Δυναμική συγκέντρωση διαμαρτυρίας πραγματοποίησαν σήμερα το πρωί οι ξενοδοχοϋπάλληλοι του Ρέθυμνο που συμμετείχαν στην πανελλήνια κινητοποίηση της ομοσπονδίας εργαζομένων στον επισιτισμό -τουρισμό. Οι ξενοδοχοϋπάλληλοι συγκεντρώθηκαν στην αίθουσα του Εργατικού Κέντρου .
Στα βασικά αιτήματα του κλάδου είναι η παράταση του ταμείου ανεργίας για το 2022 εως ότου επιστρέψουν στις θέσεις εργασίας τους και αποκατάστασή του χρόνου τακτικής επιδότησης ανάλογα με την απασχόληση.
Παράλληλα ζητούν να ανακληθεί άμεσα η κυβερνητική απόφαση για τους συναδέλφους που εργάζονται σε ξενοδοχείο αλλά δεν ανήκουν στις ειδικότητες της κλαδικής σύμβασης των ξενοδοχοϋπαλλήλων και των οποίων το σύστημα δεν αναγνωρίζει τις μονομερείς αναστολές, με αποτέλεσμα να εκδίδει ο ΟΑΕΔ απορριπτικές αποφάσεις στα ταμεία ,καθώς και αποφάσεις ανάκλησης των περυσινών ταμείων ανεργίας βγάζοντας τους χρέη όπως λένε χιλιάδων ευρώ.