Την ερχόμενη Δευτέρα 21 Μάρτιου οι δήμαρχοι της Κρήτης θα συναντηθούν με τον υπουργό Μεταναστευτικής Πολιτικής κ. Μουζάλα, προκειμένου να τεθεί επί τάπητος το προσφυγικό ζήτημα και ο ρόλος της Κρήτης σε αυτό.
Όπως έχει γίνει γνωστό οι δήμαρχοι της Κρήτης είναι πρόθυμοι να βοηθήσουν τους πρόσφυγες, προσφέροντας και εκείνοι όσο και όπως μπορούν, αρκεί όπως τόνισαν στη διάρκεια της τελευταίας συνεδρίασης της ΠΕΔ που είχε γίνει στο Οροπέδιο Λασιθίου, να καθοριστούν ορισμένα πράγματα.
Οι δήμαρχοι του νησιού έχουν εκφράσει τη βούλησή τους, να φιλοξενήσουν και να περιθάλψουν ασυνόδευτα παιδιά, αρκεί να υπάρχουν διαμορφωμένες κατάλληλες προϋποθέσεις.
Στη χθεσινή συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου κατατέθηκε πρόταση ψηφίσματος για το προσφυγικό από την παράταξη «Ρέθυμνο-Αλληλεγγύη-Ανατροπή», ωστόσο τελικώς αποσύρθηκε εν όψει της συνάντησης με τον υπουργό και το συμβούλιο αποφάσισε ότι θα επανεξετάσει ξανά το θέμα συνεκτιμώντας και τα αποτελέσματα της συνάντησης της Δευτέρας.