Την 10η και τελευταία μεταγραφή ολοκλήρωσε το Ρέθυμνο Cretan Kings, προσθέτοντας στο δυναμικό του τον Δημήτρη Κουρέπη. Οι Ρεθεμνιώτες «γέμισαν» ακόμα περισσότερο στις θέσεις των ψηλών και συμπλήρωσαν το παζλ ενόψει της νέας αγωνιστικής περιόδου.
Ο Σταύρος Μυκονιάτης και οι συνεργάτες του έβαλαν τους τίτλους τέλους στην μεταγραφική ενίσχυση του καλοκαιριού και επέλεξαν έναν νεαρό αθλητή για να κλείσουν τις θέσεις των ψηλών. Ο Δημήτρης Κουρέπης διανύει το 20ο έτος της ηλικίας του, βλέπει το έδαφος από τα 2.04μ. και αγωνίζεται ως πάουερ φόργουορντ – σέντερ.
«Η ΚΑΕ Ρέθυμνο Cretan Kings ανακοινώνει την απόκτηση του καλαθοσφαιριστή Δημήτρη Κουρέπη για τα επόμενα 3 χρόνια. Ο 20χρονος παίκτης έχει ύψος 2.04μ. και αγωνίζεται ως πάουερ φόργουορντ – σέντερ», αναφέρει χαρακτηριστικά η ανακοίνωση της ρεθεμνιώτικης ΚΑΕ.
Μετά την απόκτηση του Αλέξανδρου Σιγκούνα, οι Ρεθεμνιώτες κινήθηκαν για την προσθήκη ενός ακόμα αθλητή για τις θέσεις των ψηλών. Στη λίστα υπήρχαν αρκετοί νεαροί Έλληνες και το τεχνικό τιμ επέλεξε τον Δημήτρη Κουρέπη. Πρόκειται για μία επένδυση για το μέλλον και δεν είναι τυχαίο πως υπέγραψε 3ετές συμβόλαιο.
Πέρυσι φόρεσε την φανέλα του Απόλλωνα Πατρών και στην Α2 είχε 2.24 πόντους (42.9%διπ., 68.8%β.) και 1.38 ριμπάουντ σε 6.5 λεπτά συμμετοχής κατά μέσο όρο σε 21 παιχνίδια. Σαφώς και για να μπορέσει να βρει χώρο και χρόνο στη νέα του ομάδα, καλείται να δουλέψει σκληρά και να μάθει αρκετά και από τους προπονητές του και από τους συμπαίκτες του.
Ουσιαστικά, οι Ακόλντα Μανιάνγκ, Τζόρνταν Ουάσινγκτον, Τράβις Ντάνιελς, Αλέξανδρος Σιγκούνας και Δημήτρης Κουρέπης απαρτίζουν την φροντ λάιν του νέου Ρέθυμνο Cretan Kings.
Το βιογραφικό του Δημήτρη Κουρέπη
Ο Δημήτρης Κουρέπης γεννήθηκε στις 23 Μαρτίου 1998, έχεις ύψος 2.04μ. και αγωνίζεται ως πάουερ φόργουορντ – σέντερ.
Τα πρώτα του μπασκετικά βήματα τα πραγματοποίησε στον Ίκαρο Καλλιθέας, ενώ στη συνέχεια φόρεσε τις φανέλες του Αρκαδικού και του Απόλλωνα Πάτρας. Την περσινή σεζόν έπαιξε στην Α2 κατηγορία με την πατρινή ομάδα, έχοντας 2.24 πόντους (42.9%διπ., 68.8%β.) και 1.38 ριμπάουντ σε 6.5 λεπτά συμμετοχής κατά μέσο όρο σε 21 παιχνίδια. Παράλληλα, έχει καταγράψει πολλές συμμετοχές με το εθνόσημο στο στήθος, καθώς έχει αγωνιστεί σε όλες τις μικρές Εθνικές ομάδες.
Στην Κρήτη και παρέα με τον Κωστή Ζομπανάκη τα αδέρφια Αντετοκούνμπο
Την Κρήτη επισκέφθηκαν τα αδέρφια Αντετοκούνμπο, απολαμβάνοντας παράλληλα την φιλοξενία του Κωστή Ζομπανάκη. Οι Γιάννης, Θανάσης και Κώστας Αντετοκούνμπο, μαζί με την παρέα τους διασκέδασαν σε Ρέθυμνο και Χανιά. Σαφώς και δεν θα μπορούσε να λείψει το μπασκετικό στοιχείο από την εν λόγω παρέα, στην οποία υπήρχε έντονο άρωμα Φιλαθλητικού 2012-13. Μαζί τους βρέθηκαν και οι Χρήστος Σαλούστρος, Νίκος Γκίκας και Μιχάλης Καμπερίδης.
Ο ισχυρός άνδρας του Ρέθυμνο Cretan Kings τους φιλοξένησε στο χωριό του, στις Καλύβες, και τους ξενάγησε στα Χανιά.
Ανακοίνωσε Σταμάτη ο Ήφαιστος Λήμνου
Ο Δημήτρης Σταμάτης θα συνεχίσει την καριέρα του στον Ήφαιστο Λήμνου, όπως ενημέρωσε μέσω ανακοίνωσης η ομάδα. Ο νεαρός γκαρντ αγωνίστηκε πέρυσι με την φανέλα του Κολοσσού Ρόδου και στο παρελθόν σε Πανιώνιο, Κηφισιά, Κύμη.
Ο διεθνής με της μικρές εθνικές ομάδες γκαρντ είναι το 7ο φετινό μεταγραφικό απόκτημα του Ηφαίστου, ο οποίος έχει ακόμα ανακοινώσει την απόκτηση των Σωτήρη Μανωλόπουλου, Τόντρικ Γκότσερ, Κωστή Γόντικα, Σον Έβανς, Ταϊρόν Μπρέιζελτον και Τζέρι Σμιθ.