Τη Δευτέρα το πρωί αναμένεται να επιστρέψουν στα θρανία οι μαθητές των δημοτικών, γυμνασίων και λυκείων αλλά και τα παιδιά του νηπιαγωγείου μετά την καλοκαιρινή ανάπαυλα. Μέχρι και την τελευταία στιγμή όμως όπως φαίνεται θα είναι σε εξέλιξη οι διαδικασίες για την ομαλή έναρξη όλων των σχολείων τόσο από πλευράς υπουργείου Παιδείας που ανακοινώνει τις προσλήψεις αναπληρωτών για να καλυφθούν οι κενές θέσεις των εκπαιδευτικών, όσο και από πλευράς τοπικών διευθύνσεων εκπαίδευσης που αναλαμβάνουν τον ρόλο της τοποθέτησης και κατανομής των εκπαιδευτικών στα σχολεία όσο και του δήμου ο οπαίος είναι υπεύθυνος για τις κτιριακές εγκαταστάσεις που θα φιλοξενηθούν οι μαθητές.
Σε ότι αφορά τα νέα κτίρια σε Γεράνι, Ατσιπόπουλο και Σφακάκι αυτά φαίνεται πως είναι καθόλα έτοιμα να υποδεχτούν τους μαθητές καθώς μόλις χθες έφτασαν τα θρανία και οι καρέκλες που τοποθετήθηκαν στα καινούρια σχολεία που θα λειτουργήσουν για πρώτη φορά φέτος.
Τον εξοπλισμό αυτό παρέλαβαν οι διευθυντές των σχολείων και κατένειμαν τα καθίσματα και τα θρανία στις αίθουσες διδασκαλίας με την καθοριστική συνδρομή των κατοίκων που εξαρχής έχουν εκφράσει την καλή τους διάθεση και προθυμία να συνδράμουν με κάθε τρόπο ώστε να καλυφθούν οι όποιες ελλείψεις ή παραλείψεις του υπουργείου και τα νέα σχολεία που χτίστηκαν στην περιοχή τους να λειτουργήσουν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.
Ήδη με χρήματα των σχολικών επιτροπών και την οικονομική συνδρομή του δήμου έχουν αγοραστεί και τοποθετηθεί στις αίθουσες 45 πίνακες και ηλεκτρονικοί υπολογιστές ενώ το Σαββατοκύριακο σύμφωνα με τον κ. Γεωργαλή θα τοποθετηθούν και οι κουρτίνες.
Σημαντική είναι η συνδρομή της Περιφέρειας και της Μητρόπολης, που έχουν προσφερθεί να συνδράμουν οικονομικά τον Δήμο για να αγοραστούν όλα τα εφόδια που είναι απαραίτητα για τους μαθητές, όπως βίντεο προβολής, φορητούς υπολογιστές, κουρτίνες και κουρτινόξυλα σε όλες τις αίθουσες των νέων σχολείων.
Ο αντιδήμαρχος Παιδείας Γ. Γεωργαλής μιλώντας στα «Ρ.Ν.» ανέφερε: «Το υπουργείο Παιδείας έστω και την τελευταία στιγμή μας έστειλε καρέκλες και θρανία για τρία νέα σχολεία τα οποία πλέον είναι έτοιμα να λειτουργήσουν χωρίς προβλήματα από την ερχόμενη Δευτέρα. Έχουν γίνει όλες οι απαραίτητες προετοιμασίες, υπάρχει σύνδεση με νερό, ρεύμα και τηλέφωνο και θεωρούμε ότι θα πάνε όλα καλά. Προσπαθήσαμε πάρα πολύ το τελευταίο διάστημα με πολλές δυσκολίες να καλύψουμε τις αυξημένες ανάγκες και θεωρούμε ότι το αποτέλεσμα θα είναι πολύ ικανοποιητικό για τη σχολική κοινότητα. Στο πλευρό μας είχαμε και τους κατοίκους των περιοχών όπου χτίσθηκαν τα νέα σχολεία που ήταν εξ αρχής πρόθυμοι να μας βοηθήσουν. Στις 9 το πρωί της Δευτέρας θα πραγματοποιηθεί αγιασμός από τον Μητροπολίτη Ρεθύμνης και Αυλοποτάμου στο Αρσάνειο Γυμνάσιο και Λύκειο στο Σφακάκι, στις 10:30 στο γυμνάσιο λύκειο Ατσιποπούλου και στις 11:45 στο δημοτικό σχολείο Γερανίου. Παρόντες θα είναι η αντιπεριφερειάρχης και ο δήμαρχος».
