Το επεισόδιο μεταξύ του προπονητή του Εργοτέλη Τάκη Γκώνια και του προέδρου του Ερμή Γιάννη Κάββαλου είχε ως αποτέλεσμα μια αρχική τρικυμία ανάμεσα στις σχέσεις των δύο ομάδων, η οποία όμως κατέληξε σε μπουνάτσα μετά την πρωτοβουλία του Μάγκετ Σάμι να συναντηθεί με τον πρόεδρο του Ερμή και να λήξει το ζήτημα κάπου εκεί.
Μάλιστα, ο Τάκης Γκώνιας, μία ημέρα μετά, εξέδωσε προσωπική ανακοίνωση μέσω της οποίας αναφέρει πως ο ίδιος δεν γνώριζε την ιδιότητα του Γιάννη Κάββαλου ζητώντας συγγνώμη…: «Θέλοντας να κλείσω μια κακή παρένθεση σε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι που σκιάστηκε από συμπεριφορές που δεν ταιριάζουν στο ήθος και την ιστορία των δυο ομάδων, θα ήθελα στο μερίδιο που μου αναλογεί, να ζητήσω συγγνώμη τόσο από τον πρόεδρο κ. Γιαννη Κάββαλο -τον οποίο δεν αναγνώρισα όπως προσπάθησα να του εξηγήσω και την ίδια μέρα- τον κόσμο του Ερμή Ζωνιανών όσο και από την διοίκηση και τον κόσμο του Εργοτέλη.
Με τιμή, Τάκης Γκώνιας, Προπονητής Εργοτέλη».
Προσήλωση σε όλα τα ματς
Στο μεταξύ, ο Ερμής προετοιμάζεται εντατικά για τον αγώνα εντός έδρας κόντρα στον ΠΟΑ. Ο Μανώλης Πατεμτζής ζητά καθημερινά από τους παίκτες του να μην δουν σαν κάτι το πολύ ξεχωριστό το συγκεκριμένο ματς σε σχέση με όλα όσα θα ακολουθήσουν. «Κάθε ματς που έρχεται βέβαια δεν ξαναγυρνάει» αναφέρει ο Ηρακλειώτης κόουτς που ξέρει πως σ’ ένα τόσο μικρό πρωτάθλημα οι απώλειες, στοιχίζουν.
Το καλό στην προκειμένη περίπτωση είναι ότι, ο Ερμής δεν έχει προβλήματα απουσιών και συγκροτημένος ετοιμάζεται για την πρεμιέρα στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής.