Οι Gravitysays_i αφού ολοκλήρωσαν τις ηχογραφήσεις της νέας τους δισκογραφικής δουλειάς (Quantum Unknown) ξεκινούν μια σειρά ζωντανών εμφανίσεων. Έπειτα από τις εξαιρετικές εμφανίσεις τους σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη, έρχονται στο Ρέθυμνο. Το Σάββατο 9 Απριλίου, θα παρουσιάσουν στην Αίθουσα Περιηγητικής Λέσχης (Στενό Αγίου Φραγκίσκου, Παλιά πόλη) μία διαδρομή από τις παλιότερες συνθέσεις τους και ένα δείγμα από τις καινούργιες.
Ηλεκτρισμένος ήχος που ταυτόχρονα ακολουθεί παραδοσιακά ακούσματα, σε συνδυασμό με ατμοσφαιρικά στοιχεία, υπέροχες φωνακλάδικες κιθάρες, στιβαρά drums και ambient rock διάθεση.
Opening act: Dimitris Sideris electric lute solo perfomance. Ενα solo performance με ένα πρωτότυπο όργανο – το ηλεκτρικό λαούτο – που συνδυάζει τον παραδοσιακό με τον ηλεκτρικό ήχο.
Στην ερμηνεία συνυπάρχουν μελωδίες από τη δημοτική παράδοση, με τα στοιχεία του αυτοσχεδιασμού και την επεξεργασία του ήχου μέσω των pedal effects, δημιουργώντας ένα ηχητικό περιβάλλον-σημείο συνάντησης, παλαιών και νέων μουσικών αναφορών.
Ώρα προσέλευσης: 20:00 / Ώρα έναρξης: 21:00
Προπώληση: 8 ευρώ, ταμείο: 10 ευρώ.
Σημείο Προπώλησης: 21-23 Bar (πρώην Figaro), Βερνάδου 21-23- Παλιά πόλη.