Τα γραφεία του σωματείου Ατόμων με Αναπηρία Ν. Ρεθύμνης επισκέφθηκε ο αντιδήμαρχος Οικονομικών του Δήμου Ρεθύμνης την Τρίτη 16-4-2019 και είχε 2ωρη συνάντηση με τον πρόεδρο και τα μέλη του Δ.Σ.
Κατά τη συνάντηση που πραγματοποιήθηκε σε φιλικό, θετικό και εποικοδομητικό κλίμα συζητήθηκαν όλα τα θέματα που απασχολούν τα άτομα με αναπηρία όλων των κατηγοριών, τα άτομα με χρόνιες παθήσεις και των οικογενειών τους και άπτονται των αρμοδιοτήτων του δήμου μας. Ο πρόεδρος του σωματείου εξήρε τη συνεργασία του σωματείου με τον αντιδήμαρχο τα προηγούμενα χρόνια στα θέματα έγκαιρης καταβολής των αναπηρικών επιδομάτων, της μείωσης των δημοτικών φόρων και τελών στα ΑμεΑ κ.α.
Στον αντιδήμαρχο τέθηκαν σημαντικά θέματα όπως: Το ζήτημα επισκευής και διαμόρφωσης του κτιρίου του ΚΕΓΕ για τη στέγαση των σχολικών μονάδων της ειδικής επαγγελματικής εκπαίδευσης, της ποιοτικής αναβάθμισης της ζωής των ΑμεΑ και της καθημερινότητάς τους, θέματα εργασίας και του θεσμικού και γνωμοδοτικού ρόλου του σωματείου σε μια σειρά παροχών και υπηρεσιών του Δήμου Ρεθύμνης προς τα ΑμεΑ κ.α.
Από την πλευρά του ο κ. Σπανουδάκης, αφού εξήρε τη στενή συνεργασία του Δήμου Ρεθύμνης με το Σωματείο ΑμεΑ, τον θεσμικό και υπεύθυνο ρόλο του, αναφέρθηκε στο θετικό έργο που υλοποίησε ο δήμος για τα άτομα με αναπηρία. Συγκεκριμένα ανέφερε την μείωση των δημοτικών φόρων και τελών στα ΑμεΑ με ποσοστό αναπηρίας 67% και άνω χωρίς κριτήρια, κάτι που δε συμβαίνει σε άλλο δήμο της χώρας, στη δημιουργία υποδομών που αναβαθμίζουν τη ζωή των ΑμεΑ, καθώς και στην απασχόληση αρκετών μελών του σωματείου στον δήμο και στις επιχειρήσεις του, ενώ όπως είπε θα δοθεί έμφαση σε νέες δομές και υπηρεσίες που θα απευθύνονται στα άτομα με αναπηρία και την επόμενη θητεία.