Πρεμιέρα του Β’ γύρου για τις ομάδες Α’ τοπικού, με τις αναμετρήσεις της 16ης αγωνιστικής.
Οι δύο διεκδικητές του τίτλου αγωνίζονται ο ένας στο Σπήλι και ο άλλος στη Σοχώρα.
Ο Άρης αντιμετωπίζει στο Γ. Σπηλίου την Κυριακή το αποδυναμωμένο τελευταία Σπήλι, αφού από την Αγιοβασιλιώτικη ομάδα έχουν αποχωρήσει βασικά στελέχη.
Την ίδια ώρα στη Σοχώρα ο Ρεθυμνιακός σε μεγάλη φόρμα υποδέχεται τον Ψηλορείτη, που αντιμετωπίζει μεγάλα αγωνιστικά προβλήματα από τραυματισμούς βασικών ποδοσφαιριστών.
Στις υπόλοιπες αναμετρήσεις το ενδιαφέρον στρέφεται στη «μάχη» παραμονής, στα παιχνίδια: Δόξας-Γαράζου, Μελιδονίου-Ασή Γωνιάς, Ποσειδώνα-Αστέρα και ΟΦΑ-Αετού.
Τέλος ξεχωρίζουν τα ντέρμπι του Μυλοποτάμου Λιβαδίων-Περάματος και της «ουράς» ΑΓΟΔΑ-Επισκοπής Β’.
Δύσκολη αποστολή πρωτοπόρων
Στη Β’ κατηγορία οι δύο από τους τρεις πρωτοπόρους θ’ έχουν δύσκολο έργο, ο ΠΑΟ Αλφά αγωνίζεται εκτός έδρας με τη δυνατή ΕΑΠ και η Φλόγα Ρουστίκων επίσης εκτός έδρας με τον Φοίνικα. Αντίθετα ξεκούραστους βαθμούς παίρνει η Κάλυβος και περιμένει απώλειες των δύο άλλων «μνηστήρων». Αναλυτικά το πρόγραμμα έχει ως εξής:
Βαθμολογία Α’ Τοπικού
(Σε 15 αγώνες)
1. Άρης 42 35-10
2. Ρεθυμνιακός 38 45-5
3. Πέραμα 29 43-17
4. Σπήλι 28 33-19
5. ΟΦΑ 26 30-15
6. Ψηλορείτης 24 24-15
7. Δόξα 23 27-18
8. Αστέρας 22 21-19
9. Μελιδόνι 20 24-27
– Λιβάδια 20 24-23
11. Ποσειδώνας 18 14-18
12. Ασή Γωνιά 15 16-32
13. Αετός 13 25-35
14. Γαράζο 11 19-28
15. Επισκοπή Β’ 3 10-53
16. ΑΓΟΔΑ 1 9-61
Η 16Η αγων. Α’ Τοπικού
Σάββατο 25-1-2014 (ώρα 15:00)
Γ. Μισιρίων Δόξα-Γαράζο
(Παπαδόπουλος, Μίαρης, Κοκμοτός)
Γ. Γερανίου Ποσειδώνας-Αστέρας
(Θ. Χατζημπεκιάρης, Φραγκιαδάκης, Γιαννακός)
Γ. Λιβαδίων Λιβάδια-Πέραμα
(Βοσκάκης, Γ.Ι. Σταυρουλάκης, Καπετάνιος)
Κυριακή 26-1-2014
(Ώρα 15:00)
Γ. Μισιρίων (11) ΑΓΟΔΑ-Επισκοπή Β’
(Καπετάνιος, Βαρβαντάκης, Κανδεράκης)
Γ. Περάματος Μελιδόνι-Ασή Γωνιά
(Δρακακάκης, Γιαννακός, Ρ. Σταυρουλάκης)
Γ. Ρεθύμνου Ρεθυμνιακός-Ψηλορείτης
(Παπαδόπουλος, Παπαδάκης, Ψαρρά)
Γ. Αρμένων ΟΦΑ-Αετός
(Κονταξάκης, Καπαδουκάκης, Βαββός)
Γ. Σπηλίου Σπήλι-Άρης
(Φραντζεσκάκης, Αλεξάκης, Φραγκιαδάκης)
Βαθμολογία Β’ τοπικού
(Σε 13 αγώνες)
Α/Α Ομάδες Βαθμοί Αγων. Γκολ
1. ΠΑΟ Αλφά 31 12 47-9
2. Ρούστικα 29 12 34-14
3. Κάλυβος 29 12 30-2
4. ΕΑΠ 22 12 26-13
5. Απόλλωνας 15 11 21-14
6. Πηγή 13 12 17-32
– Φοίνικας 13 12 25-32
8. Πάνορμο 12 12 17-16
– Μαργαρίτες 12 12 17-26
10. Μέλαμπες 4 11 11-47
11. Καλονύκτι αποχώρησε
Σημειώσεις:
* Η Κάλυβος ξεκίνησε το πρωτάθλημα με -4 βαθμούς και το Καλονύκτι με -11, το οποίο όμως αποχώρησε από τη φετινή διοργάνωση.
** Πηγή και Απόλλωνας έχουν από ένα μηδενισμό και -2 βαθμούς και από τη νέα περίοδο ξεκινούν με -2 βαθμούς.
Η 14η αγωνιστική
Σάββατο 25-1-14 (Ώρα 15:00)
Γ. Ατσιποπούλου ΕΑΠ-Αλφά
(Γ.Ε. Σταυρουλάκης, Βυζιργιανάκης, Παπαδακάκης)
Γ. Σπηλίου Φοίνικας-Ρούστικα
(Καλυβιανάκης, Μαυρεδάκης, Καλτσούλας)
Γ. Περάματος Πάνορμο-Πηγή
(Δασκαλομαρκάκης, Τσαμπουράκης, Νεραντζάκης)
Κυριακή 26-1-2014 (Ώρα 15:00)
Γ. Μισιρίων Απόλλωνας-Μέλαμπες
(Λιοδάκης, Τζανάκης, Σταγάκη)
– Κάλυβος-Καλονύκτι 3-0 (α.α.
Ρεπό Μαργαρίτες
Πρωτάθλημα Νέων (8η αγων.)
Σάββατο 25-1-2014
Γ. Ρεθύμνου 11:00 Πέραμα-Άρης
Γ. Περάματος 11:00 Δόξα-Γαράζο
Γ. Περάματος 13:00 Ρέθυμνο-Λιβάδια
– Ζωνιανά-ΟΦΑ 0-3 (α.α.)
– Αστέρας-Σπήλι 3-0 (α.α.)