Ο Βλάσης Ανδρικόπουλος είναι ο ποδοσφαιριστής «Νο5» που υπογράφει εκ νέου με την Επισκοπή. Ο 22χρονος δεξιός οπισθοφύλακας, ο οποίος είναι σε συνεχή ανέλιξη τα τελευταία δύο χρόνια (ήρθε το 2019 στο Ρέθυμνο), συμφώνησε με την κυανόλευκη διοίκηση προκειμένου να γευθεί την εμπειρία και το ταξίδι στη SL2.
Ο Βλάσης Ανδρικόπουλος ακολουθεί τον δρόμο των συμπαικτών του (Καλογεράκη, Σουμπασάκη, Λούκας και Πολυχρόνη) από την περσινή ομάδα. Ο νεαρός μπακ είχε έναν εξαιρετικό β’ γύρο στο πρωτάθλημα της FL, οπότε έλαβε δικαίως την κλήση από τη διοίκηση να περάσει από τα γραφεία και να υπογράψει το νέο του συμβόλαιο.
Η ανακοίνωση ανέφερε χαρακτηριστικά: «Η ΠΑΕ Επισκοπή ανακοινώνει την ανανέωση συνεργασίας με τον ποδοσφαιριστή, Βλάση Ανδρικόπουλο.
Πρόκειται για τον βασικό δεξιό οπισθοφύλακα της Επισκοπής τα τελευταία δύο χρόνια ο οποίος θα συνεχίσει για τη τρίτη συναπτή σεζόν να φέρει στο στήθος τον “γυπαετό”.
Ο Βλάσης είναι γεννημένος στις 26 Απριλίου του 1999 και έχει ύψος 1.83μ.. Το ποδόσφαιρο το ξεκίνησε στην ΠΑΕ Ποντίων. Από το 2016 και εντεύθεν αγωνίστηκε κατά σειρά στους Πόντιους Κατερίνης, στην Πύδνα Κίτρου, στον Αιγινιακό και στον Βόλο ως το 2019. Έκτοτε αγωνίζεται με τα χρώματα της ομάδας μας όπου και πρωταγωνίστησε.
Ο Ανδρικόπουλος έχει πάρει ένα πρωτάθλημα με την ομάδα μας (Γ’ Εθνική 2019-20) και έχει κερδίσει δύο ανόδους (2019-20 από τη Γ’ Εθνική στη FL και φέτος 2020-21 από την FL στη SL2).
Ο σύλλογός μας, του εύχεται υγεία και πολλές ομαδικές αλλά και ατομικές επιτυχίες».
Βλ. Ανδρικόπουλος: «Να ξανακάνουμε το μπαμ!»
Ο 22χρονος μπακ είναι λογικό να νιώθει χαρούμενος για την εξέλιξη που είχε η υπόθεσή του. Μένει σε μια ομάδα που τον υπολογίζει, που τον αξιώνει και που εκείνος βλέπει με τη σειρά του ότι κάθε χρόνο ανεβάζει επίπεδο ποδοσφαιρικά: «Είμαι πολύ χαρούμενος που μένω για 3η χρονιά στην ομάδα. Μακάρι να ξανακάνουμε το “μπαμ”(!) και να πρωταγωνιστήσουμε!
Τα προηγούμενα δύο χρόνια ήταν απόλυτα επιτυχημένα. Και ‘γω φυσικά, αλλά και κάθε παιδί, νιώθουμε ότι ανεβάζουμε τον πήχη κάθε φορά και περισσότερο.
Έχω εμπιστοσύνη τόσο στη διοίκηση και προσωπικά στον πρόεδρο κ. Νικολιδάκη όσο και στην προπονητικό τιμ και τον κ. Βέλιτς για τη δουλειά που θα γίνει μαζί με τους συμπαίκτες μου.
Φτάνει να είμαστε όλοι υγιείς. Όλα τα υπόλοιπα θα έρθουν.»
Έρχονται και οι μεταγραφές
Οι ανανεώσεις θα συνεχιστούν, όπως φυσικά είναι θέμα ωρών να ανακοινωθούν οι πρώτες μεταγραφές. Όπως έχουμε επισημάνει, οι «γυπαετοί» είναι σε συζητήσεις να ανανεώσουν με τους Παναγιωτίδη, Γεωργούση, ενώ κλεισμένος θεωρείται ο νεαρός τερματοφύλακας Χρήστος Καλαντζής από τον Παναιτωλικό.
Εκστρατεία να δημιουργηθεί η καλύτερη δυνατή ομάδα
Στο μεταξύ, η προσπάθεια είναι παράλληλη και σ’ ότι αφορά την ομάδα της Κ19. Εκεί θα ηγείται στον πάγκο ο Νίκος Καραδάκης.
Η Επισκοπή, λοιπόν, κάνει άνοιγμα στις ρεθεμνιώτικες ομάδες και στα παιδιά που είναι γεννημένα τα έτη 2002,’03,’04 και ‘05 προκειμένου να δοκιμάσουν σε κάτι που θα βαδίζει σε επαγγελματικά πρότυπα. Η Επισκοπή θα πραγματοποιήσει δοκιμαστικές προπονήσεις την ερχόμενη Πέμπτη 29 και Παρασκευή 30 Ιουλίου στις 18.00 στο ΔΑΚ Γάλλου.
Η ΠΑΕ και προσωπικά τα μέλη της Κ19 πραγματοποιούν καθημερινά συναντήσεις με παράγοντες των σωματείων του Ρεθύμνου, προκειμένου επί της ουσίας να συγκροτηθεί μια ομάδα που θα εκπροσωπεί τον νομό σ’ ένα πρωτάθλημα Νέων σε επίπεδο SL2. Προϋπόθεση για να δημιουργηθεί κάτι καλό είναι η εμπιστοσύνη και οι καθαρές κουβέντες μεταξύ των πλευρών.
Συγχαρητήρια στον Γ. Δασκαλομαρκάκη
Τέλος, η Επισκοπή μέσα σ’ όλα αυτά δεν άφησε ασχολίαστη την επιβράβευση του ρεθεμνιώτη διαιτητή Γιώργου Δασκαλομαρκάκη να μπει στους πίνακες της SL2. «Η ΠΑΕ Επισκοπή συγχαίρει θερμά τον Ρεθεμνιώτη διαιτητή Γιώργο Δασκαλομαρκάκη για την αναβάθμισή του ως βοηθός διαιτητή σε επίπεδο Super League2!
Είναι άξιο για τον ίδιο, όμορφο για το Ρέθυμνο και τιμή για την ΕΠΣΡ και τον ΣΔΠΡ να έχει ένα δικό τους παιδί σε τέτοιο επίπεδο.
Καλή σταδιοδρομία Γιώργο».