Τη στήριξη στους τέσσερις παιδιάτρους που κατηγορούνται για ανθρωποκτονία εξ’ αμελείας και η δίκη τους θα συνεχιστεί την Τρίτη, δηλώνουν με ανακοινώσεις τους η Ένωση Γιατρών και ο Ιατρικός Σύλλογος Ρεθύμνου.
Ειδικότερα η Ένωση Γιατρών ΕΣΥ Ρεθύμνου σε ανακοίνωση της αναφέρει: «Η Ένωση Γιατρών ΕΣΥ Ρεθύμνου προκηρύσσει στάση εργασίας για την Τρίτη και την Τετάρτη 9-1 διαμαρτυρόμενη για την ποινικοποίηση της ιατρικής πράξης και για συμπαράσταση – συμμετοχή στην εκδίκαση της παραπομπής των παιδιάτρων του νοσοκομείου Ρεθύμνης.
Οι γιατροί του νοσοκομείου Ρεθύμνης βρέθηκαν και βρίσκονται πάντα δίπλα στον άρρωστο που πάσχει, δίπλα στον ανασφάλιστο, δίπλα σε όλα τα κοινωνικά ζητήματα της εποχής, με προσωπικές θυσίες ακόμη και όταν το νοσοκομείο βρέθηκε για χρόνια σοβαρά υποστελεχωμένο από προσωπικό. Αυτό γιατί θεωρούμε τη δημόσια ποιοτική και δωρεάν υγεία τη βασικότερη λειτουργία μιας κοινωνίας και τη σωστή λειτουργία του νοσοκομείου Ρεθύμνου προσωπικό στόχο για τον καθένα μας. Τα τελευταία χρόνια έχει ξεκινήσει ένα σαφάρι δικαστικών διεκδικήσεων από τους νοσοκομειακούς γιατρούς με αποτέλεσμα την απαξίωση του νοσοκομειακού γιατρού, την αμυντική ιατρική αλλά και την άρνηση νέων γιατρών για την κάλυψη των κενών θέσεων του νοσοκομείου μας.
Η Ένωση Γιατρών ΕΣΥ Ρεθύμνου συμπαραστέκεται και στηρίζει τους διωκόμενους γιατρούς της παιδιατρικής κλινικής από σεβασμό στην έννοια του δικαίου, την αξία των συναδέλφων και αναγνωρίζοντας το έργο που έχουν προσφέρει στον Ρεθεμνιώτη και σε όλους μας.
Συγχρόνως κρούει τον κώδωνα του κινδύνου για την παράλογη ποινικοποίηση της ιατρικής πράξης και της επιπλοκής της ασθένειας και προτείνει να ανοίξει από την αρχή η συζήτηση για τους όρους της ποινικοποίησης».
Ο Ιατρικός Σύλλογος συμπαραστέκεται στους συναδέλφους του
Παράλληλα ο Ιατρικός Σύλλογος Ρεθύμνου με ανακοίνωση του εκφράζει τη συμπαράσταση του στους συναδέλφους του γιατρούς που διώκονται για τον θάνατο του παιδιού. Σε σχετική ανακοίνωση του αναφέρει:
«Την Πέμπτη 8/3/2018 άρχισε η δίκη τεσσάρων παιδιάτρων, μελών του συλλόγου μας, για την απώλεια της ζωής ενός τετράχρονου αγοριού, στο νοσοκομείο, πριν τρία χρόνια.
Έχοντας πλήρη επίγνωση της σοβαρότητας τέτοιων γεγονότων αλλά και της οδύνης που προκαλεί μια τέτοια απώλεια σε όλους μας θέλουμε να αναφερθούμε στη σύγχρονη ιατρική πραγματικότητα.
Η σωτηρία της ανθρώπινης ζωής όταν απειλείται και η διαφύλαξη του πολύτιμου αγαθού της υγείας μέσα από τον συνεχή, δύσκολο και, δυστυχώς, πολλές φορές άνισο αγώνα που δίνουν οι γιατροί μέσα και έξω από τα νοσοκομεία, χρειάζεται τον σεβασμό, την αναγνώριση και τη στήριξη της κοινωνίας.
