Κάλεσμα για μαζική συμμετοχή στο συλλαλητήριο που θα πραγματοποιηθεί στις 7 το απόγευμα της Παρασκευής στο Δημαρχείο, ενάντια στην οικονομική πολιτική της κυβέρνησης απευθύνει το ΠΑΜΕ και το Συνδικάτο Οικοδομών Ρεθύμνου.
«Απευθύνουμε κάλεσμα μαχητικής δράσης, προετοιμασίας κι ενημέρωσης των εργαζομένων μέσα από μαζικές συλλογικές διαδικασίες, μέσα από γενικές συνελεύσεις, με στόχο να δυναμώνει το μέτωπο των εργαζομένων, να δοθεί γενική απεργιακή απάντηση στην ολομέτωπη επίθεση.
Η ανάπτυξή τους πατάει πάνω στη δυστυχία του λαού!
Δεν υπάρχει προοπτική σε αυτό το δρόμο, μόνο νέα βάσανα.
Η κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ-ΑΝΕΛ παζαρεύει το 4ομνημόνιο για τα συμφέροντα των επιχειρηματικών ομίλων καλλιεργώντας ξανά το γνωστό παραμύθι της ανάπτυξης, από την οποία θα είναι τάχα ωφελημένοι όλοι, και η πλουτοκρατία και ο λαός. Για τους εργαζόμενους ο λογαριασμός θα είναι βαρύς και ασήκωτος, όποτε κι αν το φέρουν.
Μας καλούν να συνηθίσουμε στην ανεργία, στη φτώχεια, στη μετανάστευση των παιδιών μας, την άθλια ζωή. Τα μέτρα που συζητούν, παρά τις αναβολές και τις δήθεν ασυμφωνίες, δεν αφήνουν κανένα περιθώριο για αυταπάτες, για προσδοκίες και για ανοχή. Περιλαμβάνονται στο 3ομνημόνιο που ψήφισαν από κοινού ΣΥΡΙΖΑ, ΑΝΕΛ, ΝΔ, ΠΑΣΟΚ, Ποτάμι και στηρίζει ο Λεβέντης.
Μπορούμε να τους σταματήσουμε, με τη δύναμη της οργάνωσης, της ενότητας, με σχέδιο για την ανατροπή της αντιλαϊκής πολιτικής κι εκμετάλλευσης» αναφέρει χαρακτηριστικά σε ανακοίνωσή του το ΠΑΜΕ.
Από την πλευρά το Συνδικάτο Οικοδομών σε ανακοίνωσή του μεταξύ άλλων τονίζει: «Διαδηλώνουμε μαζικά. Απαντάμε στο νέο κύκλο επίθεσης και το νέο πακέτο αντεργατικών μέτρων που έχουν ετοιμάσει Κυβέρνηση, ΣΕΒ, ΕΕ, ΔΝΤ. Η ολοκλήρωση των διαπραγματεύσεων για το κλείσιμο της αξιολόγησης θα φέρει μαζί της νέο χτύπημα σε μισθούς και συντάξεις, άγρια φοροληστεία, χειροτέρευση ακόμη παραπέρα των όρων ζωής και δουλειάς των εργαζομένων, των φτωχών λαϊκών στρωμάτων και των οικογενειών τους. Επίσης, φέρνει μέτρα για να εμποδιστούν οι αγώνες και η συνδικαλιστική δράση. Τα παζάρια της κυβέρνησης με τους θεσμούς δε γίνονται για τα λαϊκά συμφέροντα.
Γίνονται για να εξασφαλιστούν προνόμια και ακόμη πιο ευνοϊκές συνθήκες για την κερδοφορία του κεφαλαίου. Οι ανάγκες των εργαζόμενων, των συνταξιούχων, των ανέργων, συνθλίβονται για να υλοποιηθούν οι από χρόνια διατυπωμένες απαιτήσεις των μεγαλοεπιχειρηματιών, των βιομηχάνων, των μεγαλοκατασκευαστών, για φθηνή εργατική δύναμη που θα τους εξασφαλίσει κέρδη και χρηματοδότηση μέσω του κράτους για την πολυσυζητημένη ανάκαμψη. Η ανάκαμψη που υπόσχονται όταν έρθει δε θα αφήσει πίσω της τα μεγάλα προβλήματα που αντιμετωπίζει η εργατική τάξη, τα φτωχά λαϊκά στρώματα.
Αυτός ο αγώνας πρέπει να δυναμώσει.
• Να ισχυροποιηθεί με νέες δυνάμεις.
• Να θωρακιστεί σε κάθε κλάδο, σε κάθε γιαπί, στο εργοτάξιο, σε κάθε γειτονιά.
Τώρα δε χωράει καμιά αναμονή και αυταπάτες. Αν εμείς δεν πάρουμε την υπόθεση και το μέλλον της ζωής μας στα χέρια μας τότε θα βρισκόμαστε διαρκώς μπροστά σε νέους κινδύνους και επιθέσεις. Ότι αποτρέψαμε, όσα κατακτήσαμε τα πετύχαμε με την πάλη μας.
Με την πάλη μας θα καταφέρουμε ξανά να πετύχουμε νικηφόρα αποτελέσματα και τις πιο μεγάλες νίκες, που έχουμε ανάγκη εμείς και τα παιδιά μας».