Νέα ευκαιρία για να κατακτήσει το πρώτο της τρίποντο εντός έδρας θα έχει η Επισκοπή αυτή την Κυριακή (15.00), καθώς υποδέχεται τον Ατρόμητο Πειραιά στο ΔΑΚ Γάλλου «Παύλος Βαρδινογιάννης». Οι «γυπαετοί» άφησαν την φυσική τους έδρα στην Επισκοπή και επιστρέφουν επί της ουσίας στο στάδιο, σ’ ένα γήπεδο με φυσικό χλοοτάπητα και με μεγάλες διαστάσεις στην προσπάθεια να μπορέσουν να φανερώσουν μέρος των δυνατοτήτων που έχουν ως ομάδα.
Τόσο η κυανόλευκη διοίκηση όσο και το αγωνιστικό τμήμα πορεύτηκαν σ’ αυτό το ζήτημα ως ένα σώμα υπό την έννοια ότι, τα απτά δείγματα έδειχναν πως η ομάδα μπορεί να ανταποκριθεί πολύ καλύτερα σ’ ένα γήπεδο όπως αυτό. Για τη διοίκηση ήταν το ένα και το αυτό από τη στιγμή που το έχει χρησιμοποιήσει πολλάκις κατά το παρελθόν.
Ο Μάρκος Στεφανίδης δούλεψε όλη αυτή την εβδομάδα δίχως πρόβλημα, αφού είδε όλους τους παίκτες του να συμμετέχουν κανονικά στο πρόγραμμα. Τις τελευταίες μέρες (μετά την Τετάρτη) προπονήθηκαν στο ΔΑΚ Γάλλου, ενώ η όλη προετοιμασία για να υποδεχθεί τους φιλάθλους της ομάδας εκεί ήταν πυρετώδης.
Ο Ατρόμητος Πειραιά έρχεται ως μια ομάδα που παίζει κι αυτή σε πλαστικό χλοοτάπητα και δη σε πολύ μικρό γήπεδο. Τα αποτελέσματα που έχει φέρει μέχρι στιγμής διαφέρουν ανάλογα τον αντίπαλο και το γήπεδο, μια παρόμοια δηλαδή κατάσταση όπως αυτή της Επισκοπής.
Όλοι στο αγωνιστικό τμήμα ωστόσο, έχουν αντιληφθεί πως αυτή είναι μια μοναδική ευκαιρία για επιστροφή στις νίκες, καθώς δεν μπορούν να την έχουν όλες οι ομάδες αυτή την ευελιξία να μεταφέρονται σε έδρες. Η επίσημη Επισκοπή βέβαια, εξ αρχής είχε δηλώσει ως δεύτερη έδρα της το ΔΑΚ Γάλλου, οπότε και οι παίκτες έχουν την πεποίθηση ότι μπορούν να τα καταφέρουν και να ξεκινήσουν τη δική τους πορεία αρχής γενομένης από το κυριακάτικο ματς.
Δ. Σουμπασάκης: «Είμαστε καλή ομάδα να ξεδιπλώσουμε τις αρετές μας»
Στις δηλώσεις του ο αρχηγός της Επισκοπής Δημήτρης Σουμπασάκης, αναφέρθηκε για την αναγκαιότητα των βαθμών αλλά και για την προσπάθεια ανασυγκρότησης εδώ και εβδομάδες του αγωνιστικού τμήματος σε όλους τους επιμέρους τομείς, ένα παραπάνω στη νέα έδρα.
«Θέλουμε τους τρεις βαθμούς πολύ απλά γιατί, είναι ένα ματς πρωταθλήματος εντός έδρας. Γι’ αυτό πάμε άλλωστε και στο γήπεδο αυτό. Θεωρούμε πως, επειδή είμαστε καλή ομάδα θα μπορέσουμε να ξεδιπλώσουμε πιο εύκολα τις αρετές μας.
Σεβόμαστε τον Ατρόμητο και ξέρουμε ότι θα βρούμε σθεναρή αντίσταση όμως, εμείς εφόσον θέλουμε να κοιτάζουμε ψηλά ως σύλλογος, είμαστε υποχρεωμένοι να κυνηγήσουμε τη νίκη».
Όταν ρωτήθηκε για το αν έχει επηρεάσει το αποτέλεσμα με τον Εθνικό την ψυχολογία της ομάδας, ο 30χρονος στράικερ απάντησε: «Την επηρέασε στο να λάβει η διοίκηση σε συνεννόηση με όλους μας αυτή την απόφαση και να αποδείξουμε ότι στο «Παύλος Βαρδινογιάννης» μπορούμε καλύτερα. Ψυχολογικά, θεωρώ ότι δεν μας επηρέασε καθόλου. Η ομάδα έπαιξε αρκετά καλά με τον Εθνικό και το αποτέλεσμα μας αδικεί βάσει εικόνας και ευκαιριών.
Αυτό με τον Ατρόμητο είναι ένα διαφορετικό ματς και έτσι πρέπει να το δούμε.
Ελπίζω να έρθει κόσμος να μας δει και να πάρουμε δύναμη από αυτόν γιατί, πραγματικά κάνουμε μία πολύ μεγάλη προσπάθεια, τόσο εμείς οι παίκτες όσο και το προπονητικό τιμ με τη διοίκηση».
Όπως τονίσαμε και στο χθεσινό μας φύλλο, όλοι είναι καλά στην υγεία τους με εξαίρεση βέβαια τους Λαζαρίδη, Γκιόκα που βρίσκονται στο στάδιο αποκατάστασης ο ένας και μίνι προετοιμασίας ο άλλος.
Το πρόγραμμα και οι ορισμοί της 6ης αγωνιστικής:
Επισκοπή-Ατρόμητος Πειραιά
Διαιτητής: Κουκουράκης (Χανίων). Βοηθοί: Αναστασάκης (Χανίων) – Κομισοπούλου (Χανίων). Παρατηρητής: Ιωαννίδης (Ηρακλείου).
Ιωνικός-Παλαιόχωρα
Διαιτητής: Ζαχαρόπουλος (Ανατολικής Αττικής). Βοηθοί: Τσαλίκογλου (Ανατολικής Αττικής) – Γκουβάς (Ανατολικής Αττικής). Παρατηρητής: Τσαγγάρης (Δωδεκανήσου).
Εθνικός-ΠΟ Ατσαλένιος
Διαιτητής: Μπαραϊκτάρης (Αθηνών). Βοηθοί: Σταυρόγλου (Αθηνών) – Τσολακιδης (Αθηνών). Παρατηρητής: Μιχαηλίδης (Βοιωτίας).
Νεάπολη-ΟΦ Ιεράπετρας
Διαιτητής: Βισκαδούρος (Ηρακλείου). Βοηθοί: Δασκαλάκης (Ηρακλείου) – Σφακιανάκης (Ηρακλείου). Παρατηρητής: Τσαγκαράκης (Χανίων).
Αμπελακιακός-ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ
Διαιτητής: Ευθυμίου (Αθηνών). Βοηθοί: Καφρίτσας (Αθηνών)-Μητροφάνης (Αθηνών) Παρατηρητής: Κατσαδήμας (Ανατολικής Αττικής).
Κερατσίνι-Προοδευτική
Διαιτητής: Ωραιόπουλος (Δωδεκανήσου). Βοηθοί: Καραθανάσης (Ανατολικής Αττικής) – Γουρνιάς (Ανατολικής Αττικής). Παρατηρητής: Ζερβός (Αθηνών).