Τη συμπαράσταση του στους απολυμένους συμβασιούχους του δήμου Ρεθύμνου εκφράζει με ανακοίνωση του το σωματείο προσωπικού καθαριότητας δημοσίων και ιδιωτικών κτιρίων νομού Ρεθύμνου. Χαρακτηριστικά αναφέρει:
«Το σωματείο προσωπικού καθαριότητας δημοσίων και ιδιωτικών κτιρίων νομού Ρεθύμνου εκφράζει την αγωνιστική αλληλεγγύη στα δίκαια αιτήματα των εργαζομένων στην καθαριότητα του δήμου που από την ομηρία χρόνων κατέληξαν στον δρόμο της ανεργίας.
Στη συνέχεια της πολιτικής των προηγούμενων κυβερνήσεων, η τωρινή της ΝΔ και η πλειοψηφία των δημοτικών αρχών όπως και η δημοτική αρχή του δήμου μας, αποψιλώνουν τις υπηρεσίες από προσωπικό για να παραδίδουν το έργο τους σε πανάκριβες εργολαβίες υποβαθμισμένων υπηρεσιών. Στον δρόμο αυτής της πολιτικής βρέθηκαν 28 εργαζόμενοι παρατασιούχοι του δήμου και απολύθηκαν.
Καλούμε, έστω και τώρα, τη δημοτική αρχή να αναλάβει τις ευθύνες της και όλοι οι συνάδελφοι να επιστρέψουν στη δουλειά τους με συμβάσεις αορίστου χρόνου.
– Καμία απόλυση συμβασιούχου
– Προσλήψεις μόνιμου προσωπικού σε όλες τις υπηρεσίες του δήμου
– Μόνιμη και σταθερή δουλειά με δικαιώματα για όλους».
Το αίτημα του χαρακτηρισμού του νοσοκομείου Ρεθύμνου σε “άγονο κατηγορίας Α’ στηρίζουν οι τοπικές αρχές
Την ικανοποίηση του για την έμπρακτη, όπως την υπογράμμισε, στήριξη από τη μεριά των τοπικών αρχών και φορέων σε ότι...