Ισόπαλη δίχως τέρματα έληξε και η αναμέτρηση του γηπεδούχου ΠΟΑ απέναντι στην πρωταθλήτρια Χανίων ΑΕΕΚ ΙΝΚΑ. Επρόκειτο για ένα ματς που είχε πολλή τακτική αλλά δεν έλειψαν και οι μεγάλες φάσεις.
Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε από την ΑΕΕΚ ΙΝΚΑ με τον Κελέση στο 6′ να σουτάρει αλλά οι αμυντικοί του ΠΟΑ να απομακρύνουν την τελευταία στιγμή.
Ο ΠΟΑ αντέδρασε με τον Τριανταφύλλου δύο φορές όμως δεν στάθηκε τυχερός στο 20′ και στο 30′ (από σουτ αλλά και με απευθείας φάουλ αντίστοιχα).
Η μεγαλύτερη ευκαιρία στο α’ ημίχρονο χάθηκε στο 39′, όταν ο Βρετός βρέθηκε μόνος του απέναντι στον Βλαχάκη όμως, ο Χανιώτης πορτιέρο απέκρουσε.
Το ΙΝΚΑ είχε μεγάλη ευκαιρία στο β’ ημίχρονο όταν ο Βεστάκης σούταρε με την μπάλα να περνάει «ξυστά» από το κάθετο δοκάρι του Χατζημηνά.
Στο 64′ και πάλι ο Βρετός σούταρε με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ.
Στο 68′ οι «πράσινοι» έχασαν νέα ευκαιρία με τον Φραγκιαδάκη όμως ο Βλαχάκης με έγκαιρη έξοδο πρόλαβε τον κίνδυνο.
Όσο περνούσε η ώρα, οι γηπεδούχοι ενέτειναν τις προσπάθειές τους για κάποιο τέρμα όμως η ΑΕΕΚ ΙΝΚΑ είχε οργανωθεί πολύ καλά στα μετόπισθεν. Παράλληλα, το ματς είχε πάρει σκληρό χαρακτήρα, καθώς δεν ήταν λίγες οι κίτρινες κάρτες που βγήκαν από τον ρέφερι της αναμέτρησης.
Πάντως, η μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα, ήρθε από την ομάδα του Γιάννη Κατσούλη με τον Βεστάκη να πλασάρει και τη μπάλα να βρίσκει το δοκάρι. Στην αντεπίθεση έχασε μεγάλη ευκαιρία ο ΠΟΑ με τον Βλαχάκη να αποκρούει το σουτ του Τριανταφύλλου.
ΑΕΕΚ – ΙΝΚΑ: Βλαχάκης, Σφακιωτάκης, Δασκαλάκης, Σηφάκης, Σάμπα, Κομπογεννητάκης, Γιακουμάκης, Ντεντάκης, Κελέση, Βεστάκης, Ταταράκης/Τσίτας, Ζντράβκοβιτς, Γαλανίδης, Περδικάκης, Πετράκης, Γωνιωτάκης, Καλοριζικάκης.
Π.Ο.Α.: Χατζημηνάς, Βρετός Κ., Ρουμπάκης, Γιακουμάκης, Πετράκης, Χατζηανδρέου, Φραγκιαδάκης, Πετράς, Τριανταφύλλου, Βρετός Ν., Καρβελάς/Μπουτσάκης, Βλάχος, Ντρακόντι, Ματαλλιωτάκης, Ρωμανάκης, Γιαννόπουλος, Παπαδομιχελάκης.