Ένας 45χρονος άνδρας συνελήφθη από τους ανακριτικούς υπαλλήλους της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας Ρεθύμνου ως ο δράστης της εμπρηστικής επίθεσης στα γραφεία του ΣΥΡΙΖΑ Ρεθύμνου, το πρωί του Σαββάτου. Ως συνεργός του αναζητείται ένας 26χρονος.
Ο 45χρονος, συνελήφθη στο πλαίσιο του Αυτοφώρου, οδηγήθηκε στον Εισαγγελέα, ο οποίος του άσκησε ποινική δίωξη για εμπρησμό από πρόθεση (κακουργηματικού χαρακτήρα αδίκημα) και έλαβε προθεσμία από τον Ανακριτή για να απολογηθεί αύριο Τετάρτη. Ως τότε, κρατείται.
Η εμπρηστική επίθεση σημειώθηκε στις 7:00 περίπου το πρωί του Σαββάτου. Ο φερόμενος ως δράστης, πήγε στα γραφεία του ΣΥΡΙΖΑ που βρίσκονται στον α’ όροφο πολυκατοικίας στην οδό Ζυμβρακάκη, διέρρηξε την είσοδο, μπήκε στο εσωτερικό και αφού περιέλουσε με βενζίνη τον χώρο, έβαλε φωτιά.
Την εκδήλωση της φωτιάς αντιλήφθηκαν ένοικοι κοντινής οικίας που ενημέρωσαν τις αρχές.
Δύναμη της Πυροσβεστικής έφτασε έγκαιρα στο σημείο κι έσβησε την φωτιά, λόγω του εύφλεκτου υλικού όμως στα γραφεία προκλήθηκε μεγάλη καταστροφή αλλά τουλάχιστον απεφεύχθη χειρότερη εξέλιξη και πριν η φωτιά επεκταθεί στον β’ όροφο της πολυκατοικίας, όπου διαμένουν φοιτητές, οι οποίοι ξύπνησαν έντρομοι.
Εγκληματική ενέργεια φασιστικού τύπου, χαρακτηρίζει ο ΣΥΡΙΖΑ την εμπρηστική επίθεση σημειώνοντας ότι πρέπει να καταδικαστεί από όλο τον δημοκρατικό κόσμο.
Σε ανακοίνωση του Γραφείου Τύπου του ΣΥΡΙΖΑ, αναφέρονται τα εξής:
«Η επίθεση στα γραφεία του ΣΥΡΙΖΑ Ρεθύμνου, με την τοποθέτηση εμπρηστικού μηχανισμού, αποτελεί μια απροκάλυπτα εγκληματική και φασιστικού τύπου ενέργεια, την οποία οφείλει να καταδικάσει όλος ο δημοκρατικός πολιτικός κόσμος.
Δεν υπάρχει κανένα πρόσχημα και καμιά δικαιολογία για τέτοιου τύπου συμπεριφορές που προφανώς έχουν στόχο τον εκφοβισμό των ανθρώπων της Αριστεράς και τον γενικευμένο εκφασισμό της κοινωνίας. Δεν τρομοκρατούμαστε και δεν φοβόμαστε. Είμαστε αποφασισμένοι να συνεχίσουμε τον αγώνα για να βγούμε από την κρίση με την κοινωνία όρθια.
Χρειάζεται διαρκές κοινωνικό και πολιτικό μέτωπο για να απομονωθεί ο φασισμός σε οποιαδήποτε μορφή του και να θωρακιστεί η Δημοκρατία».
Καταδικάζει την ενέργεια η ΝΟΔΕ Ρεθύμνης
Την εμπρηστική επίθεση στα γραφεία του ΣΥΡΙΖΑ Ρεθύμνου καταδίκασε με ανακοίνωσή της η ΝΟΔΕ Ρεθύμνης. Στην ανακοίνωση, την οποία υπογράφει ο πρόεδρος της ΝΟΔΕ, Μανώλης Φουρφουλάκης, αναφέρονται τα εξής:
«Καταδικάζομε απερίφραστα και με τον πλέον κατηγορηματικό τρόπο κάθε πράξη βίας, από οπουδήποτε και αν προέρχεται, ιδίως αναφορικά με βιαιοπραγίες κατά γραφείων κομμάτων ή πολιτικών. Τα κόμματα, από το Σύνταγμα, πρέπει να εκφράζουν ιδέες και απόψεις, στα πλαίσια μίας δημοκρατικά ευνομούμενης πολιτείας, προωθώντας τον διάλογο και αναζητώντας την καλύτερη δυνατή λύση στα προβλήματα της χώρας, μέσα από ειρηνικές διαδικασίες και όχι σε καθεστώς τρομοκρατίας και φόβου.
