Λίγο πριν μπουν στα 70 τους οι δάσκαλοι που αποφοίτησαν πριν 47 χρόνια από την Παιδαγωγική Ακαδημία Ηρακλείου, θα συναντηθούν την Παρασκευή 10 Ιουνίου και ώρα 10:00 στο Αρκάδι και στη συνέχεια στην ταβέρνα «Δρυμός», για να θυμηθούν πως ήταν τότε σε ηλικία 18-21 ετών.
Ήταν η μοναδική σειρά που φοίτησε σχεδόν τρία χρόνια, αφού τότε ξαφνικά αποφοίτησαν τον Μάρτιο του 1968, ενώ η επόμενη σειρά (διετής) τον Ιούνιο. Οι Πανελλήνιες τότε εξετάσεις ήταν σε δύο τύπους, με συνολικά δέκα μαθήματα, για όλες τις σχολές.
Α’ τύπος:
1) Αρχαία x 6.
2) Έκθεση – Λογοτεχνία x 6.
3) Άλγεβρα – Γεωμετρία – Τριγωνομετρία x 2.
4) Ιστορία x 4.
5) Φυσική – Χημεία – Ανθρωπολογία x 2.
6) Απολυτήριο x 6.
Β’ τύπος:
Οι συντελεστές ήταν αντίστροφοι, με το βάρος σε Μαθηματικά x 6 και Φυσική x 6. Το 1965 οι υποψήφιοι ήταν 37.000 και εισήχθησαν οι 11.000.
Οι 19 Ρεθεμνιώτες απόφοιτοι Μαρτίου 1968
Από τους 106 αποφοίτους οι 19 ήταν Ρεθεμνιώτες, πέντε Χανιώτες, δύο εκτός Κρήτης και 80 από Ηράκλειο και Λασίθι.
Κάτω στη Φώτο:
Φραγκιαδάκη Αργυρώ, Κακλιδάκη Κατίνα, Πέρρου Αλεξάνδρα, Ξέκαλος Γιώργης (αείμνηστος υποδιευθυντής), Δουκάκη Αγγέλα, Παπαδάκη Βαρβάρα, Κοπανάκη Ειρήνη.
Β’ σειρά πάνω:
Πελτέκη Δήμητρα, Χαλκιαδάκη Μαρίνα, Τρουλλινού Μαρία, Ψυχαράκης Γιάννης, Πατσαχάκης Γιάννης, Κρυοβρυσανάκης Λευτέρης, Κοτσυφάκης Νίκος, Μπουζάκης Σήφης, Γαλλιός Γιώργος, Αστρινάκης Μάρκος (απουσιάζουν από τη φωτό: Κουνδουράκης Παντελής, Αντουράκης Ηλίας και ο αείμνηστος Βασιλακάκης Στέλιος).
Αποτελέσματα
Εκτός από τους παρακάτω που αναφέρονται για την Παιδαγωγική Ακαδημία εισήχθησαν και παιδιά πολυτέκνων, εκπαιδευτικών και θυμάτων πολέμου.