Σημειώνεται ότι στα νέα σχολεία έχουν δοθεί οργανικές θέσεις εκπαιδευτικών και συγκεκριμένα στο Γυμνάσιο Σταυρωμένου τοποθετήθηκαν εννέα καθηγητές για περίπου 72 παιδιά. Στο Αρσάνειο Γυμνάσιο θα λειτουργήσουν τρία τμήματα στην Α’ τάξη με 23 παιδιά έκαστο, καθώς και ένα τμήμα στη β’ τάξη με 21 παιδιά. Στο Λύκειο Ατσιποπούλου θα λειτουργήσει μόνο ένα τμήμα της Α’ Λυκείου και τοποθετήθηκαν τέσσερις καθηγητές, όπως και στο Λύκειο του Σταυρωμένου.
Εκατόν δώδεκα προσλήψεις αναπληρωτών στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση Ρεθύμνου
Εκατόν δώδεκα προσλήψεις αναπληρωτών στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση Ρεθύμνου σε σύνολο 5.179 της χώρας ανακοίνωσε χθες το πρωί το υπουργείο Παιδείας.
Πρόκειται για 65 δασκάλους, 36 νηπιαγωγούς, έξι δασκάλους για τμήματα ένταξης και τρεις νηπιαγωγούς για τμήματα ένταξης.
Οι προσλαμβανόμενοι οφείλουν να παρουσιαστούν στις Διευθύνσεις Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης πρόσληψης για ανάληψη υπηρεσίας έως και αύριο Παρασκευή 9 Σεπτεμβρίου 2016 και θα τοποθετηθούν με απόφαση του Διευθυντή Εκπαίδευσης σε κενές θέσεις των σχολείων της περιοχής όπου προσλήφθηκαν μέχρι τη λήξη του διδακτικού έτους.
Ο αριθμός των αναπληρωτών ικανοποιεί σε μεγάλο βαθμό τόσο τη διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Ρεθύμνου όσο και τον Σύλλογο Εκπαιδευτικών αφού καλύπτονται σε μεγάλο βαθμό οι ανάγκες που υπήρχαν στα σχολεία, τα οποία θα μπορέσουν στο σύνολο τους να ανοίξουν και να λειτουργήσουν από τη Δευτέρα οπότε και θα χτυπήσει το πρώτο κουδούνι.
