καιρώ.
Εκτός από τους αγώνες της ομάδας που θα αδελφοποιηθούν, οι αθλητές των Σωματείων θα παρευρίσκονται σε όλους τους αγώνες της Ελληνικής Ομάδας, στην Τελετή έναρξης και φυσικά στα ημιτελικά και τελικά. Με άλλα λόγια, όλοι οι αθλητές της Ένωσης θα παρευρεθούν (προτεινόμενα με τις φόρμες τους) στο γήπεδο στην μεγάλη αυτή διοργάνωση που θα λάβει χώρα σε μία εντυπωσιακή εγκατάσταση με κερκίδες 4.000 θέσεων, η οποία θα στηθεί στην Παραλία του Ρεθύμνου, στο Κέντρο της πόλης. Το ποδοσφαιρικό Ρέθυμνο πρέπει να είναι και θα είναι εκεί ώστε να συμβάλει σε ένα γεμάτο γήπεδο σε ολόκληρο το τετραήμερο της διοργάνωσης.
Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να βρείτε στο www.eurominifootball.com (το site της EMF).
Η ΕΠΣΡ ευχαριστεί και αναμένει την αμέριστη συμπαράσταση και συμμετοχή με οργανωμένο τρόπο στην όμορφη αυτή αντιρατσιστική δράση της ΕΠΣΡ στα πλαίσια του MiniEURO 2013 στην πόλη μας.