Στο Ρέθυμνο θα πραγματοποιηθεί αύριο Πέμπτη και την Παρασκευή η συνάντηση για το ευρωπαϊκό πρόγραμμα που αφορά στη διαχείριση νερού σε τουριστικές περιοχές, στο οποίο συμμετέχει ο Δήμος μαζί με τη Γαλλία, την Ιταλία, τη Μάλτα, την Κροατία και την Κύπρο.
Στη συνάντηση παρουσία όλων των ευρωπαίων εταίρων, θα συζητηθούν οι προοπτικές και οι στόχοι του προγράμματος, αλλά και το τι θα κάνει ο κάθε ένας που συμμετέχει σε αυτό.
Το πρόγραμμα είναι συνολικού προϋπολογισμού 2.5 εκατ. ευρώ.
Στόχος του προγράμματος είναι να καταγραφεί η υφιστάμενη κατάσταση στις μεσογειακές αυτές χώρες, δηλαδή να αποτυπωθούν οι ποσότητες νερού που καταναλώνει στις περιοχές αυτές λόγω της τουριστικής δραστηριότητας και στη συνέχεια με τη συνδρομή επιστημόνων να εξειδικευτούν τρόποι, μέθοδοι και δράσεις που θα συμβάλλουν αφενός στην εξοικονόμηση του νερού και αφετέρου στον περιορισμό της κατανάλωσης.