Στο υπουργείο Παιδείας εστάλησαν οι νέοι πίνακες με τις ελλείψεις δασκάλων και νηπιαγωγών, όπως αυτές προέκυψαν μετά την προχθεσινή συνεδρίαση του Περιφερειακού Υπηρεσιακού Συμβουλίου Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης.
Σύμφωνα με τα τελευταία δεδομένα, τα λειτουργικά κενά στα νηπιαγωγεία είναι 43 και στους δασκάλους 57.
Επιπλέον σε ό,τι αφορά τις ειδικότητες, οι ελλείψεις εκπαιδευτικών έχουν ως εξής: Φυσικής Αγωγής: 20, Αγγλικών: 22, Μουσικής: 2 (χωρίς τα κενά στα ΕΑΕΠ), Δασκάλων Ειδικής Αγωγής: 16.
Νηπιαγωγών Ειδικής Αγωγής: 4, Μουσικούς Ειδικής Αγωγής: 1.
Σε ανακοίνωσή του ο αιρετός του ΠΥΣΠΕ και πρόεδρος του συλλόγου εκπαιδευτικών Γ. Τρούλης: «Στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση στο Νομό Ρεθύμνου, προκύπτουν συνολικά περίπου 165 κενά σε εκπαιδευτικό προσωπικό, δίχως όμως να υπολογίζονται τα κενά σε καθηγητές πληροφορικής, εικαστικών, μουσικής, θεατρικής αγωγής στα 12 ΕΑΕΠ σχολεία του Νομού. Εάν συμπεριληφθούν και αυτά τα κενά, το Ρέθυμνο χρειάζεται πάνω από 200 εκπαιδευτικούς όλων των ειδικοτήτων για να λειτουργήσουν πλήρως τα σχολεία μας.
Αυτό σημαίνει ότι εάν δεν γίνουν άμεσα προσλήψεις θα υπάρχει πρόβλημα λειτουργίας σε πολλές σχολικές μονάδες του Νομού μας (θα υπολειτουργούν τα ολοήμερα σχολεία της πόλης και πολλά σχολεία δεν θα έχουν δασκάλους και νηπιαγωγούς στην ύπαιθρο.
Χαρακτηριστικό παράδειγμα του προβλήματος αποτελούν 6 δημοτικά σχολεία και 10 νηπιαγωγεία που δεν έχουν μόνιμο εκπαιδευτικό προσωπικό και στις 11 Σεπτεμβρίου, εάν δεν γίνουν προσλήψεις αναπληρωτών, δεν θα έχουν κανένα δάσκαλο ή νηπιαγωγό και θα παραμείνουν κλειστά.
Καλώ όλους τους τοπικούς φορείς και εκπροσώπους του Ρεθύμνου να συνδράμουν, μαζί με τους εκπαιδευτικούς και τους γονείς των μαθητών μας, στη διεκδίκηση για την κάλυψη αρχικά αυτών των κενών. Όλοι μαζί είναι βέβαιο ότι θα πετύχουμε το καλύτερο για τα σχολεία μας».
Ο διευθυντής Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ρεθύμνου Στάθης Κοντογιάννης, μιλώντας στα «Ρ.Ν.» ανέφερε: «Στείλαμε ήδη σήμερα (χθες) τον πίνακα με τις ελλείψεις εκπαιδευτικών σε δημοτικά και νηπιαγωγεία στο υπουργείο Παιδείας, όπως μας ζητήθηκε και ήδη αύριο, θα στείλουμε και τις ελλείψεις που αφορούν τις ειδικότητες. Αυτό που θέλουμε και περιμένουμε είναι να καλυφτούν τα λειτουργικά κενά όλων τω σχολείων και υπάρχει μια πληροφορία ότι οι διορισμοί ενδεχομένως να γίνουν την επόμενη εβδομάδα».