Το Δ.Σ. της Ένωσης Αστυνομικών Υπαλλήλων Ρεθύμνης, συναντήθηκε με τον βουλευτή Ρεθύμνου κ. Ανδρέα Ξανθό. Σε σχετική ανακοίνωσή της, η Ένωση αναφέρει τα παρακάτω:
«Η Ένωσή μας συνεχάρη τον κ. βουλευτή για την επανεκλογή του και την τοποθέτησή του, στο κυβερνητικό σχήμα ως αναπληρωτής υπουργός Υγείας, ενώ του ευχήθηκε καλή δύναμη στο δύσκολο έργο του.
Η συνάντηση πραγματοποιήθηκε σε ευχάριστο κλίμα και συζητήθηκαν χρόνια προβλήματα του σώματος και της περιοχής μας. Ο κ. αναπληρωτής υπουργός κατανόησε και αναγνώρισε τα προβλήματά μας και δήλωσε ότι είναι πρόθυμος να βοηθήσει στην εξεύρεση λύσεων.
Ειδικότερα, μεταξύ άλλων ο κ. αναπληρωτής υπουργός δεσμεύτηκε ότι:
α) Θα έρθει άμεσα σε επαφή με λοιπούς φορείς του Νομού μας, με σκοπό τον προσδιορισμό οικοπεδικής έκτασης, για ανέγερση Αστυνομικού Μεγάρου, μη επαναλαμβάνοντας λάθη του παρελθόντος.
β) Θα συνεπικουρήσει τις προσπάθειές μας για επαναλειτουργία του Τμήματος Δοκίμων Αστυφυλάκων Ρεθύμνου, καθώς η εκπαίδευση, μετεκπαίδευση και επαγγελματική κατάρτιση του Αστυνομικού προσωπικού θεωρείται πάντα διαχρονική και αναγκαία.
γ) Όλα τα προς συζήτηση θέματα θα μεταφερθούν στον αρμόδιο υφυπουργό Προστασίας του Πολίτη κ. Πανούση, ενώ στο άμεσο μέλλον θα προγραμματισθεί δια ζώσης συνάντηση μαζί του».