Συνεδριάζει σήμερα το Περιφερειακό Συμβούλιο
Στις 14:00 σήμερα το μεσημέρι θα συνεδριάσει το Περιφερειακό Συμβούλιο Κρήτης, με σειρά θεμάτων που αφορούν στο χώρο της Υγείας.
Ειδικότερα, τα θέματα της ημερήσιας διάταξης είναι τα παρακάτω:
1. Θέματα κοινωνικής πολιτικής-υγείας
1.1 Υπηρεσίες Υγείας στην Κρήτη, (εισηγητής ο κ. Στέλιος Ορφανός περιφερειακός σύμβουλος, επικεφαλής Παράταξης «Λαϊκή Συσπείρωση»).
1.2 Περιφερειακή Στρατηγική Καταπολέμησης της φτώχειας και κοινωνικής ένταξης, (εισηγητές η κυρία Μαρία Κασσωτάκη, προϊσταμένη Ενδιάμεσης Διαχειριστικής Αρχής Π.Κ. και ο εντεταλμένος περιφερειακός σύμβουλος στον Τομέα Κοινωνικής Πολιτικής κ. Λάμπρος Βαμβακάς).
1.3 Έγκριση ενιαίου πρωτόκολλου συνεργασίας της κοινωνικής σύμπραξης Περιφέρειας Κρήτης για την υλοποίηση των δράσεων του επιχειρησιακού προγράμματος «Επισιτιστική και βασική υλική συνδρομή για το ταμείο ευρωπαϊκής βοήθειας για τους απόρους (ΤΕΒΑ-FEAD)», (εισηγητής ο εντεταλμένος περιφερειακός σύμβουλος στον Τομέα Κοινωνικής Πολιτικής κ. Λάμπρος Βαμβακάς).
2. Λατομικές περιοχές
2.1 Καθορισμός Λατομικής περιοχής στη θέση Αμυγδαλοκεφάλα Τ.Κ. Λιθινών ΔΕ Μακρύ Γιαλού Δήμου Σητείας Περιφερειακής Ενότητας Λασιθίου, (εισηγήτρια η αντιπεριφερειάρχης Π.Ε. Λασιθίου κυρία Πετράκη Πελαγία).
3. Ορισμός εκπροσώπων Π.Σ.
3.1 Τροποποίηση – συμπλήρωση της αριθμ. 85/2014 απόφασης Π.Σ. που αφορά ορισμό εκπροσώπων της Περιφέρειας Κρήτης με τους αναπληρωτές τους, στα συλλογικά όργανα διοίκησης των νομικών προσώπων στα οποία συμμετέχει η Περιφέρεια Κρήτης, έως τη λήξη της περιφερειακής περιόδου 31-08-2019, (εισηγητής ο πρόεδρος του Π.Σ. κ. Γεώργιος Πιτσούλης).