Οι Κουμπαράδες μας
ΕΡΑΝΙΚΗ ΔΡΑΣΗ «ΣΥΜΜΕΤΕΧΩ ΕΝΕΡΓΑ – ΜΑΖΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ»
Ο Σύλλογος Γονέων Κηδεμόνων και Φίλων Ατόμων με Αυτισμό Ν. Ρεθύμνου σας προσκαλεί να στηρίξετε την πρωτότυπη φιλανθρωπική του δράση με το όνομα Συμμετέχω Ενεργά – Μαζί Μπορούμε, που γίνεται στα πλαίσια στήριξης για τη δημιουργία μιας μόνιμης δομής για άτομα με αυτισμό, σύνδρομο Down, νοητική στέρηση, κινητικές αναπηρίες.
Η δράση της ερανικής προσφοράς που ετοιμάζεται έχει αποδέκτες όλους τους Ρεθεμνιώτες που ευγενικά θέλουν να φιλοξενήσουν στο σπίτι τους ένα κουμπαρά αγάπης. Επίσης προσκαλούμε φορείς, δημόσιους και ιδιωτικούς που θέλουν να συμμετέχουν ενεργά, καθώς και σχολεία, εργαστήρια, παιδικούς σταθμούς, επιχειρήσεις.
Η φιλοσοφία του εγχειρήματος είναι ότι όταν Συμμετέχω Ενεργά μπορώ να γίνω κι εγώ συμμέτοχος στον αγώνα για την υποστήριξη ατόμων με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες, με τον πιο απλό και καθημερινό τρόπο. Πιστεύουμε ότι στους δύσκολους καιρούς που ζούμε Μαζί Μπορούμε να υλοποιήσουμε τους στόχους μας για τη δημιουργία ενός σύγχρονου Εργαστηρίου Δημιουργικής Απασχόλησης και ενός Κέντρου Ημέρας αν… ενισχυθούν οι δράσεις φορέων που προσφέρουν στο κοινωνικό σύνολο.
Η ιδέα πλαισιώθηκε από πολύχρωμους πήλινους κουμπαράδες που ευγενικά κατασκευάστηκαν και χορηγήθηκαν απ’ τους αγγειοπλάστες Γιώργο, Όλγα και Κατερίνα Δανδόλου.
Οι κουμπαράδες έχουν τη δημιουργική καλλιτεχνική ματιά των παιδιών του συλλόγου μια και ζωγραφίστηκαν με τα χρώματα της διάθεσης και της χαράς τους, μέσα στα πλαίσια των καλλιτεχνικών κατασκευών των εργαστηρίων τους.
Το Σάββατο 20 και την Κυριακή 21 Ιουνίου θα προσφέρονται δωρεάν σε όλους τους επισκέπτες στις εκδηλώσεις μας, που θα γίνουν στο Σπίτι του Πολιτισμού από τις 6:30 μ.μ.-11:00 μ.μ.
Εκτός από το εγχείρημα με τους κουμπαράδες θα παρουσιαστούν:
1. Θεατρική Παράσταση από φοιτητική Ομάδα Πανεπιστημίου Κρήτης με τίτλο: «Άνθρωποι Μονάχους – Μονάχους» σε σενάριο και σκηνοθεσία -Γενική επιμέλεια: Λούκας Παναγή.
2. Έκθεση καλλιτεχνικών δραστηριοτήτων Εργαστηρίου Δημιουργικής Απασχόλησης για παιδιά με αυτισμό σχολικού έτους 2014-2015, μέσω της δράσης «Είμαστε όλοι πολίτες» από το Ίδρυμα Μποδοσάκη.
Αν θέλετε αν φιλοξενήσετε ένα κουμπαρά αγάπης και να συμμετέχετε ενεργά στο έργο μας, έστω κι αν δεν είστε στην εκδήλωση, μη διστάσετε να καλέσετε στο 6936 704854 (Κλάδου) και 6948 590359 (Μελισσινός).
Σύλλογος Γονέων Κηδεμόνων και Φίλων Ατόμων με Αυτισμό Ν. Ρεθύμνου