Σε ότι αφορά τα λειτουργικά κενά ανά ειδικότητα στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση του νομού, τα οποία έχουν σταλεί από τη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ρεθύμνου στην περιφερειακή Διεύθυνση Κρήτης έχουν ως εξής:
ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΚΕΝΑ
ΓΑΛΛΙΚΩΝ ΠΕ05 3
ΑΓΓΛΙΚΩΝ ΠΕ06 23
ΓΕΡΜΑΝΙΚΩΝ ΠΕ07 6
ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΩΝ ΠΕ08 16
ΦΥΣΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ ΠΕ11 10
ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΠΕ16 10
ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΠΕ19-20 15
ΘΕΑΤΡΟΛΟΓΩΝ ΠΕ32 11
ΤΜΗΜ. ΕΝΤΑΞΗΣ ΔΑΣΚΑΛΩΝ 12
ΤΜΗΜ. ΕΝΤΑΞΗΣ ΝΗΠ/ΓΩΝ 4
ΠΑΡΑΛΛΗΛΗ ΣΤΗΡΙΞΗ ΔΑΣΚΑΛΩΝ 153
ΠΑΡΑΛΛΗΛΗ ΣΤΗΡΙΞΗ ΝΗΠ/ΓΩΝ 18
ΣΥΝΟΛΟ 388
Ειδικότερα, ο προϊστάμενος της Πρωτοβάθμιας Στάθης Κοντογιάννης ανέφερε: «Μας έρχονται 65 δάσκαλοι και 36 νηπιαγωγοί, όπως επίσης και 6 δάσκαλοι για τμήματα ένταξης και 3 νηπιαγωγοί για τμήματα ένταξης. Ήδη έχουν προκύψει βέβαια κάποιοι που δεν θα έρθουν, 2 νηπιαγωγοί, 1 δάσκαλος και μια νηπιαγωγός ειδικής αγωγής, για τμήμα ένταξης δηλαδή. Έχουν προθεσμία να παρουσιαστούν μέχρι την Παρασκευή. Μετά εμείς αυτή τη βδομάδα θα προσπαθήσουμε να τους τοποθετήσουμε, ενδεχομένως Παρασκευή-Σάββατο, που Δευτέρα να πάνε στις θέσεις τους. Νομίζω είναι ένας πολύ καλός αριθμός, αν παρουσιαστούν στην πλειοψηφία τους, δε θα υπάρξουν φέτος σχολεία που δε θα ανοίξουν, όπως είχαμε άλλες χρονιές. Οι προσλήψεις για τις ειδικότητες δεν έχουν ανακοινωθεί ακόμα, περιμένουμε και από εκεί να δούμε τι θα γίνει. Φαίνεται πάντως πως είμαστε σε πολύ καλό δρόμο».
Η πρόεδρος του Συλλόγου Δασκάλων και Νηπιαγωγών Πόπη Παγώνη τόνισε πως όλα τα σχολεία θα ανοίξουν κανονικά ωστόσο υπάρχουν ακόμα συνολικά 278 κενές θέσεις εκπαιδευτικών στα σχολεία της πρωτοβάθμιας, θέσεις που αφορούν κατά κύριο λόγο στις ειδικότητες και την ειδική αγωγή για τις οποίες αναμένονται οι τοποθετήσεις αναπληρωτών. «Όσους δασκάλους θέλαμε με αυτές τις τοποθετήσεις τους έχουμε και πλέον όλα τα σχολεία μπορούν να ανοίξουν κανονικά τη Δευτέρα χωρίς ελλείψεις εκπαιδευτικών γενικής αγωγής. Αυτή ήταν η επιδίωξη μας εξαρχής. Τώρα βέβαια για να λειτουργήσουν αποτελεσματικά τα σχολεία περιμένουμε τις προσλήψεις εκπαιδευτικών ειδικοτήτων παράλληλης στήριξης, συνολικά δηλαδή θέλουμε ακόμα 278 εκπαιδευτικούς».
Ογδόντα πέντε οι κενές θέσεις εκπαιδευτικών στα γυμνάσια και τα λύκεια
Στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση Ρεθύμνου οι ελλείψεις φτάνουν τις 85 και αναλυτικά έχουν ως εξής:
Θεολόγοι: 5, Φιλόλογοι: 11, Μαθηματικοί: 12, Αγγλικών: 9, Καλλιτεχνικών: 2, Κοινωνιολόγοι: 3, Πολιτικός Μηχανικός: 1, Γεωπόνοι: 3, Οικιακή Οικονομία: 5, Μουσικοί: 5, Πολιτικοί Μηχανικοί (ΤΕΙ): 3, Μηχανολόγοι: 3, Ηλεκτρονικοί: 1, Αισθητικοί: 2, Νοσηλευτές: 1, Φυτικής Παραγωγής: 1, Κομμωτικής: 2, Τεχνίτες οχημάτων: 2, Φυσιοθεραπευτές: 1, Βρεφονηπιοκόμοι: 1, Φυσικοί: 1, Χημικοί: 5, Βιολόγοι: 5, Γεωλόγοι: 2.
