Στις 14:30 το μεσημέρι της Τρίτης θα πραγματοποιηθεί η συνεδρίαση του Περιφερειακού Συμβουλίου Κρήτης.
Τα θέματα της ημερήσιας διάταξης μεταξύ άλλων, είναι τα εξής:
-Ορισμός εξουσιοδοτημένων οργάνων για την υπογραφή επιταγών και εντολών μεταφοράς των τραπεζικών λογαριασμών της Περιφέρειας Κρήτης, καθώς και για την παραλαβή και διαχείριση κωδικών πρόσβασης στο Σύστημα Ηλεκτρονικής Τραπεζικής (Ιντernet Banking) της Παγκρήτιας Συνεταιριστικής Τράπεζας.
– Έγκριση πρόσληψης προσωπικού ειδικότητας Δ.Ε. Χειριστών και Υ.Ε. Εργατών με σύμβαση εργασίας ιδιωτικού δικαίου ορισμένου χρόνου, διάρκειας δύο μηνών, στη Διεύθυνση Τεχνικών Έργων της Περιφερειακής Ενότητας Λασιθίου, για αντιμετώπιση κατεπειγουσών αναγκών.
– Έγκριση πρόσληψης προσωπικού ειδικότητας Δ.Ε. Χειριστών με σύμβαση εργασίας ιδιωτικού δικαίου ορισμένου χρόνου, διάρκειας δύο μηνών, στη Διεύθυνση Τεχνικών Έργων της Περιφερειακής Ενότητας Ρεθύμνης, για αντιμετώπιση κατεπειγουσών αναγκών.
– Έγκριση πρόσληψης προσωπικού ειδικότητας Π.Ε. Κτηνιάτρων με σύμβαση εργασίας ιδιωτικού δικαίου ορισμένου χρόνου, διάρκειας δύο μηνών, στη Διεύθυνση Αγροτικής Οικονομίας και Κτηνιατρικής, Περιφερειακής Ενότητας Ρεθύμνης, για αντιμετώπιση κατεπειγουσών αναγκών, σύμφωνα με τη σχετική εισήγηση της Διεύθυνσης Διοίκησης Π.Κ.
– Πρόγραμμα Τουριστικής Προβολής της Περιφέρειας Κρήτης για το έτος 2015, προϋπολογισμού 900.000 ευρώ.
– Ορισμός εκπροσώπων Περιφερειακού Συμβουλίου με τους αναπληρωτές τους, για τη συγκρότηση επιτροπών του άρθρου 18 του Ν. 2218/1994 Ηρακλείου-Λασιθίου και Χανίων – Ρεθύμνου, στην Αποκεντρωμένη Διοίκηση Κρήτης, για εποπτεία και έλεγχο νομιμότητας στις πράξεις των Ο.Τ.Α. Β΄ βαθμού Περιφέρειας Κρήτης, για την περιφερειακή περίοδο 07-09-2014 έως 31-08-2019.