Κι ενώ το Ρέθυμνο Cretan Kings «τρέχει» τον μεταγραφικό του σχεδιασμό και έχει ήδη ανακοινώσει 3 Αμερικάνους, τις τελευταίες ημέρες έχει προκύψει… θέμα Φιτζπάτρικ. Ο έμπειρος πάουερ φόργουορντ βρίσκεται στο στόχαστρο της Τσεντεβίτα και δη του Γιούρε Ζντοβτς, με τον πρώην τεχνικό της ΑΕΚ να τον θέλει στη νέα του ομάδα. Όλα, όμως, εξαρτώνται από το Ρέθυμνο, καθώς ο Τόαρλιν Φιτζπάτρικ δεσμεύεται με κλειστό 2ετές συμβόλαιο.
Ο Σλοβένος προπονητής έχει άριστη άποψη για τον Τόαρλιν Φιτζπάτρικ, όντας τεχνικός της ΑΕΚ την περασμένη σεζόν. Γνωρίζει τον παίκτη και θεωρεί πως μπορεί να προσφέρει και στο υψηλό επίπεδο. Όλα αυτά βέβαια μετά από μία εξαιρετική σεζόν που πραγματοποίησε ο Αμερικάνος πάουερ φόργουορντ, έχοντας μέσο όρο 12.2 πόντους (με 37.7% στα τρίποντα), 6.7 ριμπάουντ και 2.1 ασίστ.
Το ενδιαφέρον της κροατικής ομάδας είναι φιλολογικό και δεν έχει μετουσιωθεί ακόμα σε επίσημη πρόταση. Πρόταση που όμως θα πρέπει να φτάσει στα γραφεία της ρεθεμνιώτικης ΚΑΕ και στη συνέχεια να αξιολογηθεί, μιας και ο παίκτης δεσμεύεται με κλειστό συμβόλαιο και μάλιστα χωρίς buy out.
Ο ίδιος ο Φιτζπάτρικ θα πει το «ναι» μονάχα με μία πολύ μεγάλη οικονομικά πρόταση και δη διπλάσια από τα χρήματα που έχει λαμβάνειν τη νέα χρονιά στο Ρέθυμνο. Οι διοικούντες δεν θέλουν να του σταθούν εμπόδιο, αρκεί φυσικά και η πρόταση της Τσεντεβίτα να καλύπτει τις απαιτήσεις τους. Δεν είναι εύκολη υπόθεση και σε καμία περίπτωση δεν είναι εύκολο για την ομάδα του Ζντοβτς να διαθέσει ένα ποσό περίπου των 200.000 ευρώ για να ικανοποιήσει τις απαιτήσεις της ομάδας και του παίκτη.
Ο Τόαρλιν Φιτζπάτρικ είναι απόλυτα ευχαριστημένος από τη συνεργασία του με τη ρεθεμνιώτικη ομάδα και δεν έχει κρύψει την επιθυμία του να παραμείνει και τη νέα σεζόν. Από την άλλη, βρίσκεται σε καλή ηλικία (28 ετών) και για κάθε αθλητή είναι δύσκολο να αρνηθεί μία πρόταση από ομάδα που αγωνίζεται στο υψηλότατο επίπεδο.
Όπως και να χει οι Ρεθεμνιώτες δεν θέλουν να χάσουν τον καλύτερο παίκτη της περυσινής σεζόν και δη τον αθλητή που μαζί με Γιαννόπουλο, Χριστοδούλου «έχτισαν» πάνω τους το νέο ρόστερ. Ήδη έχουν αποκτήσει τους Ρόμπερτσον, Ράιτ, Γκούντγουιν και στοχεύουν σε 2 ακόμα Αμερικάνους. Επιλογές κομβικές για τις θέσεις «1» και «1-2» και αν μάλιστα φύγει ο Φιτζπάτρικ, τότε καλούνται να επιλέξουν 3 αθλητές, άπαντες… από το πάνω ράφι.
Τέλος ο Μπαρτ – Πάει γι’ άλλα το Ρέθυμνο
Ο Νίκος Βετούλας και οι συνεργάτες του εξετάζουν πλέον νέες περιπτώσεις παικτών, καθώς δεν τους απασχολεί η περίπτωση απόκτησης του Στιβ Μπαρτ Τζούνιορ. Οι δύο πλευρές είχαν συμφωνήσει προφορικά, αλλά ξαφνικά η πλευρά του παίκτη αξίωσε περισσότερα χρήματα. Οι Ρεθεμνιώτες δεν εγκατέλειψαν την περίπτωσή του, αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι διατεθειμένοι να μπουν σε διαδικασία… πλειστηριασμού. Έτσι λοιπόν έσβησαν το εν λόγω όνομα από το μπλοκάκι τους και πλέον εξετάζουν νέες περιπτώσεις.
Μάλιστα, όλα συγκλίνουν στο ότι το Ρέθυμνο Cretan Kings θα αποκτήσει πρώτα τον βασικό του πλέι μέικερ και στη συνέχεια τον κόμπο γκαρντ και δη έναν αθλητή που θα μπορεί να προσφέρει πράγματα και σε εκτέλεση και σε δημιουργία.