Με πρωταγωνιστή τον Μάρκο Σπανουδάκη που σημείωσε χατ-τρικ, η Κάλυβος επικράτησε χθες το απόγευμα με 1-5 στο γήπεδο της Σοχώρας, της νεοφώτιστης ΝΕΑΡ, στον αγώνα που ολοκλήρωσε το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α’ ΕΠΣΡ. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μόλις στο 5ο λεπτό με όμορφο ψηλοκρεμαστό πλασέ του Χνάρη, για να ακολουθήσει ένα λεπτό αργότερα το όμορφο διαγώνιο σουτ του τοπ σκόρερ τους στη συνάντηση, που τους έδωσε προβάδισμα 0-2. Ο Αντώνης Σπανουδάκης ήταν εκείνος που έκανε το 0-3 με σουτ μέσα από την περιοχή, με τον Μάρκο Σπανουδάκη και πάλι με κεφαλιά να διαμορφώνει το 0-4 του πρώτου ημιχρόνου, στο 44′. Στην επανάληψη η εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Μάρκο Σπανουδάκη, (ανατροπή του Τσακάϊ στον Αντώνη Σπανουδάκη) ανέβασε τον δείκτη τους σκορ στο 0-5, αλλά και τα προσωπικά τέρματα του υψηλόσωμου φορ στα 3 για να μειώσει με τον ίδιο τρόπο ο Αλιαϊ στο 86′, σε πέναλτι που κέρδισε ο Μενιουδάκης από τον Σταρρά. Οι φιλοξενούμενοι είχαν και δύο δοκάρια με τον Αντώνη Σπανουδάκη στο 39′ και τον Καρδαμίτση στο 42′.
Τον αγώνα διαιτήτευσε ο Χατζημπεκιάρης, που είχε για βοηθούς τους Βαρβαντάκη και Αραμπόπουλο.
ΝΕΑΡ (Γ. Μπαστάκης): Τριποδιανός, Κριτσιώτης, Τσακάϊ, Φαρσάρης, Μιχαηλίδης, Μπερβανάκης, Γ. Σέχου (46΄Βασαδάκης), Ψωμάς (20′ Κασιάρας), Βλατάκης (65′ Ι. Τσακάλι), Αλιάϊ, Ξυδάκης (76′ Μενιουδάκης).
ΚΑΛΥΒΟΣ (Χ. Παπαδάκης): Κλάδος, Αντωνόπουλος, Σταρράς, Κατσαμάς, Καρδαμίτσης, Χαριτάκης (80′ Βασσάλος Β.), Σπανουδάκης Α., Μοσχονάς (53′ Μπροτζάκης), Χνάρης, Ψαθάκης (57′ Θεοδωράκης), Σπανουδάκης Μ. (72′ Βασσάλος Γ.).