Η ανακοίνωση των προσλήψεων αναμένεται να γίνει σήμερα. Σημειώνεται ότι για το Ειδικό Επαγγελματικό Γυμνάσιο Ρεθύμνου που θα λειτουργήσει για πρώτη χρονιά φέτος στο παλιό δημοτικό σχολείο Γερανίου έχουν ζητηθεί πέντε καθηγητές και αναμένονται οι απαντήσεις του υπουργείου.
Κοινή ανακοίνωση των ΝΟΔΕ Ρεθύμνου, Ηρακλείου, Χανίων και Λασιθίου για τις ελλείψεις εκπαιδευτικών
Σε κοινή ανακοίνωση τους οι ΝΟΔΕ Ρεθύμνου, Ηρακλείου, Χανίων και Λασιθίου κάνουν λόγο για τεράστιες ελλείψεις εκπαιδευτικών χαρακτηρίζοντας σταγόνα στον ωκεανό τις προσλήψεις αναπληρωτών που ανακοινώθηκαν για την πρωτοβάθμια εκπαίδευση.
Αναλυτικά τονίζεται: «Λίγες μόλις ημέρες πριν από την έναρξη του νέου σχολικού έτους, η πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση στη χώρα μας και, ειδικότερα, στην Κρήτη αντιμετωπίζουν ένα οξύτατο πρόβλημα άνευ προηγουμένου. Οι ελλείψεις των εκπαιδευτικών στα σχολεία της Κρήτης στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση υπολογίζονται στις 2.000 περίπου.
Ειδικότερα, σημαντικά κενά υπάρχουν και στην ειδική αγωγή, αφού τα κενά υπολογίζονται στις 193 θέσεις στα ειδικά σχολεία και τα τμήματα ένταξης και στις 511 θέσεις στην παράλληλη στήριξη.
Δυστυχώς, το πρώτο κουδούνι της νέας σχολικής χρονιάς χτυπά για τους μαθητές μας, με τεράστια κενά στα σχολεία της Κρήτης, με σημαντικές ελλείψεις εκπαιδευτικών, χωρίς ειδικό βοηθητικό προσωπικό και με μεγάλες ελλείψεις γενικότερα.
Όπως και πέρυσι, η ηγεσία του υπουργείου Παιδείας ολιγώρησε, χωρίς να ενεργήσει τα δέοντα για να αντιμετωπίσει το πρόβλημα με αποτέλεσμα το πρωτοφανές αδιέξοδο στην παιδεία. Οι ελάχιστες προσλήψεις αναπληρωτών που ανακοίνωσε το υπουργείο, μόλις 3.750, μοιάζει με σταγόνα στον ωκεανό και δεν πρόκειται να καλύψει τις ανάγκες της Κρήτης.
Βέβαια, η κυβέρνηση επέλεξε μέχρι σήμερα να προτάξει τους διορισμούς άλλων κατηγοριών προσώπων, εξαντλώντας τις σχετικές πιστώσεις, αντί να δώσει προτεραιότητα στο νευραλγικό τομέα της παιδείας.
Για την Κρήτη, για τους πολίτες και τους νέους του νησιού μας, η αλήθεια είναι ότι αξίζει σε όλους κάτι καλύτερο. Η παιδεία αποτελεί θεμέλιο για την κοινωνία μας και το δικαίωμα όλων στην παιδεία είναι αναφαίρετο.
Ο υπουργός επέλεξε να μην σπουδάσει, οφείλει, όμως, να παρέχει στα παιδιά μας το δικαίωμα στη δωρεάν δημόσια παιδεία και τη μόρφωση».
