Στο στάδιο ολοκλήρωσης βρίσκεται η εκπόνηση της μελέτης για το μεγάλο έργο κατασκευής του Σταθμού Μεταφόρτωσης Απορριμμάτων στην περιοχή Τρία Μοναστήρια, την οποία έχει μελετητικό γραφείο , στο οποίο έχει ανατεθεί τόσο το έργο του Ρεθύμνου, καθώς και άλλα της Κρήτης (Αγίου Βασιλείου, Μυλοποτάμου, καθώς και της Φαιστού, Γόρτυνας και Βιάννου της Π.Ε Ηρακλείου) από τον Ενιαίο Σύνδεσμο Απορριμμάτων Κρήτης.
Σύμφωνα με τη διευθύντρια της υπηρεσίας καθαριότητας του δήμου Ρεθύμνου Νικολέτα Γκολφινοπούλου, οι επαφές με τον ΕΣΔΑΚ και τον μελετητή είναι συνεχείς και η μελέτη για το ΣΜΑ είναι στο τελικό στάδιο. Ωστόσο, αυτό που απαιτείται είναι να βρεθεί χρηματοδοτικό πρόγραμμα για να μπορέσει το έργο να υλοποιηθεί.
Η μελέτη προβλέπει θέσεις εκφόρτωσης ανά Σ.Μ.Α., κατασκευή μικρού προκατασκευασμένου οικίσκου και όλων των συνοδών έργων υποδομής για την ασφαλή και νόμιμη λειτουργία του, όπως οι περιφράξεις, αντικεραυνική προστασία, ηλεκτροφωτισμό, φυτεύσεις, ασφαλτοτάπητες, σύστημα πυρόσβεσης, κ.α., όπως επίσης και προμήθεια 8 ελκυστήρων και 11 αυτοσυμπιεζόμενων containers χωρητικότητας τουλάχιστον 55 m3 και ωφέλιμου φορτίου τουλάχιστον 20 τόνων.
Η δε ομάδα των μελετητών, καλύπτει όλες τις απαιτούμενες ειδικότητες και κατηγορίες μελετών (περιβαλλοντικές, τοπογραφικές, στατικές, ηλεκτρομηχανολογικές, γεωτεχνικές) κάτι που διασφαλίζει το άριστο αποτέλεσμα της συγκεκριμένης εργασίας.
Ο μελετητής ξεκίνησε έχοντας στα χέρια του το τοπογραφικό της περιοχής Τρία Μοναστήρια και όλα τα χαρακτηριστικά που χρειάζεται, όπως τα υψόμετρα, ενώ είναι σε διαρκή επικοινωνία με την υπηρεσία Καθαριότητας του Δήμου και τον ΕΣΔΑΚ προκείμενου να προχωρήσει με ταχείς ρυθμούς η διαδικασία.
Ο σταθμός αυτός άλλωστε αποτελεί το πρώτο βήμα για την εφαρμογή του Τοπικού Σχεδίου Διαχείρισης Απορριμμάτων, όπως αυτό προβλέπεται στον περιφερειακό και εθνικό σχεδιασμό.
Υπενθυμίζεται, ότι για τον Δήμο Ρεθύμνου, το τοπικό σχέδιο διαχείρισης προβλέπει επί της ουσίας τρία μεγάλα έργα: α) Ένα Σταθμό Μεταφόρτωσης, ο οποίος βάσει του ΓΠΣ έχει χωροθετηθεί σε οικοπεδικό χώρο 4,5 στρεμμάτων του Δήμου στην περιοχή Τρία Μοναστήρια, δίπλα από το Δημοτικό Νεκροταφείο, όπου εκεί θα μεταφέρονται αρχικά τα απορρίμματα και θα συμπιέζονται για να οδηγούνται στη συνέχεια στο ΧΥΤΑ, β) «Πράσινα» σημεία –2 μεγάλα και 8 μικρά– στα οποία θα γίνεται διαχωρισμός των απορριμμάτων και γ) διαλογή στην πηγή, δηλαδή διαχωρισμός όλων των απορριμμάτων ανά κατηγορία, έτσι ώστε να μειώνεται ο όγκος των σύμμεικτων, που θα καταλήγουν στο ΧΥΤΑ.
Ο σταθμός μεταφόρτωσης θα λύσει πολλά προβλήματα στην υπηρεσία Καθαριότητας, αλλά κυρίως θα συμβάλλει ουσιαστικά στην προστασία του περιβάλλοντος. Αξίζει να σημειωθεί, ότι μέχρι σήμερα περίπου 15 απορριμματοφόρα φτάνουν στο ΧΥΤΑ Αμαρίου, περνούν από οικισμούς με ό, τι αυτό συνεπάγεται για την όχληση και την περιβαλλοντική επιβάρυνση που δημιουργείται. Με τη λειτουργία του σταθμού θα γίνεται μεταφόρτωση των απορριμμάτων. Το απορριμματοφόρο θα πηγαίνει στα Τρία Μοναστήρια, θα ξεφορτώνει σε ένα κοντέινερ που θα τα συμπιέζει και με κλειστού τύπου φορτηγό θα μεταφέρονται τα απορρίμματα στο ΧΥΤΑ. Πλέον όχι με 15 φορτηγά, αλλά με 3 – 4 σύμφωνα με τους υπολογισμούς που έχουν γίνει. Άρα, ο προγραμματισμός είναι να υπάρξει όφελος και εξοικονόμηση τόσο ανθρώπινου δυναμικού όσο και κόστους, ενώ το κυριότερο θα είναι το περιβαλλοντικό όφελος.