«Μας ενδιαφέρει ο αθλητισμός και η Περιφέρεια Κρήτης στοχεύει μέσα στα επόμενα δύο χρόνια να ολοκληρώσει σε όλη την Κρήτη τις αθλητικές υποδομές που είναι απαραίτητες για να προσελκύουμε όσο το δυνατόν περισσότερα παιδιά και νέους στον αθλητισμό, σε όλα τα αθλήματα» τόνισε χαρακτηριστικά ο περιφερειάρχης Κρήτης, Σταύρος Αρναουτάκης.
Ο κ. Αρναουτάκης που βρέθηκε Αστρίτσι Ηρακλείου για την υπογραφή διαδοχικών συμβάσεων κατασκευής αθλητικών έργων στον Άγιο Νικόλαο Λασιθίου αναφέρθηκε στην σημασία της ευρύτερης κλίμακας των αθλητικών υποδομών που βρίσκονται επί τω έργω ή πρόκειται να βρεθούν στο εγγύς μέλλον.
Ο περιφερειάρχης κατά την υπογραφή των συμβάσεων ανακοίνωσε ότι σύντομα το επόμενο διάστημα, θα χρηματοδοτηθούν άλλες 10 αθλητικές υποδομές ούτως ώστε, μέσα στην επόμενη διετία να μην υπάρχει αθλητική υποδομή στην Κρήτη που να μην πληροί τις προϋποθέσεις για την ανάπτυξη του αθλητισμού σε όλα τα αθλήματα, γιατί δεν είναι μόνο το ποδόσφαιρο… Υπάρχουν πολλά αθλήματα που περιμένουν τη σειρά τους για να αποκτήσουν σωστές υλικοτεχνικές υποδομές.
Στην υπογραφή των συμβάσεων στην Περιφέρεια από τον κ. Αρναουτάκη ήταν παρόντες οι αντιπεριφερειάρχες Νίκος Ξυλούρης, Πελαγία Πετράκη, ο δήμαρχος Αγίου Νικολάου Αντώνης Ζερβός, οι ανάδοχοι εργολάβοι Γιώργος Παπουτσάκης και Ανδρέας Σουλτάτος, η διευθύντρια Τεχνικών Έργων Περιφέρειας Κρήτης Καίτη Ιερωνυμάκη, καθώς και τα στελέχη της ίδιας υπηρεσίας Μανόλης Γωνιανάκης και Ιουλία Μπαρτολότσι.
Σε δηλώσεις του ο δήμαρχος Αγ. Νικολάου Αντώνης Ζερβός, αφού ευχαρίστησε τον περιφερειάρχη για τη στήριξη του, τόνισε ότι η συγκεκριμένη σύμβαση είναι ένα μέρος του συνολικού «πακέτου» παρεμβάσεων με τη βοήθεια της Περιφέρειας στα θέματα του αθλητισμού.
Στο Ρέθυμνο εν προκειμένω, εκτός από τη Σοχώρα και τα Μισίρια, τη σειρά τους περιμένουν τα γήπεδα των Σελίων, των Ρουστίκων και φυσικά το «σπίτι της ενόργανης γυμναστικής» στο ΔΑΚ Γάλλου (φουσκωτό μπαλόνι).