Η ιατρική σκέψη και δράση είναι μια σύνθετη διαδικασία που εξελίσσεται συνεχώς ενώ ο γιατρός εργάζεται και συσσωρεύει εμπειρία και γνώση και δεν μπορεί να υποκατασταθεί σε καμιά περίπτωση.
Η εκτίμηση της ορθότητας της ιατρικής πράξης όταν μια υπόθεση φθάσει στις δικαστικές αίθουσες πρέπει να επαφίεται στην άποψη εμπειρογνωμόνων, καταξιωμένων λειτουργών της υγείας ή ακαδημαϊκών δασκάλων αναγνωρισμένου κύρους και εμπειρίας και η απόδοση δικαιοσύνης να βοηθιέται και να στηρίζεται σε αυτή, όπως βέβαια και στην ορθή κρίση των δικαστών.
Οι ιατρικοί σύλλογοι, θεσμικοί σύμβουλοι της πολιτείας, δεν πρέπει να τίθενται εκτός από την ίδια την πολιτεία και πρέπει να προβλέπεται η συμμετοχή τους σε όλα τα στάδια της διαδικασίας.
Οι γιατροί γνωρίζουν καλά ότι στην ιατρική στατιστική επιστήμη αλλά και στην καθημερινή ιατρική πρακτική, ποσοστά 100/% στη διάγνωση και στην αντιμετώπιση, δεν υπάρχουν.
Οι δύσκολες και ιδιαίτερα απαιτητικές συχνά συνθήκες εργασίας, η σύγχρονη αντίληψη βασιζόμενη σε ενδείξεις ιατρική πράξη, όπως και οι κατευθυντήριες οδηγίες των διεθνών επιστημονικών οργάνων, διαμορφώνουν το πλαίσιο άσκησης του επίπονου ιατρικού έργου, όπου δεν χωρούν αυτοσχεδιασμοί ή πειραματισμοί.
Έτσι σε κάθε περίπτωση ο γιατρός κατά τον νόμο και τους κανόνες της ιατρικής επιστήμης κρίνεται με βάση τον τρόπο με τον οποίο ενήργησε και αν αυτός ήταν ο ορθός ή όχι.
Οι γιατροί προσπαθούν καθημερινά με όσες γνώσεις και δυνάμεις διαθέτουν σαν επιστήμονες και σαν άνθρωποι να ανταποκριθούν στις ανάγκες και στις προσδοκίες των ασθενών τους.
Σε κάθε περίπτωση πρέπει να ενισχύεται το αίσθημα ασφάλειας του ασθενή, να διαφυλάσσεται η πολύτιμη σχέση γιατρού-ασθενούς, η αξιοπιστία και εντέλει η αποτελεσματικότητα της ιατρικής λειτουργίας και όχι το αντίθετο!
Η προσφορά των γιατρών όλων των ειδικοτήτων και εν προκειμένω των παιδιάτρων στη σύγχρονη εποχή είναι αναμφισβήτητα σημαντική και καταλυτική στην εξέλιξη πολλών παθήσεων αλλά όχι όλων!
Η δραματική μείωση της παιδικής νοσηρότητας και θνησιμότητας είναι η απόδειξη της αποτελεσματικότητας τους.
Με σεβασμό στο πένθος της οικογένειας για την τραγική απώλεια, με εμπιστοσύνη στη δικαιοσύνη και τον δύσκολο ρόλο της, αλλά αναγνωρίζοντας και τιμώντας παράλληλα την ιατρική και κοινωνική προσφορά των συναδέλφων, εκφράζουμε τη συμπαράσταση μας, πιστεύοντας ότι ενήργησαν επιστημονικά και δεοντολογικά σωστά και ότι αυτό θα τους αναγνωριστεί».