Οι μηχανικοί, ως κατ’ εξοχήν παραγωγικός κλάδος, είναι και αυτοί θύματα της μνημονιακής πολιτικής καταστροφής των παραγωγικών δυνάμεων της χώρας, της αποβιομηχάνισης, του ξεπουλήματος του δημόσιου πλούτου και της λεηλασίας των περιουσιακών στοιχείων των πολιτών, εν μέσω μιας βαθιάς κρίσης της δημοκρατίας, όπου το Σύνταγμα έχει αντικατασταθεί με πράξεις νομοθετικού περιεχομένου. Η αποτροπή της εκποίησης του πλούτου της χώρας αποκτά στρατηγικό χαρακτήρα για τη διαφύλαξη της δυνατότητας ανάπτυξης και επιβίωσης της χώρας μας τα επόμενα χρόνια. Δεν υπάρχει λύση των προβλημάτων των μηχανικών χωρίς την παραγωγική ανασυγκρότηση της χώρας και την αναθέρμανση του παραγόμενου τεχνικού έργου. Ζητούμενο είναι ένα διαφορετικό παραγωγικό, καταναλωτικό και κοινωνικό μοντέλο.
Οι μηχανικοί πρέπει να πρωτοστατήσουμε στον αγώνα αυτό.
Το κεντρικό ΤΕΕ τα τελευταία χρόνια μας έπεισε ότι:
– είναι εντελώς απρόθυμο να προασπίσει τα επαγγελματικά δικαιώματα των μελών του και να καθορίσει νέο πλαίσιο άσκησης και κατοχύρωσής τους στις σημερινές συνθήκες κρίσης, επαναπροσδιορίζοντας το ρόλο κάθε ειδικότητας (παλαιάς και νέας),
– είναι εντελώς απρόθυμο να έρθει σε ρήξη με τη διοίκηση του ΕΤΑΑ/ΤΣΜΕΔΕ για τα προβλήματα του ασφαλιστικού και την τεράστια αύξηση των εισφορών, ενώ σπεύδει να εισηγηθεί θετικά για την αύξηση του μετοχικού κεφαλαίου της τράπεζας Αττικής,
– είναι πολύ πρόθυμο να εξυπηρετήσει μεγαλο-εργολάβους και μεγάλες κατασκευαστικές εταιρείες ή να στηρίξει συντεχνιακά κατεστημένα με τη συμμετοχή του σε νομοθετήματα που έρχονται σε πλήρη αντίθεση με τα συμφέροντα της μεγάλης πλειοψηφίας των μηχανικών,
– έχει ενεργό συμμετοχή στην κατάργηση της δημόσιας και δωρεάν παιδείας μέσω της σαλαμοποίησης των πτυχίων και της βιομηχανίας πιστοποιήσεων και καταρτίσεων,
– αποδέχεται για τον εαυτό του και σε αντίθεση με την ιστορική του διαδρομή, τον χαρακτήρα ουσιαστικά μιας απλής υπηρεσίας του δημοσίου κάτι που εκ των πραγμάτων αποδυναμώνει πλήρως τον ρόλο του ως Τεχνικού Συμβούλου της Πολιτείας με τα απαιτούμενα διεκδικητικά χαρακτηριστικά.
Η οικονομική βιωσιμότητα του ΤΕΕ στηρίζεται πλέον στο παράβολο των αιτήσεων τακτοποίησης αυθαιρέτων, αντικείμενο που δυστυχώς αποτελεί τη μοναδική πηγή εισοδήματος για μεγάλο αριθμό συναδέλφων. Είναι πραγματικά τραγικό ότι μεγάλη μερίδα των Ελλήνων μηχανικών από δημιουργοί τεχνικών έργων «μεταλλάσσονται» σε διεκπεραιωτές γραφειοκρατικών διαδικασιών ρύθμισης των αυθαιρεσιών στις κατασκευές, αυθαιρεσιών που αναπτύχθηκαν στο έδαφος της διαχρονικής ανεπάρκειας και πελατειακής λειτουργίας του κράτους. Σε αυτή τη λειτουργία δεν υπήρξαν οι αναγκαίες αντιστάσεις από την πλευρά των μηχανικών και των φορέων τους παρά την πλήρη γνώση του θέματος διαχρονικά.
