Με παιδικά χαμόγελα, κάλαντα και τραγούδια, πλημμύρισε και φέτος το «Χαμόγελο του Παιδιού» στο σπίτι του Μοσχάτου, από την επίσκεψη του Ομίλου Βρακοφόρων παρουσία του προέδρου του «Χαμόγελου» Κώστα Γιαννόπουλου, που υποδέχεται κάθε φορά προσωπικά την αποστολή των Κρητών Βρακοφόρων, τα μικρά παιδιά που φιλοξενούνται στο ίδρυμα παρέδωσαν μια πρωτοχρονιάτικη κάρτα στους επισκέπτες τους με ζωγραφιές, όπως την Κρήτη και μαντινάδες για την περίπτωση.
Τα παιδιά χόρεψαν και τραγούδησαν με τη συνοδεία της λύρας, του λαούτου, της ασκομπαντούρας, του χαμπιολιού και του μαντολίνου και έδειξαν μεγάλο ενδιαφέρον να μάθουν για τα μουσικά κρητικά όργανα της Κρήτης.
Ο πρόεδρος του Ομίλου Βρακοφόρων Στέλιος Κιαγιαδάκης παρέδωσε στις εθελόντριες και στα μικρά παιδιά βιβλία για τη βιβλιοθήκη του «Χαμόγελου» και στον πρόεδρο του ιδρύματος ένα αντίγραφο της θαυματουργής εικόνας της Παναγίας των Μυριοκεφάλων, για να είναι φύλακας και προστάτης των παιδιών.
Τα αρχικά χαμόγελα μετατράπηκαν σε δάκρυα κατά την αποχώρηση της αποστολής, αφού τα μικρά παιδιά δεν άφηναν τα μέλη της να φύγουν παρά μόνο αφού απέσπασαν την υπόσχεση ότι και του χρόνου οι Βρακοφόροι της Κρήτης θα είναι κοντά τους.
Όμιλος Βρακοφόρων