Ως κόμμα, που βασική του αρχή είναι η ελευθερία των απόψεων, της σκέψης και του λόγου, είναι προφανές ότι αντιστεκόμαστε με σθένος σε κάθε απόπειρα φίμωσης της αντίθετης άποψης.
Ως ΝΟ.Δ.Ε., που έχει δεχθεί στο παρελθόν χτυπήματα και καταστροφές στα γραφεία της από «αγνώστους», συμπαραστεκόμαστε στους συναδέλφους της Ν.Ε. του ΣΥΡΙΖΑ, προς τους οποίους εκφράζομε την συμπάθειά μας και ελπίζομε σε άμεση αποκατάσταση των ζημιών.
Ως Ρεθυμνιώτες, οφείλομε να αναφέρομε ότι τέτοιες πράξεις είναι ξένες προς τα ήθη, τα έθιμα και τις παραδόσεις του τόπου μας.
Παρακαλούμε την Ελληνική Αστυνομία και κάθε άλλη αρμόδια αρχή και υπηρεσία να διενεργήσει κάθε δέουσα πράξη, προς ανακάλυψη των δραστών, με την υπόμνηση προς όλους ότι η Δημοκρατία δεν απειλείται».
Την επίθεση καταδίκασαν και οι ΑΝΕΛ δια της εκπροσώπου του κόμματος, Μανταλένας Παπαδοπούλου, η οποία έκανε την εξής δήλωση:
«Οι Ανεξάρτητοι Έλληνες καταδικάζουμε με τον πιο κατηγορηματικό τρόπο την επίθεση στα γραφεία του ΣΥΡΙΖΑ Ρεθύμνου. Πρόκειται για μια καταφανώς εγκληματική και μαφιόζικη ενέργεια.
Είναι αυτονόητο ότι οι δράστες θα πρέπει να βρεθούν και να υποστούν τις συνέπειες του νόμου».
Η υπόθεση του εμπρησμού σχετίζεται με τα επεισόδια στην οδό Αρκαδίου
Η υπόθεση του εμπρησμού των γραφείων του ΣΥΡΙΖΑ φαίνεται να σχετίζεται άμεσα με την υπόθεση αναγκαστικής αποβολής Ρεθεμνιώτη επιχειρηματία από εμπορικό κατάστημα της οδού Αρκαδίου, κατόπιν δικαστικής απόφασης την οποία έχει κερδίσει ξένο fund που είχε αγοράσει το «κόκκινο δάνειο» του οφειλέτη – ιδιοκτήτη του καταστήματος.
Ο εμπρησμός στα γραφεία του ΣΥΡΙΖΑ σημειώθηκε ενώ ήταν σε εξέλιξη επεισόδια στην οδό Αρκαδίου. Κι αυτό διότι στο κατάστημα του οφειλέτη, που έχει πλέον περιέλθει στα χέρια της ξένης εταιρείας, είχε μεταβεί δικαστικός επιμελητής που ήρθε από την Αθήνα για να ελέγξει εάν από το ακίνητο έχει απομακρυνθεί ο ιδιοκτήτης-οφειλέτης. Στο σημείο υπήρχε ισχυρή αστυνομική δύναμη, αφού είχε ζητηθεί εγγράφως από την εταιρεία αστυνομική συνδρομή. Παράλληλα, στην οδό Αρκαδίου συγκεντρώθηκαν μέλη του Σωματείου Αλληλοβοήθειας Οφειλετών Ρεθύμνου, καταστηματάρχες και άλλοι πολίτες που άρχισαν να διαμαρτύρονται και να ζητούν την αποχώρηση του δικαστικού επιμελητή από το κατάστημα. Για ώρα επικρατούσε ένταση έξω από το κατάστημα, ενώ σημειώθηκαν επεισόδια.
Κι ενώ τα επεισόδια στην οδό Αρκαδίου ήταν σε εξέλιξη, ξέσπασε η πυρκαγιά στα γραφεία του ΣΥΡΙΖΑ στην οδό Ζυμβρακάκη.
Να σημειωθεί ότι ο 45χρονος, που κατηγορείται για τον εμπρησμό, είχε συλληφθεί από αστυνομικούς στα επεισόδια της οδού Αρκαδίου ως υπαίτιος χειροδικίας εις βάρος του δικαστικού επιμελητή.