Το κεντρικό ΤΕΕ έχει μετεξελιχθεί ουσιαστικά σε ένα πειθήνιο συστημικό εργαλείο υλοποίησης των πολιτικών της συγκυβέρνησης και της τρόικας. Πώς αλλιώς να εξηγήσει κανείς ότι δεν ασχολείται με την χωρίς σχέδιο εκποίηση της δημόσιας περιουσίας μέσω ΤΑΙΠΕΔ, με την εκμετάλλευση του ορυκτού και ενεργειακού πλούτου της χώρας, με τη διαμόρφωση ενός στρατηγικού σχεδίου ανάπτυξης, αναγκαίου όσο ποτέ στις συνθήκες πρωτοφανούς οικονομικής ύφεσης και καθολικής κρίσης;
Αλλά και σε τοπικό επίπεδο το ΤΕΕ/ΤΔΚ, μετά και την ανασυγκρότηση του Προεδρείου της ΔΕ τον Ιανουάριο του 2012, δεν είχε ενεργό συμμετοχή στη λήψη αποφάσεων για πρωταρχικής σημασίας ζητήματα:
– απείχε ουσιαστικά από τις διαδικασίες του Περιφερειακού χωροταξικού σχεδιασμού της Κρήτης και του Ειδικού Χωροταξικού για τον Τουρισμό,
– δεν διατύπωσε προτάσεις και δεν ανέλαβε πρωτοβουλίες για μια σειρά θεμάτων, όπως την αναπτυξιακή πολιτική σε τοπικό και περιφερειακό επίπεδο, την ενίσχυση του παραγωγικού και μεταποιητικού ιστού της τοπικής οικονομίας και όχι μόνο των υπηρεσιών, τα μεγάλα προβλήματα στους τομείς των μεταφορών, του περιβάλλοντος και του οδικού δικτύου,
– συρρικνώθηκε στην πράξη ο θεσμοθετημένος και ιστορικά κατοχυρωμένος ρόλος του μετά από τη συστηματική απαξίωσή του,
– χαλάρωσε εμφανώς τις σχέσεις συνεργασίας του με το ΤΕΕ/Τμήμα Ανατολικής Κρήτης, τη στιγμή που έχει κατοχυρωθεί ο θεσμός της αιρετής περιφέρειας,
– απέφυγε την ενεργό συμμετοχή στις κινητοποιήσεις της τοπικής κοινωνίας στα κορυφαία ζητήματα της οικονομικής κρίσης, όταν είναι αδιαμφισβήτητο γεγονός ότι ο κλάδος των μηχανικών και γενικότερα των απασχολούμενων στα τεχνικά έργα είναι από τα μεγαλύτερα «θύματά» της,
– αναλώθηκε κυρίως σε πολύ επιμέρους θέματα τα οποία δεν δικαιολογούν το θεσμοθετημένο ρόλο του ως τεχνικού συμβούλου της Πολιτείας και του Πολίτη.
Μέσα σ’ αυτές τις συνθήκες γενικής απαξίωσης του ΤΕΕ, δεν σταματάμε να συμμετέχουμε και να αγωνιζόμαστε. Δίνουμε δυναμικό, διεκδικητικό, υπεύθυνο «παρών». Δεν μας ταιριάζει, ούτε ατομικά, ούτε συλλογικά, η παραίτηση και ο ρόλος του παρατηρητή. Δεν μας ταιριάζει ο συμβιβασμός, η ανεπάρκεια, η κομματική εξάρτηση και η διαπλοκή. Απαιτείται πάνω από όλα η συλλογική δράση, η διατήρηση της συνοχής του κλάδου και η έμπρακτη αλληλεγγύη μεταξύ των μηχανικών μελών του ΤΕΕ.
Επιβάλλεται μια συνολική ανατροπή των πολιτικών που ακολουθεί το ΤΕΕ σε κεντρικό επίπεδο και μια ουσιαστική αλλαγή των πολιτικών που ακολουθεί το ΤΕΕ σε τοπικό επίπεδο.
Μας εξοργίζει το ότι μεγάλος αριθμός συναδέλφων επιλέγει είτε τη διαγραφή από το ΤΕΕ (παλαιότεροι) είτε την μη εγγραφή (νέοι διπλωματούχοι) λόγω της αδυναμίας ανταπόκρισης στην καταβολή των εισφορών στο ΕΤΑΑ/ΤΣΜΕΔΕ. Θεωρούμε τους συναδέλφους αυτούς αυτονόητα μέλη του ΤΕΕ και καλούμε τη νέα Διοίκηση να διεκδικήσει γενικές ρυθμίσεις που θα διευκολύνουν τους μηχανικούς στην εγγραφή τους στο ΤΕΕ και στο ΕΤΑΑ/ΤΣΜΕΔΕ με εξασφάλιση υγειονομικής περίθαλψης για όλους.