Συνεχίζονται οι διαμαρτυρίες για το ενιαίο τύπο ολοήμερου νηπιαγωγείου -Απεργία στις 15 Σεπτεμβρίου
Εν τω μεταξύ για το θέμα της προσχολικής αγωγής και το νέου τύπου ολοήμερο νηπιαγωγείο η Διδασκαλική Ομοσπονδία Ελλάδας προκηρύσσει 24ωρη απεργία για τις 15 Σεπτεμβρίου. Η ΔΟΕ κατηγορεί την ηγεσία του υπουργείου ότι «διαλύει το ολοήμερο νηπιαγωγείο», ότι επιβάλλει 25ωρο χωρίς να λαμβάνει υπόψη τις ιδιαιτερότητες της λειτουργίας του νηπιαγωγείου και ότι δεν προχωρά σε καμία επίλυση των τεράστιων κτιριακών προβλημάτων.
Χαρακτηρίζει, επίσης, «επικοινωνιακού χαρακτήρα» την εξαγγελία για επέκταση και γενίκευση του θεσμού του ολοήμερου, εκτιμώντας ότι στην πραγματικότητα «συμβαίνει το ακριβώς αντίθετο». «Η πολιτική ηγεσία του ΥΠΠΕΘ υποβαθμίζει, δίχως αιδώ, τον παιδαγωγικό και αντισταθμιστικό ρόλο του ολοήμερου νηπιαγωγείου», αναφέρεται στην ανακοίνωση της ΔΟΕ.
Σε συνάντηση που πραγματοποίησε ο Σύλλογος Δασκάλων Νηπιαγωγών του νομού το απόγευμα της Τρίτης συζητήθηκε για μια ακόμα φορά το θέμα και εκφράστηκαν οι αντιρρήσεις των νηπιαγωγών, οι οποίες θα αποσταλούν εκ νέου τόσο στον περιφερειακό διευθυντή εκπαίδευσης Κρήτης όσο και στο αρμόδιο υπουργείο Παιδείας.
Σε σχετικές δηλώσεις της η κ. Παγώνη τόνισε: «Αντιδρούν οι νηπιαγωγοί για το θέμα της εναλλαγής βάρδιας στη λειτουργία του ολοήμερου νηπιαγωγείου. Θέλουν να ισχύει, όπως ίσχυε τώρα, που το ολοήμερο νηπιαγωγείο λειτουργούσε ως υποχρεωτικό και όχι προαιρετικό τμήμα, όπως είναι τώρα, και να έχουν μια εναλλαγή βάρδιας, μια εβδομάδα να είναι η μία και μια η άλλη, ώστε να υπάρχει ένα ενιαίο πρόγραμμα από την αρχή, από το πρωί, μέχρι που θα φύγουν τα παιδιά, στις 4 το μεσημέρι, όπου συνεργάζονταν οι δυο νηπιαγωγοί και έβγαζαν ένα ενιαίο πρόγραμμα. Γιατί με τον τρόπο που λειτουργεί τώρα και χωρίζει τα νηπιαγωγεία στο υποχρεωτικό πρωινό και στο προαιρετικό ολοήμερο τμήμα, έχουν δυο ξεχωριστά προγράμματα. Το πρωινό είναι 8:30-13:00, το υποχρεωτικό, το προαιρετικό είναι 13:00-16:00. Το λέμε προαιρετικό γιατί κάποιος που δεν θέλει να γράψει το παιδί του στο τμήμα αυτό μπορεί να μην το γράψει και θα πηγαίνει μέχρι τη μία. Οι νηπιαγωγοί που θα είναι από τη μια μέχρι τις τέσσερις δεν θα ακολουθούν το πρόγραμμα που θα είναι το πρωί. Δηλαδή κάποιο παιδάκι που θα είναι στο κλασικό το πρωί και θέλει να πάει και στο προαιρετικό- το ολοήμερο, θα έχει άλλο πρόγραμμα. Με τον τρόπο αυτό χάνεται η δομή του νηπιαγωγείου παιδαγωγικά. Το θέμα είναι το ολοήμερο νηπιαγωγείο να λειτουργεί σωστά, παιδαγωγικά ορθά, όχι όπως μας εξυπηρετεί για να προσλάβουμε λιγότερο κόσμο».