Με νίκη συνέχισε ο Ναυτικός Όμιλος Ρεθύμνου στον όμιλο υποβιβασμού χθες το μεσημέρι. Οι πολίστριες του ομίλου επικράτησαν εύκολα στο κολυμβητήριο Χανίων με 14-7 τον Τρίτωνα Αμαρουσίου που όλα δείχνουν ότι θα οδηγηθεί στην Α2.
Το κίνητρο να μη χάσει εντός έδρας υπήρξε καταλυτικός παράγοντας για τις Ρεθεμνιώτισσες να κυνηγήσουν τη νίκη και, πράγματι τα κατάφεραν.
Το τρίτο 8λεπτο ήταν και το πιο καθοριστικό ως προς την τελική έκβαση του αγώνα αφού μ’ ένα επί μέρους σερί 6-2 οι Ρεθεμνιώτισσες ξέφυγαν στο σκορ με 12-5 κι ενώ βρίσκονταν στο 6-3.
Απέναντι σ’ έναν αντίπαλο όπου δεν είχε ιδιαίτερα πλεονεκτήματα, εκτός από τη νίκη, το καλό για την ομάδα του Κώστα Φιτσανάκη ήταν πως δόθηκε χρόνος συμμετοχής σε όλες τις παίκτριες που είχε στη διάθεσή του εκ των οποίων πολλές εξ αυτών, θα είναι σε θέση να δείξουν έτοιμες στα μικρότερα πρωταθλήματα που ετοιμάζονται να ξεκινήσουν…
Η Μυριοκεφαλιτάκη ήταν η παίκτρια που ξεχώρισε στο σκοράρισμα επιτυγχάνοντας 6 τέρματα και την ακολούθησε η Ηρώ Καρυπίδου με 4.
Για το ΝΟΡ, μετά κι απ’ αυτή τη νίκη, δεν αλλάζει τίποτε όσον αφορά την κατάταξη στον όμιλο. Η 1η θέση δεν χάνεται σ’ αυτόν του υποβιβασμού και 5η κατ’ επέκταση στη γενική της Α1.
Tα 8λεπτα: 3-1-, 3-2, 6-2, 2-2.
ΝΟΡ (Κώστας Φιτσανάκης): Καζάνα, Σαφέτη, Καραβάνου, Θεοδωράκη, Φαρμάκη Μ., Καριπίδου Μ. 1, Μαυρέλου, Μυριοκεφαλιτάκη 6, Λιμπιτάκη 1, Φαρμάκη Ελ. 1, Πατσαχάκη, Σολανάκη, Γαβαλά 1, Καριπίδου Ηρ. 4.
ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ: Λάζαρη, Τουλουμτζίδου, Μουλάκη 2, Τζελέπη 2, Χατζηκυριακάκη 2, Μαλλιαρού, Δημητροκάλη, Αργυρού 1, Κουζούνα.
Κ. Φιτσανάκης: «Καταφέραμε να μοιράσουμε χρόνο συμμετοχής σε όλους»
Αμέσως μετά το τέλος του χθεσινού αγώνα, ο προπονητής του ΝΟΡ, Κωστής Φιτσανάκης αρκέστηκε να πει… «Ήταν ένα παιγνίδι που καταφέραμε να χρησιμοποιήσουμε όλα τα κορίτσια που είχαμε στη διάθεσή μας. Αυτό είναι πολύ καλό για τα ηλικιακά πρωταθλήματα που ξεκινούν σε λίγο καιρό.
Αν και κάναμε ένα μέτριο ξεκίνημα, το τρίτο 8λεπτο έδειξε τη διαφορά ποιότητας και από εκεί και πέρα, κατορθώσαμε να μοιράσουμε το χρόνο στις κοπέλες και να φτάσουμε σε μια ακόμη νίκη που είχαμε θέσει εξ αρχής ως στόχο…».
Η (4η) αγωνιστική (22/3)
ΝΟ Ρεθύμνου – Τρίτων Αμαρουσίου 14-7
ΝΕ Πατρών – Ηλυσιακός (Κυριακή 26/3)
Η βαθμολογία
Θ. ΟΜΑΔΑ ΒΑΘΜΟΙ ΓΚΟΛ
1. ΝΟ Ρεθύμνου 18 57-29
2. ΝΕ Πατρών 9 39-33
3. Ηλυσιακός 3 20-31
4. Τρίτων Αμαρουσίου 1 26-49