Θεωρούμε ότι τα προβλήματα της ανεργίας, της υποαπασχόλησης και ετεροαπασχόλησης στον κλάδο θα λυθούν μόνο όταν στην χώρα μας υλοποιηθούν πολιτικές ανάπτυξης και προστασίας του εισοδήματος αντί της άγριας λιτότητας που εφαρμόζεται σήμερα. Θεωρούμε ότι θα πρέπει να αντιταχθούμε σθεναρά στις πολιτικές συρρίκνωσης του κοινωνικού κράτους και δομών που εφαρμόζονται σήμερα και πλήττουν καίρια τους Έλληνες μηχανικούς. Επίσης θεωρούμε ότι στα πλαίσια μίας εθνικής παραγωγικής ανασυγκρότησης, πρέπει να εφαρμοστούν πολιτικές που να την εξυπηρετούν, όπως: επέκταση του Εθνικού Κτηματολογίου, σχέδια πόλεως, διαχείριση του υδάτινου δυναμικού και των απορριμμάτων, νέα στρατηγική για τον πρωτογενή, δευτερογενή και τριτογενή τομέα, νέα στρατηγική για την ενέργεια που να βασίζεται κύρια στην εξοικονόμηση, στα πλαίσια ενός Εθνικού Σχεδιασμού, με σεβασμό στο περιβάλλον και προτεραιότητα στο δημόσιο συμφέρον και το όφελος των τοπικών κοινωνιών.
Οι προτάσεις αυτές, εκτός του ότι δημιουργούν θέσεις εργασίας για μηχανικούς σε παραγωγικούς τομείς, το κύριο είναι ότι συμβάλουν σε μια οργανωμένη και βιώσιμη ανάπτυξη στο πλαίσιο ενός Εθνικού Σχεδιασμού και όχι αποσπασματικά με τις πειρατικές επενδύσεις πού βιώνουμε τελευταία, με πρόσκαιρα και αμφίβολα αποτελέσματα όσον αφορά το πραγματικό όφελος της κοινωνίας απ’ αυτές.
Το «Ανεξάρτητο ΤΕΕ» δραστηριοποιείται στο Τμήμα μας (σε Χανιά και Ρέθυμνο) για περισσότερα από 20 χρόνια. Έχει αποδείξει στην πράξη ότι μπορεί να εκφράσει όλους τους συναδέλφους που επιθυμούν το ΤΕΕ ανεξάρτητο από κυβέρνηση και κόμματα, ανοικτό σε όλους τους μηχανικούς. Στοχεύει στην δημοκρατική, δυναμική και κυρίως ανεξάρτητη από συντεχνιακές, κομματικές και μικροπολιτικές δεσμεύσεις λειτουργία του ΤΕΕ βασισμένη στην επιστημονική τεκμηρίωση, την κοινωνική ευαισθησία, την προστασία του φυσικού και δομημένου περιβάλλοντος και της αρχιτεκτονικής μας κληρονομιάς με στόχευση στην βελτίωση των επαγγελματικών προοπτικών των μηχανικών μέσα από πολιτικές βιώσιμης ανάπτυξης. Αυτό το ιδρυτικό πλαίσιο του «Ανεξάρτητου ΤΕΕ», όψιμα σπεύδουν να υιοθετήσουν στις επικείμενες εκλογές των τοπικών οργάνων του ΤΕΕ και άλλοι συνδυασμοί που παραδοσιακά εκπροσωπούσαν κομματικές παρατάξεις και συμφέροντα σπρωγμένοι από τις τρέχουσες πολιτικές, οικονομικές και κοινωνικές συνθήκες.
Στις εκλογές της 24ης Νοέμβρη καλούμε όλες και όλους να συμμετέχουν. Η δικαιολογημένη απογοήτευση που υπάρχει δεν πρέπει να οδηγήσει σε φαινόμενα «αποστράτευσης» αλλά στην αντίθετη κατεύθυνση.
Αγωνιζόμαστε για το μέλλον μας, συμμετέχουμε και όπως πάντα ψηφίζουμε με πολιτικά κριτήρια και όχι με λογικές κομματικές, μικροσυμφερόντων ή προσωπικών σχέσεων.
Ανεξάρτητο ΤΕΕ