Ικανοποιητικές ήταν οι επιδόσεις των υποψηφίων του Ρεθύμνου στις φετινές πανελλαδικές εξετάσεις και πολλοί ήταν εκείνοι που διακρίθηκαν συγκεντρώνοντας υψηλές βαθμολογίες πετυχαίνοντας στις σχολές της προτίμησης τους. Από τους 846 υποψηφίους που έδωσαν εξετάσεις πέτυχαν οι 568. Αναλυτικά, από τους 671 υποψηφίους των Γενικών Λυκείων του νομού πέτυχαν 459 και συγκεκριμένα οι 305 εξασφάλισαν μια θέση στα ΑΕΙ και 154 μια θέση στα ΤΕΙ της χώρας, με το ποσοστό των επιτυχόντων να ανέρχεται σε 68%.
Σύμφωνα με τα στοιχεία της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης λαμβάνοντας υπ’ όψιν το σύνολο των υποψηφίων που επιδόθηκαν φέτος στις πανελλαδικές εξετάσεις, την πρωτιά από τα λύκεια του νομού κατέχει το ΓΕΛ Περάματος με ποσοστό επιτυχίας 87%, καθώς από τους συνολικά 47 υποψηφίους πέτυχαν οι 41 ενώ ακολουθεί το Πειραματικό Λύκειο με πολύ υψηλό επίσης ποσοστό που φτάνει το 86%, καθώς από τους 90 υποψηφίους πέτυχαν οι 77. Αν ληφθεί υπ’ όψιν ο αριθμός των εισακτέων, μεταξύ εκείνων που φοίτησαν τη φετινή χρονιά στη γ’ λυκείου, στο Πειραματικό Λύκειο Ρεθύμνου, από τους 74 συνολικά υποψηφίους πέτυχαν οι 66, δηλαδή το σχολείο συγκέντρωσε πολύ υψηλό ποσοστό επιτυχίας που ανέρχεται στο 89%.
Ακολουθεί το ΓΕΛ Ανωγείων με ποσοστό επιτυχίας 77%, το 1ο και 2ο ΓΕΛ με ποσοστό 69%, το 3ο ΓΕΛ με 63% και το ΓΕΛ Επισκοπής, Φουρφουρά, Πανόρμου καθώς και το Μουσικό Σχολείο με ποσοστό επιτυχίας 50%, το Εσπερινό ΓΕΛ με ποσοστό 38% και το ΓΕΛ Σπηλίου με 29%.
Στο 33% ανέρχεται το ποσοστό επιτυχίας για τους υποψηφίους των επαγγελματικών λυκείων του νομού.
Ειδικότερα, από τους 175 υποψήφιους πέτυχαν οι 58. Το 2ο ΕΠΑΛ συγκέντρωσε ποσοστό επιτυχίας 44% αφού από τους 27 υποψηφίους πέτυχαν οι 12, ακολουθεί το ΕΠΑΛ Γαράζου με ποσοστό επιτυχίας 33% καθώς από τους εννέα υποψηφίους πέτυχαν μια θέση στα ΤΕΙ οι 3 και το 1ο ΕΠΑΛ Ρεθύμνου είχε 43 επιτυχόντες από τους συνολικά 139 υποψηφίους με το ποσοστό επιτυχίας του να ανέρχεται στο 31%.
Ο προϊστάμενος της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ρεθύμνου Ανδρέας Ταξάκης, μιλώντας στα «Ρ.Ν.» εμφανίστηκε ιδιαίτερα ικανοποιημένος από τις επιδόσεις των μαθητών τονίζοντας ότι τόσο οι μαθητές των σχολείων της πόλης όσο και της ενδοχώρας συγκέντρωσαν υψηλές βαθμολογίες και κατάφεραν να εισαχθούν στα πανεπιστήμια και τα ΤΕΙ της χώρας. Ο ίδιος τόνισε πως τα σχολεία τα τελευταία χρόνια του νομού διατηρούν υψηλά ποσοστά που κυμαίνονται στο 70%. Συνεχάρη όλους τους μαθητές ενώ απευθυνόμενος σε εκείνους που δεν τα κατάφεραν τους προέτρεψε να συνεχίσουν να προσπαθούν, τονίζοντας ότι με κόπο και προσπάθεια θα μπορέσουν να επιτύχουν τους στόχους τους: «Το ποσοστό επιτυχίας των σχολείων του νομού μας ανέρχεται στο 70% περίπου. Είναι ένα πολύ ικανοποιητικό ποσοστό και είμαι ιδιαίτερα ευχαριστημένος που συνεχίζει σταθερά ο νομός να έχει υψηλά ποσοστά επιτυχίας τα τελευταία χρόνια. Αξιοσημείωτο είναι ότι έχουν υψηλές επιδόσεις και στα επαρχιακά σχολεία για παράδειγμα στο ΕΠΑΛ Γαράζου. Επίσης από το 1ο ΕΠΑΛ είχαμε εισαγωγή μαθητή στο Πολυτεχνείο Κρήτης, καθώς για πρώτη φορά δόθηκε η δυνατότητα σε τελειόφοιτους των επαγγελματικών λυκείων να εισαχθούν σε ΑΕΙ. Πραγματικά θέλω να δώσω τα συγχαρητήρια μου σε όλα τα παιδιά που πέτυχαν στις εξετάσεις. Και σε εκείνους που δεν τα κατάφεραν θέλω να τους πω να μην στενοχωριούνται. Η ζωή τους είναι μπροστά. Να συνεχίσουν τις προσπάθειες τους και θα τα καταφέρουν» είπε.
Πίνακας αποτελεσμάτων ΑΕΙ-ΤΕΙ 2017 -Στατιστικά στοιχεία ΓΕΛ Ρεθύμνου
ΠΙΝΑΚΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΩΝ ΑΕΙ – ΤΕΙ 2017 – ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΠΑΛ ΡΕΘΥΜΝΟΥ
|
||||||||||
ΥΠΟΨΗΦΙΟΙ
ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ 2017 |
||||||||||
ΣΥΝΟΛΟ
|
%
|
|||||||||
1
|
126
|
33%
|
||||||||
|
26
|
46%
|
||||||||
|
8
|
38%
|
||||||||
ΣΥΝΟΛΑ
ΕΠΑΛ ΡΕΘΥΜΝΟΥ |
175
|
58
|
58
|
33%
|
1
|
160
|
39%
|
|||