Όπως κάθε χρόνο το Επιμελητήριο, η Περιφερειακή Ενότητα και ο Δήμος συνδιοργανώνουν τη Γιορτή Κρητικής Διατροφής, που θα πραγματοποιηθεί στον Δημοτικό Κήπο από 1 έως 7 Ιουλίου.
Ειδικότερα, στην τελευταία συνεδρίαση του Διοικητικού Συμβουλίου του Επιμελητηρίου Ρεθύμνης, εγκρίθηκε η συμμετοχή του Επιμελητηρίου ως εκθέτη αλλά και ως συνδιοργανωτή, της «5ης Γιορτής Κρητικής Διατροφής 2016», που θα πραγματοποιηθεί στο διάστημα 1 – 7 Ιουλίου 2016 στον Δημοτικό Κήπο Ρεθύμνου.
Η Γιορτή Κρητικής Διατροφής διοργανώνεται από την Περιφερειακή Ενότητα Ρεθύμνης, τον Δήμο Ρεθύμνης και το Επιμελητήριο.
Η Γιορτή αποτελεί άριστο συνδυασμό εκθεσιακού γεγονότος προβολής των ποιοτικών τοπικών προϊόντων και, συγχρόνως, διοργάνωσης πολιτιστικών εκδηλώσεων.
Η Γιορτή, σε κάθε διοργάνωσή της, προσελκύει τουρίστες και κατοίκους από άλλους Νομούς της Κρήτης, οι οποίοι διαπιστώνουν την ποιότητα των παρουσιαζομένων τοπικών προϊόντων, με στόχο να τα προτιμούν στις αγορές τους.
Παράλληλα, το Δ.Σ. του Επιμελητηρίου όρισε τους εκπροσώπου τους για τη συγκρότηση της Επιτροπής Διαχείρισης CLLD/Leader του ΑΚΟΜΜ – Ψηλορείτης ΑΑΕ ΟΤΑ, ως εξής:
α) Κωνσταντίνος Σπυριδάκης, ως τακτικός
β) Δημήτριος Περνιεντάκης, ως αναπληρωματικός.
Ενέκρινε την επιχορήγηση, με το ποσό των 3.000,00 ευρώ, των πολιτιστικών εκδηλώσεων AMARI Green Festival, που θα διοργανωθούν από φορείς του Αμαρίου, με επίκεντρο τη Σχολή Ασωμάτων, στις 21 -23 Ιουλίου 2016, με στόχο την ανάδειξη της τοπικής γαστρονομίας, της τοπικής βιοποικιλότητας και των συγκριτικών πλεονεκτημάτων της περιοχής.
Ενέκρινε την επιχορήγηση του Εμπορικού Συλλόγου Ρεθύμνου με το ποσό των 3.000,00 ευρώ, για συμμετοχή στα έξοδα τουριστικής προβολής του Ρεθύμνου, με την προσέλκυση αλλοδαπών επισκεπτών που μεταφέρονται στην Κρήτη, ως επιβάτες αεροπορικών εταιρειών χαμηλού κόστους.
Ενέκρινε την επιχορήγηση του Συνδέσμου Ηλεκτρολόγων Εγκαταστατών Εργοληπτών Νομού Ρεθύμνης, με το ποσό των 1.000 ευρώ για την αγορά ηλεκτρονικού εξοπλισμού για την εύρυθμη λειτουργία του.