Ο Ανδρέας Τσουπάκης είναι ο «άνθρωπος της Φλόγας». Στο πρόσωπο του νεαρού κόουτς βρίσκουν οι διοικούντες της ομάδας των Ρουστίκων, αυτόν που θα ξαναοδηγήσει με σύνεση το σωματείο στο Β’ τοπικό πρωτάθλημα.
Από τη στιγμή που αποχώρησε ο Στέλιος Κοζανίδης από τον Άρη, ήταν βέβαιο πως τον ίδιο δρόμο θα ακολουθούσε και ο Ανδρέας Τσουπάκης. Μία ημέρα μετά την ανακοίνωση για τον Στέλιο Κοζανίδη λοιπόν, ήρθε κι αυτή για τον μέχρι πρότινος συνεργάτη του.
Πιο συγκεκριμένα: «Το Δ.Σ. της ομάδας μας ανακοινώνει τη λύση της συνεργασίας μας, με τον προπονητή Ανδρέα Τσουπάκη, που στην περσινή χρονιά ήταν βοηθός του Στ. Κοζανίδη. Τον ευχαριστούμε για ό,τι πρόσφερε στην ομάδα μας και του ευχόμαστε ό,τι καλύτερο στην προπονητική του καριέρα αλλά και στην προσωπική του ζωή».
Άμεση συμφωνία
Δεν πέρασαν παρά μερικές ώρες για να επέλθει η συμφωνία με τη Φλόγα και το νέο Γερανιώτη προπονητή. Αυτή είναι η πρώτη του στιγμή όπου θα αναλάβει το τιμόνι μιας ομάδας εξ ολοκλήρου, κάτι που τον αφήνει απόλυτα πεπεισμένο πως θα μπορέσει να την οδηγήσει σε ασφαλή μονοπάτια.
Η διοίκηση της Φλόγας από την πλευρά της, σαφώς πιο οργανωμένη φέτος, φρόντισε να ανακοινώσει το γεγονός με την παρακάτω επίσημη τοποθέτηση δια μέσω του ανθρώπου που επιμελείται τέτοιες καταστάσεις, του Στέλιου Φραγκιαδάκη: «Η Φλόγα Ρουστίκων ανακοινώνει την έναρξη της συνεργασίας με τον προπονητή Τσουπάκη Ανδρέα που την περσινή χρονιά εκτελούσε καθήκοντα βοηθού προπονητή στον Άρη Ρεθύμνου. Ο πρόεδρος και το συμβούλιο, τον καλωσορίζουμε στην οικογένεια της Φλόγας, του ευχόμαστε υγεία και καλή ποδοσφαιρική χρονιά».