Κλιμάκιο εμπειρογνωμόνων της Μόνιμης Επιτροπής T-RV του Συμβουλίου της Ευρώπης (για τη βία και την ανάρμοστη συμπεριφορά των θεατών σε αθλητικές διοργανώσεις και ιδιαίτερα σε ποδοσφαιρικούς αγώνες) βρέθηκε αυτές τις ημέρες στην Αθήνα στο πλαίσιο της Ευρωπαϊκής Συνθήκης για τη βία των θεατών.
Η επίσκεψη έχει διαβουλευτικό χαρακτήρα με την Διεύθυνση Ανθρώπινης Αξιοπρέπειας και Ισότητας-Τμήμα Αθλητισμού του Συμβουλίου της Ευρώπης να προωθεί το αίτημα της πολιτικής ηγεσίας και της Δ.Ε.Α.Β. (Διαρκής Επιτροπή Αντιμετώπισης της Βίας) στη Μόνιμη Επιτροπή του T-RV.
Γίνεται σαφές, πως μετά και τις συναντήσεις με τα αρμόδια όργανα και τις διοργανώτριες αρχές, η περίφημη αντιμετώπιση της βίας στους αγωνιστικούς χώρους θα λαμβάνει διαφορετική διάσταση.
Για το φαινόμενο της βίας φαίνεται πως καταβάλλονται σοβαρές προσπάθειες να αντιμετωπιστεί και οι τρόποι θα γίνουν γνωστοί σ’ όλες τις κατά τόπους Ενώσεις, οι οποίες κι αυτές με τη σειρά τους θα έχουν λόγο και θεσμικό ρόλο στην καταπολέμησή τους.