Συνάντηση με το Νομαρχιακό τμήμα Ρεθύμνου της Επαγγελματικής-Επιστημονικής Ένωσης Τεχνολογικής Εκπαίδευσης Μηχανικών (Ε.Ε.Τ.Ε.Μ), πραγματοποίησε ο βουλευτής Ρεθύμνου της Νέας Δημοκρατίας Γιάννης Α. Κεφαλογιάννης.
Κύριο θέμα συζήτησης των δύο πλευρών υπήρξε η κατοχύρωση των επαγγελματικών δικαιωμάτων των Μηχανικών του Τεχνολογικού Τομέα Ανώτατης Εκπαίδευσης (Α.Τ.Ε.Ι, Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε), αφού, μετά την 267/2016 απόφαση του ΣΤΕ που καταργεί το Π.Δ. 318 του 1994, δεν έχει καθοριστεί η νομοθετική διαδικασία για την έκδοση οριστικών επαγγελματικών δικαιωμάτων όπως αυτή προβλέπεται από τον ιδρυτικό νόμο των Τ.Ε.Ι.
Τα μέλη του Ε.Ε.Τ.Ε.Μ. κατέθεσαν στον Ρεθεμνιώτη βουλευτή πλήρες υπόμνημα με τις θέσεις του φορέα, ζητώντας του να αναλάβει πρωτοβουλίες προκειμένου να αποκτήσουν κατοχυρωμένα επαγγελματικά δικαιώματα, έτσι ώστε να μην οδηγηθούν σε επαγγελματική απραξία. Από τη μεριά του ο Ρεθεμνιώτης βουλευτής δεσμεύτηκε ότι θα συμβάλλει ουσιαστικά στην αντιμετώπιση των προβλημάτων του κλάδου.